Aktualności

Andrzej Tyszko – Twarze Muzyki
Wystawa fotografii od 20 maja do
Ney Gallery&Prints
ul. Spokojna 5
Warszawa

http://www.neygalleryprints.pl/

Andrzej Tyszko – Twarze MuzykiWystawa fotografii w warszawskiej Ney Gallery&Prints, od 18 maja do 18 czerwca

Ekspozycja prezentowana będzie przez cały miesiąc od 18 maja do 18 czerwca 2017. 20 maja o godz. 21.00 w Noc Muzeów w Ney Gallery&Prints odbędzie się wernisaż, a na nim spotkanie z Andrzejem Tyszko, w trakcie którego będzie można nabyć do swojej kolekcji niezwykły album „Twarze Muzyki” z fotografiami jego autorstwa.

Wystawa „Twarze Muzyki” ukazuje elitę polskiej sceny muzycznej. Zawiera 120 studyjnych fotografii 60 muzyków i zespołów autorstwa Andrzeja Tyszko, wykonanych w latach 1982 - 2015. Większość zdjęć powstała w okresie stanu wojennego, w czasie wyjątkowego rozkwitu znaczenia muzyki, która dla młodych ludzi była znakiem wolności i buntu.

Wystawa składa się z czterech działów: Rock, Pop & Blues, Jazz i Muzyka Poważna.  Głównymi bohaterami są Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Kora, Maanam, Stanisław Sojka, Ewa Bem, Lady Pank, Jan Borysewicz, Marek Piekarczyk, Lombard, Bajm, Kombi, Muniek Staszczyk i T Love, Oddział Zamknięty, Jacek Cygan, Wojciech Trzciński i wielu innych.

Andrzej Tyszko o wystawie:

„Wystawa i album Twarze Muzyki jest podsumowaniem i ukoronowaniem 33 lat pasjonującej pracy z muzykami. To oni są prawdziwymi bohaterami tej wystawy. Mimo, że z niektórymi widziałem się tylko jeden raz, a z innymi pracuję i przyjaźnię się od trzydziestu lat, to każde zdjęcie w tym zbiorze jest owocem artystycznego połączenia, dowodem zaistnienia magicznej chwili.

Większość eksponowanych na wystawie zdjęć zrobiłem w latach osiemdziesiątych, w okresie stanu wojennego. W tamtym zniewolonym, biednym, szarym, reglamentowanym świecie muzyka była najlepszym sposobem na demonstrowanie swojej odrębności a zarazem wentylem dla stłumionego gniewu młodego pokolenia. Nowi idole zawładnęli sercami i umysłami młodzieży a mnie przypadł w udziale przywilej pracy z nimi. Każda sesja była nową znajomością, nowym wyzwaniem, nową podróżą. Dla mnie był to także czas odkrywania własnego fotograficznego widzenia i rozumienia ludzi. Wtedy tego nie dostrzegałem, ale dziś widzę, że ten okres ukształtował mnie nie tylko zawodowo ale także emocjonalnie i duchowo.

Kilka słów o technice: dziś w epoce komputerów można wyprodukować każdy obraz ale w tamtych czasach komputerów nie było i wszystkie zaprezentowane w albumie zdjęcia powstały w sposób czysto fotograficzny. Przy wielu z nich stosowałem technikę malowania światłem czyli improwizacji ze światłem w całkowitej ciemności, którego efekt można było zobaczyć dopiero na drugi dzień”.Andrzej Tyszko
Jego pierwsze artystyczne działanie związane było z działalnością Artystycznej Grupy Twórczej, której był współtwórcą. Owocem pracy tej czteroosobowej grupy było 5 socrealistycznych wystaw, będących odzwierciedleniem otaczającej ich socjalistycznej rzeczywistości. W swoich pracach sprzeciwiali się bezdusznej szarości życia w której zmuszeni byli dojrzewać. Drugim obszarem ich zainteresowań był akt. Z jednej strony fascynowali się otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej szukali własnej interpretacji tego odwiecznego tematu. Stworzyli 4 interesujące wystawy aktu. W okresie 1974 - 80 powstało łącznie 9 wystaw, które eksponowane były w ponad 30 miastach Polski.

Profesjonalną działalność Andrzej Tyszko rozpoczął na początku lat 80-tych, wciągnięty przez show-biznes. Do 1987 roku stworzył ponad 180 okładek płyt i plakatów dla najwybitniejszych muzyków sceny polskiej. Jego wielką pasją był jazz, czego owocem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich i norweskich muzyków. W latach 1987-1990 na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego wykonał portrety najsłynniejszych norweskich jazzmanów.

Po powrocie do Polski w 1990 roku założył autorskie studio fotografii reklamowej – „Tyszko Fotografia” i natychmiast stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych w Polsce. Głównym tematem jego fotografii zarówno w sztuce jak i reklamie są ludzie. W portrecie ukazuje człowieka w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego recepta na dobry portret, to odnalezienie siebie w tym, kogo fotografuje.

Równolegle z komercyjną działalnością fotograficzną, Andrzej Tyszko nieprzerwanie uprawia również fotografię aktu. W akcie bardziej interesuje go forma. Za pomocą ciała, światła i czasu tworzy odkrywcze, bardzo malarskie i pełne poezji obrazy. Jego prace prezentowane były na 4 wystawach indywidualnych w Polsce i poza jej granicami.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm