Wytwórnia: Polskie Radio PRCD 1512/13

 

 

CDChce się grać; Chodź, chodź; Ja i on; Ciśnienie; Stoję na moście; Babilon.pl; Piosenka bardzo optymistyczna; To jesień, to jesień; Lato 1993; Będę cię miał; Hotelowy blues; Polski blues; Miłość z V L.O.; Niezwykła gwiazda; Piątek wieczorem; Bywa różnie; Meisterklasse Boogie; Ciężki dzień; Jednym ruchem; Mississippi 1927; Blues mieszka w Polsce; John Lee Hooker; Nocne rozmyślania; Chory na bluesa


DVD – 19 teledysków, 18 fragmentów koncertów


Muzycy:
Sławek Wierzcholski, śpiew i harmonijka;
Maras Dąbrowski, Witold Jąkalski, gitara;
Piotr Dąbrowski, gitara basowa;
Grzegorz Minicz, perkusja; i inni

30

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

  • Ocena - 4

Takie jubileuszowe wydawnictwa są niezbędne w zapełnianej różnej jakości zdarzeniami rzeczywistości polskiego bluesa, współ¬tworzonej w bardzo szerokim zakresie przez głównego bohatera recenzowanych krążków. I obowiązkowo powinny się w nie angażować publiczne media, w każdym, jak właśnie ten, znaczącym artystycznie i historycznie przypadku. Zawartość dwóch dysków (część publikowana po raz pierwszy) przedstawia w zarysie imponujący dorobek działającego przez trzy dekady (bez przerwy!) zespołu i jego lidera.

Na CD znajdziemy więc retrospektywny wybór nagrań studyjnych i koncertowych, w tym przebojów: Blues mieszka w Polsce, Chory na bluesa, John Lee Hooker, Hotelowy blues. Jest też piosenka Chce się grać, prezentująca aktualne oblicze 30-latków, deklarująca co Sławek Wierzcholski i jego koledzy dalej zamierzają. DVD mieści blisko dwuipółgodzinny materiał, cenny i frapujący nie tylko dla najwierniejszych fanów. Są tam amatorskie rejestracje wcześniejszego okresu działalności Sławka Wierzcholskiego i NZB, jest hasło poświęcone Sławkowi z „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej”, programu zrealizowanego dla TVP. Mamy jeszcze bodaj całą kolekcję teledysków zespołu, które w swoim czasie przemykały na obrzeżach medialnej sieci, oraz fragmenty koncertów. Wśród tych ostatnich znajdziemy utrwalone wykonania kilku standardów.

Na płytach przypomniano także licznych, choć siłą rzeczy nie wszystkich, polskich i zagranicznych muzyków, z którymi Sławek Wierzcholski współpracował, efektem czego stały się projekty szczególnie wyróżniające artystę spośród rzeszy rodzimych bluesmanów. Jednakże – adresuję te słowa do tzw. przypadkowych nabywców, których zainteresuje najpierw dostojna szata graficzna tej antologii – blues stanowi dla niego owoc łączenia kontekstów różnych nurtów muzyki popularnej.

 

Autor: Marek Jakubowski

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm