Wytwórnia: Nu Music 471 191 3 (dystrybucja Universal)

Nobody But You;
Better Days Ahead;
Wake Up!;
Feelin’ Good;
Smooth Night;
You Are the Sun;
Out of Time;
March On;
Coming Home;
Waiting for You;
Snow Lion;
Give & Take;
Shine Shoes;
Good Night Kiss

Muzycy: Marcin Nowakowski, saksofon sopranowy, altowy i tenorowy; Wojtek Olszak, fortepian, instr. klawiszowe; Damian Kurasz, gitary; Roberto Vally, bas; Michał Dąbrówka, perkusja; Daniel Wojsa, Piotr Tazbir, Kasia Dereń, Maciek Starnawski, chórki; Adam Sztaba, dyrygent, aranżacja instrumentów smyczkowych; Orkiestra Smyczkowa Patryka Rogozińskiego 

Recenzję opublikowano w numerze 3/2015 Jazz Forum.


Live

Marcin Nowakowski

  • Ocena - 3.5

Marcin Nowakowski ma dobrą rękę do dobierania współpracowników, a przy tym spełniania swoich muzycznych marzeń. Bo za takie możemy spokojnie uznać jego dwie studyjne płyty „Better Days” oraz „Shine”. Ostatni materiał tworzyli z Marcinem w Los Angeles dwaj uznani producenci muzyczni – dwukrotny laureat prestiżowej nagrody Grammy, gitarzysta Paul Brown oraz światowej sławy pianista Jeff Lorber. Ta niezwykle „słoneczna” smooth jazzowa muzyka odegrała kluczową rolę przy kompilowaniu track listy na występ w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie.

To było dokładnie 13 kwietnia 2013 roku, gdy przedstawiciel ZPAV wręczył artyście platynowy krążek za udaną sprzedaż ostatniego tytułu. Marcin w ten sposób nie schodzi poniżej wypracowanego poziomu, bo „Better Days” doczekało się również podobnego wyniku.

„Live” – tak nazywa się pierwszy w karierze muzyka album z oklaskami, na którym mamy wszystko to, co najważniejsze z jego solowej drogi. 

Marcin zamieścił na płycie czternaście muzycznych perełek, które bardzo dobrze słucha się w całości. Różnorodność brzmieniowa, zmienne tempa, świetna gra muzyków i sterylne brzmienie, jakie zagwarantowało Studio Polskiego Radia i realizujący nagranie Leszek Kamiński, nasyciły dobrze znane tematy całkiem nowym muzycznym duchem, momentami artykułując w nieco inny sposób znane motywy. Świetna dyrygentura Adama Sztaby i jego aranżacja instrumentów smyczkowych zmieniły i na nowo zbalansowały sposób gry w poszczególnych partiach, nadal jednak podkreślając wirtuozerskie solówki Nowakowskiego.

Dużą atrakcją jest obecność wspomnianej Orkiestry Smyczkowej Patryka Rogozińskiego, która ani razu nie została przerysowana (proszę posłuchać choćby March On czy Coming Home). Warto podkreślić świetną grę Michała Dąbrówki na perkusji, niezwykle kunsztowne i popisowe wręcz wtręty na fortepianie Wojtka Olszaka, który odpowiedzialny jest również za instrumenty klawiszowe oraz Roberta Vally’ego na basie. 

Wzrokowcom polecam płytę „Live” w wersji DVD, która jest niejako dopełnieniem piętnastolecia solowej kariery saksofonisty. 


Autor: Adam Dobrzyński

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm