Aktualności
Apostolis Anthimos – pół wieku na scenie i na płycie5 grudnia koncertowa premiera „Live in NOSPR” we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych

Dwupłytowy album „Live in NOSPR” to zapis wyjątkowego koncertu, na którym Apostolis Anthimos zaprasza na kolorową, wielokulturową podróż przez pięć dekad swoich muzycznych doświadczeń. 5 grudnia 2021 roku we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych odbędzie się koncertowa premiera tego wydawnictwa, w której udział weźmie m.in. Erik Truffaz.

Wrocław dla Apostolisa Anthimosa od początku był miejscem ważnym. Tam odbywały się pierwsze próby z Czesławem Niemenem, tam SBB wypełniało Halę Stulecia po dwa, trzy razy w ciągu jednego dnia. To we Wrocławiu trio powróciło po wielu latach w oryginalnym składzie. Teraz Apostolis Anthimos pojawia się w stolicy Dolnego Śląska.

W 1971 roku młody, siedemnastoletni gitarzysta po raz pierwszy stanął na profesjonalnej scenie. Razem z Silesian Blues Band gra w Teatrze Małym w Tychach, jako rozgrzewka przed pochodzącym z Czechosłowacji Blue Effect. Pęka mu jedna ze strun w gitarze, koncert kończy na pięciu. Ale nie poddaje się, grając z niezwykłą pasją i energią. Niecały rok później będzie stawał na największych scenach Europy, koncertując z Czesławem Niemenem u boku Mahavishnu Orchestra, Charlesa Mingusa czy Jacka Bruce’a. I gdy wydaje się, że po takim starcie zyskało się już wszystko – napięcie tylko rośnie. SBB, Tomasz Stańko, Osjan, Krzak, Dżem, muzycy Pat Metheny Group, Theatro…

Dziś, pięćdziesiąt lat później, Apostolis Anthimos jest wciąż tak samo skromnym i serdecznym muzykiem, co na początku swojej kariery. Dojrzał pod względem wykonawczym i kompozytorskim, rozwinął się nie tylko jako gitarzysta, ale też wszechstronny perkusista czy pianista, ale energia i pasja pozostały te same. Jubileuszowy koncert z 2 maja 2021 roku (z powodu pandemii – bez publiczności), zagrany w pięknej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – potwierdza to w całej rozciągłości.

Dwupłytowy album „Live in NOSPR” zawiera kompletny zapis tego wieczoru, od pierwszej do ostatniej sekundy. Kwartet Apostolisa Anthimosa, z którym z powodzeniem koncertuje od kilku lat, uzupełnili tutaj doskonali goście, poszerzając skład aż do septetu. Basistę Roberta Szewczugę, pianistę Piotra Matusika, saksofonistę Olafa Węgiera i lidera wspomogli perkusista YoránVroom, odpowiedzialny za elektronikę i gramofony MrKrime oraz ceniony francuski trębacz, Erik Truffaz. Na program koncertu złożyły się utwory z solowych płyt Apostolisa Anthimosa w unikatowych, premierowych aranżacjach, splecione z nowymi tematami w formę rozbudowanej suity.

5 grudnia 2021 roku we Wrocławiu, w hali Centrum Technologii Audiowizualnych, Apostolis  Anthimos zagra z tym unikatowym składem raz jeszcze. To jedyna i niepowtarzalna okazja by wysłuchać tego projektu na żywo. Ostatnia w tym roku i w ogóle jedna z niewielu.

Bezpłatne zaproszenia można zdobyć pisząc na adres koncert@filmstudioceta.pl – liczba miejsc ograniczona!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm