Aktualności
3 wieczory z jazzem nad WisłąFestiwal Nowe Fale odbędzie się w dn.  9 - 12 sierpnia w nadwiślańskich klubach Warszawy

Klimatyczne nadwiślańskie miejsca, rozbrzmiewające w letnie wieczory, rytmami współczesnego jazzu. Pierwsza edycja festiwalu „Nowe Fale” rozpocznie się już w najbliższy czwartek i potrwa do niedzieli. Wśród artystów m.in. mistrz jazzowych skrzypiec – Michał Urbaniak.

W programie festiwalu „Nowe Fale” Michał Urbaniak zagra razem z zespołem P.Unity.  W duecie wystąpią: chuligan fortepianu Piotr Orzechowski „Pianohooligan” oraz nazywany nową nadzieją jazzu Kuba Więcek. Posłuchać będzie można także znakomitej saksofonistki Aliny Mleczko z projektem Trans Fusion; klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego oraz inspiracji prosto ze Skandynawii, w wykonaniu duetu I love my mother. Zaprezentuje się również projekt z kompozycjami autorskimi, z pogranicza jazzu, improwizacji oraz klasycznej muzyki współczesnej, czyli Franek Pospieszalski Sekstet.

„Jako Komisja Klubowa od lat staramy się wprowadzać na warszawską scenę nowe, nietypowe i atrakcyjne działania artystyczne. W tym roku postanowiliśmy pokazać nadwiślańskim gościom połączenie artystyczne, które w ostatnich latach zostało nawiązane pomiędzy warszawską i kopenhaską sceną muzyczną. Wyjątkowe kompozycje powstałe dzięki wzajemnym inspiracjom to wspaniałe przeżycie dźwiękowe. Przełamując bariery i trudności, oferujemy bezpłatny udział widzów, po to by każdy mógł w pełni skorzystać z naszej muzycznej, nadwiślańskiej oferty” – komentuje Julia Zakrzewska-Górska, organizatorka festiwalu „Nowe Fale”.

Program festiwalu NOWE FALE:

9 sierpnia (czwartek)
20:30 – Franciszek Pospieszalski Sekstet 
Babie Lato

Franek Pospieszalski Sekstet – wyjątkowa mieszanka coraz bardziej rozpoznawalnych polskich muzyków młodego pokolenia, którzy w poszukiwaniu nowych inspiracji, oraz w celu poszerzania horyzontów sztuki wyjechali na studia do Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.

10.08 (piątek)
20:00 Alina Mleczko Trans Fusion 
Babie Lato
21:30 Michał Urbaniak & P. Unity
Babie Lato

afterparty: Buszkers & Groh – U Know Me Records

Alina Mleczko Trans Fusion – projekt gdzie spotykają się skrajnie od siebie różne muzyczne światy. Fuzja tradycji afrykańskiej i słowiańskiej ale także fuzja doświadczeń artystycznych wykonawców i gatunków muzycznych z których się wywodzą. Projekt oparty jest na własnych kompozycjach i improwizacji.

Michał Urbaniak & P.Unity 
Michał Urbaniak – międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer i odkrywcę młodych talentów. Urodzony w Polsce „obywatel świata”, znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion; w duecie z zespołem P.Unity, czyli dziesięcioosobowym, warszawskim projektem osadzonym w funkowej stylistyce. Zespół buduje swoje brzmienie czerpiąc z dorobku spadkobierców funkowej stylistyki – od hiphopowych gigantów, przez neosoulową scenę spod znaku Soulquarians. Nie brakuje też wpływów jazzu, na którym wychowała się spora część grupy.

Buszkers & Groh – jak ying i yang polskiego undergroundu od wielu lat serwują wszystko co dobre i ciekawe w tanecznej muzyce klubowej. Na co dzień szefują jednej z bardziej wpływowych wytwórni muzycznych - U Know Me Records. Grają świeżo, ale podczas ich setów usłyszeć można, że ich znajomość wywodzi się z czasów kiedy trwał hiphopowy Golden Age, a na klubowych parkietach królował 2step, jungle i klasyczny house. Daj się ponieść ekipie U Know Me Radio!

12.08 (niedziela)
17:00 Piotr Orzechowski “Pianohooligan” i Kuba Więcek – Powidoki
18:30 Paweł Szamburski – Babie Lato
20:00 I love my mother – Babie Lato

Piotr Orzechowski „Pianohooligan” & Kuba Więcek 
Piotr Orzechowski urodził się zaledwie dwadzieścia parę lat temu, ale udało mu się zdobyć kilka bardzo ważnych nagród. W 2011 roku, pokonał 41 innych pianistów i zdobył Grand Prix w prestiżowym konkursie Montreaux Jazz Piano Solo Competition. Zagubionego ducha jazzu Orzechowski odnalazł w Krzysztofie Pendereckim. Kuba Więcek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Obsypany nagrodami, laureat wielu międzynarodowych konkursów. Wraz ze swoim trio wydał album "Another Raindrop”, który jest pierwszym debiutem w serii Polish Jazz od 28 lat.

Paweł Szamburski – klarnecista, kompozytor, animator kultury. Współtworzy duet Sza/Za – Szamburski / Zakrocki, z którym komponuje muzykę dla filmu, teatru, kina niemego oraz tańca współczesnego. Udziela się również w zespołach: Lost Education, Bastarda i kwartecie klarnetowy Ircha (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Michał Górczyński).

I love my mother (Szymon Gąsiorek, Tobias Pfeil) – duet założony w Kopenhadze. Ich eksperymentalne i oryginalne podejście do muzyki i improwizacji sprawia, że wykonywany materiał nieustannie ewoluuje i nieprzewidywalnie się zmienia. Zespół porusza się sprawnie pomiędzy różnymi sposobami interakcji i jest znany z ekspresyjnych i wybuchowych występów.

Wstęp wolny
Organizatorzy: Komisja Klubowa oraz Miasto st. Warszawa
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2033573566715190/

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm