Aktualności

Wejściówki na koncerty (patrz zgodnie z programem festiwalu na które koncerty potrzebujesz DARMOWYCH wejściówek), będą dostępne od 23 czerwca (sobota) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, 
ul. Kolejowa 1
38-400 Krosno

Kasa biletowa jest czynna: poniedziałek – piątek w godz. 10:00-13:00 i 14:30-17:30, sobota 10:00-14:00
oraz
na portalu evenea.pl (również od 23 czerwca br. od godz. 00.01).
Ilość biletów jest ograniczona (uzależniona od możliwości przestrzeni koncertowej czy kwestii organizacyjnych)!





3. Young Arts Festival



Krzysztof Lenczowski, Nikola Kołodziejczyk Orchestra, Kwartet Śląski na festiwalu w Krośnie,1- 8 lipca

Wszechświat jest muzyką i jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy się na niego otworzyć.  W tym roku organizatorzy zabiorą słuchaczy w niesamowitą podróż po muzycznym Uniwersum. Przewodnikami będą światowej sławy artyści m.in: Krzysztof Lenczowski, Nikola Kołodziejczyk, Kwartet Śląski i inne wybitne osobistości kameralistyki. Muzyka zabrzmi ponownie w wyjątkowych i zaskakujących lokalizacjach Krosna – perły Podkarpacia, kończąc muzyczną podróż prawdziwym orkiestrowym fajerwerkiem, który dzięki najnowocześniejszym wizualizacjom na długo pozostanie w pamięci festiwalowej publiczności.

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia. Czasem jest tłem, a czasem wypełnia nasze życie, nadaje mu sens, relaksuje, pobudza do myślenia czy działania. Muzyka to przede wszystkim emocje. Nie pamiętamy sytuacji, a jedynie utwór i uczucia, jakie ze sobą niesie - mówi współpomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Tełewiak. – Czy ktoś pamięta, czym żyła polityka 20 lat temu? Niekoniecznie. Jesteśmy jednak w stanie przywołać muzyczne wspomnienia z tamtego okresu. Jaka muzyka była grana w radio, jaki utwór nas wzruszał, a przy którym bawiliśmy się do rana. Chcemy tego, czy nie, muzyka tworzy nasze Uniwersum, a my jej.

Publiczność czeka w tym roku aż 9 koncertów oraz wiele wydarzeń towarzyszących, dzięki którym Krosno przez cały tydzień będzie żyć muzyką. Wszystkie będą się odbywały w kluczowych miejscach miasta, a ich formuła pozostaje otwarta. Kolejny raz za sale koncertowe posłużą nietypowe przestrzenie miejskie. Muzykę będzie można usłyszeć m.in. na balkonie jednej z krośnieńskich kamienic, gdzie odbędzie się występ znakomitego polskiego wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego połączony z premierą jego drugiej solowej płyty. Industrialna przestrzeń hangaru lotniczego wypełni się muzyką Kwartetu Śląskiego – zdobywcy podwójnego Fryderyka za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz najlepszy album polski za granicą w 2017,  laureata jednej  z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej – Gramophone Classical Music Awards 2017. 

W barokowej przestrzeni kościoła farnego pw. Trójcy Świętej zaś odbędzie się koncert z udziałem muzyków projektu Nikola Kołodziejczyk Orchestra Barok Progresywny, który pokazuje nowe, fascynujące oblicze muzyki tej epoki.

W programie festiwalu ponownie pojawi się ulubione przez mieszkańców Krosna jam session, czyli wspólne muzykowanie na krośnieńskim rynku zaplanowane na poniedziałek 2 lipca. Bardzo ważnym elementem są występy młodych wirtuozów, uczestników kursów muzycznych Young Arts Masterclass. Młodzież z całej Polski zjeżdża do Krosna w tym samym czasie co festiwalem, aby dokształcać się pod okiem Mistrzów, nawiązywać nowe przyjaźnie i przygotowywać do występów.

Finałowy koncert będzie niespodzianką, którą z pewnością zaskoczy wszystkich melomanów, którzy pojawią się na Young Arts Festiwal. Na krośnieńskiej scenie usłyszymy „Planety” Gustava Holsta – utwór, który zmienił oblicze muzyki symfonicznej XX wieku, stając się inspiracją do skomponowania przez Johna Williamsa ścieżki dźwiękowej Gwiezdnych Wojen. Ta wyjątkowa kompozycja połączona będzie ze spektakularną warstwą wizualną, tak aby słuchacze mogli odbyć podróż w najbardziej tajemnicze miejsca Układu Słonecznego. Na scenie usłyszymy ponad 80 osobowy skład Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego dyrygenta Sebastiana Perłowskiego.



O zaproszonych artystach:

Krzysztof Lenczowski
Wiolonczelista jazzowy, jeden z twórców najlepszego kwartetu smyczkowego w Polsce i na świecie Atom String Quartet, zdobywców nagród przemysłu muzycznego Fryderyk. Jako członek własnych zespołów, a także jako muzyk sesyjny nagrał ponad 50 płyt, w tym autorski album "Internal Melody" - pierwszą polską płytę jazzową sygnowaną nazwiskiem wiolonczelisty, która w 2016 roku została nagrodzona Fryderykiem w kategorii "Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku". W latach 2014, 2015 i 2016 zwyciężył w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Uczestniczył w najsłynniejszych festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, JazzBaltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts.  W Krośnie wystąpi 3 lipca br. podczas solowego koncertu na balkonie jednej z krośnieńskich kamieniczek.

Nikola Kołodziejczyk Orchestra
Nikola Kołodziejczyk jest zdobywcą nagrody Fryderyk 2015 za debiut jazzowy oraz w 2016 za jazzowy album roku „Barok progresywny”. Właśnie ten projekt usłyszymy podczas koncertu 4 lipca br. w krośnieńskiej Farze. Jest on owocem współpracy pomiędzy muzykami jazzowymi i barokowymi. Modyfikacji został poddany zestaw perkusyjny. Większość elementów zestawu została podmieniona, wytłumiona, a niektóre elementy zostały przemyślane od nowa. Wszystko po to, by brzmienie całego zespołu było bardziej wyrównane, a ekspresja perkusisty nie została zaburzona.

Kwartet Śląski
Zdobywca podwójnego Fryderyka za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej w 2017 r. Zespół zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej Gramophone Classical Music Awards 2017. Kwartet Śląski istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 400 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana. 6 lipca br. odbędzie się niezapomniany występ w industrialnej przestrzeni hangaru lotniczego w Krośnie, będący muzyczną podróżą od muzyki Grażyny Bacewicz i Henryka Mikołaja Góreckiego do twórczości Grzegorza Ciechowskiego z autorskiej płyty „Republique”.

Kameraliści
Na scenie Young Arts usłyszymy znakomitych polskich i zagranicznych kameralistów  - uznanych  artystów tj. skrzypków Roberta Kabarę i Szymona Krzeszowca, altowiolistę Pierro Massę, wiolonczelistę Alexandra Geberta oraz pianistów Michała Francuza i Bartłomieja Węglarczyka (1 lipca br. koncert inaugurujący trzecią edycję festiwalu – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie), Nikolasa Leydenbacha w koncercie pianistycznym (8 lipca br., koncert ‘Granie na trawie’). Dodatkowo usłyszymy młode talenty, uczestników kursów muzycznych Young Arts Masterclass którzy zaprezentują swoje umiejętności obok swoich mistrzów w klimatycznym koncercie na placu zabytkowego I liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (5 lipca br.) oraz podczas występu na krośnieńskim rynku tworząc orkiestrę kameralną (7 lipca br., koncert BLASK).

***
Organizator: Fundacja Young Arts

Partnerzy Strategiczni:
Krosno Miasto Szkła,  Ministersto Kulturyi Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Europejskie Centrum Kultury im. K. Pendereckiego, Festiwal Emanacje

Sponsorzy:
Grupa Nowy Styl, Krosno Glass, Splast, Mpgk, Bank Pbs

Partnerzy medialni:
TVP 2, TVP Kultura, TVP Rzeszów, Presto o Muzyce

Partnerzy:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Centrum Dziedzictwa Szkła, i Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie, lotnisko Krosno, Pałac Polanka, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie, Drukarnia Hedom, Emka Duo, Restauracja Posmakuj

Young Arts Festival jest finansowany przy wsparciu Miasta Krosna
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm