Wytwórnia: Anaconda Records 902768 628005

 

Thoughts Moving
Lost Evening
Fountime
The View From the Window
San Francisco Come Back
No One Has It Like Professor
Between the Time
God Bless You Madman
Violet Brainwashed
Empty Chair
Sophie Sticated

 

Muzycy:
Maciej Jeleniewski, bas
Karen Edwards, śpiew
Wojciech Karolak, organy Hammonda
Jarosław Śmietana, Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk, gitara
Piotr Remiszewski, perkusja
Piotr Iwicki, instr. perkusyjne
i inni

 

Stop The Time

Deer Project

  • Ocena - 5

Na czele Deer Project stoją Maciej Jeleniewski i Piotr Remiszewski. Ten pierwszy to muzyk i kompozytor, ten drugi to perkusista znany ze współpracy z Robertem Amirianem i Kayah, a także szef wytwórni, która wydała omawiane dzieło. Obaj nie widzą granic między gatunkami, w ich mniemaniu muzyka się łączy, przeplata i wzajemnie na siebie oddziaływuje.

Stąd odważna tytułowa próba „wstrzymania czasu”, stąd swoje marzenia przekuli na fantastycznie wydany (także od strony graficznej, edytorskiej i merytorycznej) materiał, który przypomina formę mini winylowej płyty. Odpowiedzialny za design, barwne fotografie i ilustracje Kuba Karłowski wprowadził tym samym do kultury wydawniczej w Polsce zupełnie nową jakość.

Muzycznie jest także zaskakująco. Bo Deer Project za podstawową bazę przyjął jazz, smooth jazz stał się esencją klimatu, a World Music zgrabnie wypełniła całość. Wielka w tym zasługa gości – Jarek Śmietana stworzył niezapomniane gitarowe pasaże, Wojtek Karolak zagrał w sposób przedziwny i zajmujący, Artur Jurek zaskoczył na fortepianie, zaczarowali Arek Disterheft i Artur „Kleryk” Włodkowski na saksofonach tenorowych, Paweł Hulisz wtórował na trąbce, a na klarnecie Jerzy Mazoll. To oczywiście tylko niektórzy z obecnych na płycie muzyków. Na krążku tym znalazła się też Karen Edwards! Wokalistka kiedyś utożsamiana z nurtem gospel, teraz pokazała, że jazzowe improwizacje także nie są jej obce. Praca u boku takich tuzów jak Stevie Wonder czy Tony Bennett nie poszła na marne. Od pewnego czasu mieszka w Monachium – jest więc łatwiej dostępna.

„Stop The Time”, jak podkreślają autorzy, celuje w świadomego i światowego odbiorcę. Nie boi się wyzwań stawianych przez japoński, amerykański, czy brytyjski rynek muzyczny. Płyta w wersji cyfrowej już jest dostępna na całym świecie. Jakże przyjemne to uczucie, być świadkiem narodzin jednego z najciekawszych, od wielu lat, projektów muzycznych w naszym kraju. Są skazani na sukces, ale w swoim perfekcjonizmie wyróżniają się na tle innych.

Autor: Adam Dobrzyński

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm