9/2012

Wrześniowy numer JAZZ FORUM 9/2012 dedykujemy pamięci wielkiego saksofonisty Tomasza Szukalskiego.

„Obdarzony absolutnym słuchem, zaśpiewałem Campanellę Paganiniego, przedtem wysłuchawszy jej tylko raz w radiu. Mama, która była dobrym muzykiem, skonstatowała, że jestem utalentowany i powinienem być artystą. W to nie bardzo wierzył mój ojciec, ale przekonał go dyrektor szkoły, pan Mochtak – mówiąc, że ‘mam w sobie muzykę’” – tak w rozmowie z Andrzejem Wasylewskim rozpoczyna swoją długą i bardzo szczerą spowiedź nieodżałowany mistrz saksofonu.

Tomasza Szukalskiego wspomina też jego przyjaciel i uczestnik wielu wspólnych muzycznych przygód Artur Dutkiewicz: „Nawet na próbach grał na całość aż ciarki przechodziły, a w oczach pojawiały się łzy ze wzruszenia. Rozgrzewał nas do czerwoności. Rozpiętość uczuć i emocji, w jego życiu i w muzyce była ogromna; od ciepła, delikatności, dotyku, do drapieżności i dramatyzmów. Nigdy nie grał schematami. Zawsze w ‘teraz’. Spontaniczny i nieprzewidywalny”.

Robert Cray, który ma wystąpić na Rawie, zapewnia Ryszarda Glogera: „Jestem podekscytowany koncertem na festiwalu. Wiem, że w Polsce jest wielu fanów bluesa i słuchaliście na żywo najwybitniejszych artystów. Ja zacząłem od słuchania płyt z kolekcji moich rodziców, były to nagrania The Beatles, Otisa Rusha i Jimiego Hendriksa”.

Swoje fascynacje odsłania przed Bogdanem Chmurą „pianohooligan” Piotr Orzechowski, postrach krajowych i międzynarodowych konkursów, lider „będącego na fali” zespołu High Definition.

Nowa nadzieja trąbki Piotr Schmidt z ekscytacją opowiada Piotrowi Iwickiemu o swoim najnowszym, elektrycznym projekcie. Album formacji Piotr Schmidt Electric Group „Silver Protect” trafia do rąk naszych prenumeratorów.

„Jazz na stronie, czyli słowo o jazzowej blogosferze”: wrocławski krytyk Adam Domagała, który prowadzi blog „Z jazzem lżej”, dokonuje przeglądu najciekawszych jazzowych blogów w Internecie.

Ponadto relacje z najważniejszych festiwali minionego lata: m.in. Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal w Piwnicy Pod Baranami, Letnia Akademia Jazzu, Jazz na Starówce, także Kongsberg i Copenhagen Jazz Festival, na którym odbywała się wielka prezentacja naszej sceny: „Jazz po polsku”.

Recenzje płytowe: m.in. Ravi Coltrane, Arild Andersen, Yaron Herman, Bester Quartet, Piotr Baron Quintet, Nowicki/Święs/Frankiewicz. Ryszarda Borowskiego recenzja płyty Leszka Kułakowskiego „Piano Concerto: Sketches For Jazz Trio & Symphony Project” to nasza Recenzja Miesiąca.

W najnowszym numerze ponadto, jak zawsze, całe mnóstwo informacji, koncerty, trasy...
 

Spis treści:

CD DLA PRENUMERATORÓW
42. Piotr Schmidt Electric Band „Silver Protect”
 
NEWS
2. Danish Delight – Jazz From Scandinavia
3. Krakowska Jesień Jazzowa, Jazztopad, Gitara 2012, Jazzowa Jesień w BB, PalmJazz, Full Drive 3, Unfinished Business i inne wiadomości
6. Tu się gra jazz
12. Adam Pierończyk: Sopot Jazz 2012
69. Trasy

CODA
26. Ostatni chorus, Paweł Brodowski
34. Tomasz Szukalski: pożegnanie
68. Von Freeman, Tadeusz „Erroll” Kosiński

FESTIWALE
8. Jazz na Starówce, Maciej Nowotny
16. Warsaw Summer Jazz Days 2012, Przemek Piskuta, Paweł Brodowski
20. XVII Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Bogdan Chmura
22. V Letnia Akademia Jazzu, Vanessa Rogowska
24. Kongsberg Jazz Festival, Monika Okrój
25. Copenhagen Jazz Festival: Jazz po polsku, Karolina Śmietana i Radosław Wośko
36. Stańko+, Paweł Brodowski, Darek Kula
47. Wieliczka 2012, Wiesław Siekierski
48. Jazzbląg 2012, Andrzej Dorobek

FEATURES
28. Tomasz Szukalski o sobie, Andrzej Wasylewski
32. Wspomnienie, Artur Dutkiewicz
39. Robert Cray, Ryszard Gloger
40. Piotr Schmidt: muzyka osobliwa, Piotr Iwicki
44. Piotr Orzechowski: pianohooligan, Bogdan Chmura
50. Jazz na stronie, czyli słowo o jazzowej blogosferze, Adam Domagała

KSIĄŻKI
52. Amy. Moja córka, Michał Wilczyński

RECENZJE
54. CD (Ravi Coltrane, Arild Andersen, Richard Galliano, Yaron Herman, Judi Silvano, Caetano Veloso y Maria Gadu, Jeff Denson, David Caceres, Gianluca Petrella, Sigur Rós, Gerardo Nuńez, Piotr Baron Quintet, Paweł Gusnar/Tomasz Filipczak, Bester Quartet, Leszek Kułakowski, Nowicki/Święs/Frankiewicz, Pictorial Candi, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Mariia Guraievska & Ethno Jazz Synthesis, Ania Rusowicz)

PRENUMERATA
70. Zaprenumeruj
71. Uzupełnij swoją kolekcję
72. Stragan Muzyczny

 

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm