Wytwórnia: UMFC 041

Over the Rainbow; Tres fujaras; Freedom Jazz Dance; Interval Suite: Prima, Secunda, Tertia, Quarta, Quinta, Sexta, Septima, Octava, Nona, Decima; Round Midnight; Nota za blues: cztery plus

Muzycy:
Ryszard Borowski, flet

Over The Mirrors

Ryszard Borowski

  • Ocena - 4

Zadziwiające, że flet – instrument o niebywałej ruchliwości i potencjale ekspresyjnym – jest tak słabo reprezentowany w jazzie. Najczęściej używają go saksofoniści w celu wzbogacenia palety kolorystycznej. Na polskiej scenie, jednym z niewielu muzyków grających wyłącznie na flecie jest Ryszard Borowski, artysta, którego droga do jazzu wiodła przez klasyczną edukację i praktykę wykonawczą.  Najnowszy, solowy album Borowskiego w pełni ilustruje jego możliwości jako kompozytora, wirtuoza i aranżera.

„Over The Mirrors”, oprócz niezależnych utworów (w tym dwóch standardów), zawiera Interval Suite – cykliczne dzieło z pogranicza jazzu i muzyki (neo) klasycznej, opowiadające o „przygodach” kolejnych interwałów – od prymy do decymy. Borowski pokazuje je w „poziomie” (wyrafinowane linie melodyczne) i w „pionie” (dwu- i wielodźwięki), stosuje środki polifoniczne, technikę wariacyjną, ostinato, miesza i kontrastuje różne typy faktury, improwizuje do skomponowanej melodii lub pochodu harmonicznego. Role twórcy, wykonawcy i aranżera przenikają się tu wzajemnie i właściwie są nie do rozdzielenia. Zaskakuje oryginalna wizja całego konceptu (zwielokrotniony obraz jednego instrumentu, wygenerowany w gabinecie dźwiękowych luster), dyscyplina kompozytora w selekcjonowaniu materiału, żelazna konsekwencja w realizowaniu przyjętych zasad. Na osobne uznanie zasługuje sprawność artysty w operowaniu techniką cyfrową, „nakładki”, transpozycje i pogłosy są ważnymi elementami formowania kształtu i brzmienia muzyki. Można by długo prawić o walorach Borowskiego-flecisty. Jego technika jest po prostu nieskazitelna, dźwięk czysty, pełny, wyważony.

Bardzo interesująca płyta, muzyka do słuchania i analiz, dzieło jedyne w swoim rodzaju, świeże, unikatowe. Gorąco polecam!

Autor: Bogdan Chmura

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm