Wytwórnia: Quintan Road Music 02537 67284 (dystrybucja Universal)

The Mystic’s Dream; Bonny Portmore; The Bonny Swans; The Mummers’ Dance; Down By the Sally Gardens; Stolen Child; The Lady of Shalott; Marco Polo; Penelope’s Song; Huron „Beltane” Fire Dance; The Old Ways; Dante’s Prayer

Muzycy: Loreena McKennitt, śpiew; różne składy instrumentalne

Recenzję opublikowano w numerze 4-5/2014 Jazz Forum.


The Journey So Far – The Best Of

Loreena McKennitt

  • Ocena - 4

Wśród dotychczasowych pozycji tej niezwykle eklektycznej artystki znajduje się łącznie dziewięć studyjnych płyt, ponadto trzy kompilacje (z najnowszą włącznie), bodaj pięć koncertowych krążków i nagrany na DVD koncert z Alhambry w Hiszpanii. Na bieżący rok przypada trzydziestolecie pracy twórczej Loreeny i postanowiła komponując właśnie kolejne dzieło, podarować w ręce swoich sympatyków nieco odkurzoną, muzyczną podróż. To podsumowanie kariery i barwna opowieść o miejscach, ludziach, czasach – nawet mitycznych.

To wszystko zaczyna się jednak od odpowiednio dobranej scenerii. Swoje płyty artystka produkowała zawsze w niezwykłych miejscach. Zacznę od stajni w Southern Ontario, przez klasztor benedyktyński w Irlandii, a skończę wymieniając Real World Studio na Wyspach Brytyjskich należące do Petera Gabriela.

Muzyka celtycka, kultura Dalekiego i Bliskiego Wschodu, irlandzka śpiewność i unikalny głos, którym zawsze towarzyszy harfa, akordeon lub fortepian to zajmujące połączenie, które dzięki płycie „The Journey So Far” jedni sobie przypomną, może na nowo odkryją, a pozostali będą mogli wreszcie poznać.

Przed pisaniem tej recenzji robiłem sobie rachunek sumienia z ulubionych płyt wokalistki. Padło na dwie „The Mask And Mirror” z 1994 roku i wydaną trzy lata później „The Book Of Secrets”. Tak się ułożyło z wyboru artystki, że blisko połowa z dwunastu kompozycji, jakie odnajdziemy na niniejszym wydawnictwie, pochodzi z przywołanych właśnie tytułów. The Mystic’s Dream, The Bonny Swans, w radiowej wersji The Mummers’ Dance, genialne Marco Polo oraz Dante’s Prayer – to jazda obowiązkowa przy zaznajamianiu się z twórczością Loreeny.

25 marca 2012 roku w warszawskiej Sali Kongresowej, dzień później w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca pojawiła się na jedynych polskich koncertach. Miejmy nadzieję, że ta muzyczna osobowość, dwukrotnie nominowana do statuetki Grammy, nie każe na siebie ponownie zbyt długo czekać. W każdym razie do tego czasu pozostaje nam jej niniejsza dźwiękowa podróż.

Limitowana wersja płyty zawiera jeszcze jedną płytę „A Midsummer Night’s Tour” z przebojami nagranymi podczas koncertu w Cytadeli w Moguncji przed dwoma laty.

Autor: Adam Dobrzyński

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm