Wytwórnia: RegioRecords 4747074 (dystrybucja Universal)

Now He Sings, Now he Sobs;
Tones for Joan’s Bones;
The One Step;
Litha;
You’re Everything;
Windows

Muzycy: Piotr Matusik, fortepian; Jakub Chojnacki, saksofon tenorowy; Dariusz Ziółek, bas; Adam Buczek, perkusja

Recenzję opublikowano w numerze 3/2016 Jazz Forum.

Tribute To Chick Corea

Piotr Matusik Quartet

  • Ocena - 4

Chick Corea jest jednym z najważniejszych kompozytorów i pianistów improwizujących XX i XXI wieku. Jego twórczość łączy elementy jazzu, folku, muzyki latynoskiej i klasyki w sposób przekonywający estetycznie i doskonały pod względem artystycznym. Wiele jego utworów znajduje się już w kanonie standardów współczesnych, a jego spuścizna stanowi istotną inspirację dla muzyków jazzowych.

Pianista Piotr Marusik postanowił oddać hołd temu wybitnemu twórcy i nagrał w kwartecie sześć jego kompozycji. Wybrał takie, które zawierając całe piękno idiomu Coreowskiego, z racji znaczących trudności fakturalnych i wykonawczych, nie stały się tak popularne, jak np. La Fiesta, czy Spain. Zmierzenie się z tak wymagającym materiałem dało jednak w efekcie interesujące rozwiązania aranżacyjne, interpretacyjne i improwizacyjne. To rzeczywiście godne pochwały, tym bardziej, że oryginały zarejestrowane przez zespoły Chicka Corei są doskonałe.

Skład kwartetu Piotra Matusika jest prawie identyczny – tylko w miejsce kontrabasu jest gitara basowa – jak słynna formacja Corei, którą nagrała jedną z najważniejszych płyt w historii jazzu nowoczesnego, pt. „Three Quartets”. Saksofon tenorowy, fortepian, bas i perkusja stanowią też od czasów stylu cool instrumentarium pozwalające tworzyć muzykom ekspresję i sonorystykę wyrażającą w sposób szczególnie trafny idiom jazzu. Piotr Marusik, tenorzysta Jakub Chojnacki, basista Dariusz Ziółek (także w You're Everything autor fascynującej wokalizy) i perkusista Adam Buczek kontynuując ową tradycję kwartetu akustycznego przypomnieli nam wspaniałe kompozycje Corei, ukazując równocześnie swoje mistrzowskie umiejętności instrumentalne, kreacyjne i erudycyjne. I co bardzo ważne, ducha tej muzyki nie gubiąc.

Autor: Piotr Kałużny

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm