Aktualności

Bracia Oleś „Tomasz Stańko Recomposed”
Jazz.PL
8.07.2022 (piątek), godz. 18:00
Studio S-3
ul. Zygmunta Modzelewskiego 59
Warszawa

Transmisja dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji oraz portalu ninateka.pl

Bracia Oleś – Jazz.PLProjekt Tomasz Stańko Recomposed zabrzmi w radiowej Dwójce w piątek 8 lipca.

Radiowa Dwójka zaprasza na kolejny wieczór z jazzem. W piątek 8 lipca w Studiu S-3 Polskiego Radia bracia Oleś zaprezentują się – w ramach cyklu „Jazz.PL” – ze swoim autorskim projektem Tomasz Stańko Recomposed. A to wszystko z okazji obchodów 80. rocznicy urodzin wybitnego jazzowego trębacza i kompozytora. Początek koncertu o godz. 18.00 – transmisja na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki.

Jego muzyka na całym świecie rozpoznawalna jest po pierwszym zaśpiewie. I to nie tylko ze względu na charakterystyczny, przeszywający dźwięk trąbki, ale też przez jedyną w swoim rodzaju frazę oraz wybitne kompozycje. Wszystkie te elementy były nierozerwalnie związane z nieprzeciętną osobowością tego wyjątkowego artysty. On nie tworzył muzyki – On był muzyką. Gdyby żył, 11 lipca świętowałby 80. urodziny. Tomasz Stańko – bo o nim mowa – będzie bohaterem najbliższego wydania koncertowej audycji radiowej Dwójki „Jazz.PL”. 

– Po kompozycje polskiego geniusza jazzu sięgnie najlepsza rodzima sekcja (nie tylko) rytmiczna – bracia Marcin i Batłomiej Oleś. Muzycy, których oprócz niebywałej wrażliwości, wiedzy i perfekcyjnego warsztatu, wyróżnia niebywała otwartość umysłu. A to Tomasz Stańko cenił najbardziej – mówi Andrzej Zieliński, jeden z kuratorów jazzowego cyklu radiowej Dwójki.

Artyści – grający na co dzień na kontrabasie (Marcin Oleś) i perkusji (Barłomiej Oleś) – do współpracy zaprosili: Wojciecha Jachne (trąbka), Bartosza Prucnala (saksofon altowy) oraz Irka Wojtczaka (saksofony). Razem wykonają premierowo, na specjalne zamówienie Dwójki, wybrane kompozycje Tomasza Stańki.

Piątkowy koncert będzie już drugim wieczorem z cyklu „Jazz.PL” w zmienionej, letniej formule. W najbliższych tygodniach w Studiu S-3 pojawią się m.in. Dominik Wania, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Kamil Piotrowicz, czy Józef Skrzek. Specjalnie dla Słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej, polskiej sceny jazzowej na nowo odczyta muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA rodzimego jazzu. Każdy z premierowych koncertów skupiony jest wokół twórczości wybranej postaci. Zabrzmi muzyka Wojciecha Karolaka, Janusza Muniaka, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Tomasza Szukalskiego i innych. Jak twierdzą kuratorzy cyklu – Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński – letnia odsłona cyklu „Jazz.PL” to muzyczny dowód na to, że w jednym miejscu i czasie przeszłość może spotkać się z teraźniejszością, a nawet przyszłością. 

Partnerem letniej odsłony cyklu „Jazz.PL” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Fotografie gwiazd jazzu

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm