Wytwórnia: Hevhetia HV 0100-2-331

Teardrop (Massive Attack);
Something Personal;
Birthday Song;
Crazy Love;
Sunrise;
Mr. Blacksmith;
Garana

Muzycy: Paweł Kaczmarczyk, fotepian; Maciej Adamczak, kontrabas; Dawid Fortuna, perkusja

Recenzję opublikowano w numerze 6/2015 Jazz Forum.

Something Personal

Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio

  • Ocena - 5

Zachwycająca płyta! Wszystkie tradycyjne ogólniki, jakie stosuje się zwykle, by opisać bardzo dobrą płytę, tutaj wydają się chybione. To jest płyta wciągająca od pierwszego dźwięku, a po ostatnim miałem ochotę zacząć ją słuchać od początku (i niebawem to zrobiłem).

Wszystko ma tu głęboki sens – sens muzyczny. Każdy dźwięk wydaje się ważny i rzeczywiście niesie ze sobą mnóstwo znaczeń. Dynamika i barwa mają ogromne znaczenie, muzycy posługują się tymi środkami równie swobodnie, jak melodią, harmonią i rytmem. Ta muzyka pulsuje nierównomiernymi metrami granymi tak naturalnie i swobodnie, że trudności w ogóle się nie zauważa. O idealnej współpracy między trzema artystami nawet nie ma co wspominać, zgrani są fantastycznie, dialogują i uzupełniają się doskonale. Wszystko pasuje – i dźwięki bębnów, i basu, odpowiednie miejsca na solówki, wszystko takie szlachetne i precyzyjne, a jednocześnie bardzo swobodne. Cały program jest tak dobrany, że właściwie tworzy całość, jedną suitę.

Oczywiście można by trochę podywagować, pisać o wpływach, o ulubionych chwytach harmonicznych, w których mieszanie dur z moll jest obowiązkowe (dlatego też dobrze pasuje rozpoczynający płytę utwór zespołu Massive Attack), powiedzieć o fragmentach, które kojarzą się z innymi wykonaniami (np. część Birthday Song kojarzy się z pomysłami Zbigniewa Namysłowskiego, inne lekko przypominają muzykę Leszka Możdżera lub Keitha Jarretta), ale jednocześnie jest to wyraźnie muzyka oryginalna, autorska, bardzo indywidualna.

Sam nie wiem, co bardziej chwalić – kompozycje czy ich wykonanie. Mistrzów nie ocenia się, tylko się im klaszcze. Trochę mi głupio pisać w takim podniosłym tonie o młodych muzykach, ale właśnie z takim entuzjazmem odbieram ich nagrania.   


Autor: Ryszard Borowski

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm