Zapomniane utwory Wasowskiego z archiwów Polskiego Radia wracają w jazzowych aranżacjach Oli i Wojtka Lipińskich.
„Patrz dalej niż widzisz – Wasowski dla małych i dużych” to płyta muzycznego małżeństwa Oli i Wojtka Lipińskich – projekt wyjątkowy zarówno pod względem repertuarowym, jak i ideowym. Artyści sięgnęli po rzadko wykonywane, w większości niepublikowane szerzej piosenki Jerzego Wasowskiego, powstałe w latach 50. i 60. dla Redakcji Dziecięcej Polskiego Radia. Wiele z tych utworów zabrzmiało na antenie tylko jeden raz, w ramach słuchowisk radiowych, do których teksty pisali wybitni literaci.
Impulsem do powstania albumu były przekazane przez Monikę i Grzegorza Wasowskich zeskanowane rękopisy kompozytora. Lipińscy – zafascynowani muzyką współtwórcy Kabaretu Starszych Panów, a zarazem autora pierwszego polskiego podręcznika realizacji dźwięku – postanowili nadać tym miniaturom nowy kontekst: jazzowego zespołu i improwizacji. Jak podkreślał Grzegorz Wasowski, jego ojciec był wielkim miłośnikiem jazzu i marzył, by jego muzykę wykonywali jazzmani. Subtelna, bogata harmonicznie materia tych piosenek aż prosi się o improwizacyjne rozwinięcia – i takie właśnie otrzymuje na płycie.
Album łączy przystępność z wyrafinowaniem. To jazz adresowany zarówno do młodych słuchaczy, jak i do dorosłych odbiorców wrażliwych na inteligentny humor i literacką jakość tekstu. Aranżacje Wojtka Lipińskiego eksponują melodyjność i puls, bawią się konwencjami i przywołują gitarowe skojarzenia z estetyką Joe’ego Passa, Jima Halla czy Barneya Kessela. Śpiew Oli Lipińskiej – naturalny, komunikatywny, a przy tym muzycznie precyzyjny – buduje most między sceniczną energią a dziecięcą wyobraźnią. Całość dopełnia zespół: Piotr Sitkowski (instrumenty klawiszowe), Michał Braszak (kontrabas) oraz Gerta Szymańska (perkusja) obecna na płycie. Na koncertach za bębnami zespołowi towarzyszy Radek Bolewski, odpowiedzialny za swingowy żar i dynamiczną narrację koncertową.
Premiera płyty odbyła się 6 czerwca 2025 roku i miała wyjątkowy charakter – w wydarzeniu uczestniczyli Monika i Grzegorz Wasowscy, którzy podzielili się z publicznością anegdotami i wspomnieniami o kompozytorze, podkreślając jego zamiłowanie do jazzu i ogromną wagę, jaką przywiązywał do twórczości dla dzieci. Na dużym ekranie obecni na premierze mogli zobaczyć odręcznie napisane nuty Mistrza Jerzego, a także kilka mniej znanych zdjęć – w tym: małego urwisa Grzesia – obecnego na scenie.
Projekt był realizowany również w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura dostępna”. Dzięki temu materiał z płyty Lipińskich wybrzmiała w wielu miastach Polski, docierając do szerokiego grona odbiorców.
Całości pomysłu Oli i Wojtka dopełniają także dwa teledyski: do „Noworocznej piosenki” oraz do utworu tytułowego „Patrz dalej niż widzisz”. Do obu scenariusze napisał Wojtek, a zrealizował je Marian Wąchała. Oba są także integralną częścią koncertowej narracji i stanowią audiowizualne dopełnienie idei przywracania twórczości Wasowskiego współczesnej publiczności.
Projekt Oli i Wojtka Lipińskich pokazuje, że jazz może być przestrzenią dialogu międzypokoleniowego – a muzyka Jerzego Wasowskiego, pełna finezji harmonicznej i inteligentnego humoru, pozostaje zadziwiająco aktualna.
Patrz dalej niż widzisz – Wasowski dla małych i dużych
Ola &
Wojtek Lipińscy
Opus Series
/ Requiem Records
Wykonawcy:
Aleksandra Lipińska – śpiew
Wojciech Lipiński – gitary, aranżacje
Piotr Sitkowski – instrumenty klawiszowe
Michał Braszak – kontrabas
Gerta Szymańska – perkusja
Produkcja:
Wojciech Niebelski, Wojciech Lipiński – nagrania
Filip Gołda – mix i mastering
Łukasz Klimczak – zdjęcia, projekt graficzny
Michał Lach – rekwizyty do zdjęć
Lista utworów:
1. I zawsze patrz dalej, niż widzisz
2. Odmieniony świat
3. Mniam-mniam
4. Który jest który?
5. Gdzie jesteś jesieni?
6. Kostek-mostek
7. Noworoczna piosenka
8. Chodźmy do mamy
9. Hej, odlatują ptaki
10. Zabierz pieska na spacerek
11. Było sobie koźląteczko
12. Gdy para z imbryka umyka