Aktualności
Po koncercie w Merdian Center w Waszyngtonie: Adam Cegielski, Czesław Bartkowski, Dave Brubeck i Andrzej JagodzińskiBRUBECK NA MEDAL

JF    Dave Brubeck został odznaczony przez Departament Stanu USA medalem za promocję Ameryki koncertami na całym świecie. Minęła niedawno 50. rocznica jego słynnej trasy koncertowej pod auspicjami Departamentu Stanu, podczas której Kwartet Brubecka koncertował w takich krajach jak Indie, Pakistan, Sri Lanka, Afganistan, Iran i Irak, Turcja i Polska.
    Podczas ceremonii 8 kwietnia Nagrodę Bena Franklina wręczyła artyście sekretarz stanu Condoleezza Rize. „Jako mała dziewczynka wychowywałam się na dźwiękach Kwartetu Brubecka, gdyż mój ojciec był Pana największym fanem” – powiedziała. I dodała: „Dziękuję Panu za postawę patriotyczną,  przywództwo w reprezentowaniu Ameryki, przybliżenie języka, dźwięków i ducha jazzu nowym pokoleniom na całym świecie”.
    Brubeck zaś przypomniał, że „jazz był i jest głosem wolności. Ludzie w dawnych satelickich krajach ZSRR  pragnęli wolności i bardzo ryzykowali grając tę muzykę”. Po czym usiadł przy fortepianie i zagrał Dziękuję, improwizowaną impresję skomponowaną 50 lat temu pod koniec trasy w Polsce, dedykowaną matce, która rozmiłowana była w muzyce Fryderyka Chopina.
    Trzy dni później podczas Festiwalu Brubecka w Waszyngtonie, w Meridian International Center, Trio Andrzeja Jagodzińskiego dziękowało legendarnemu muzykowi, dedykując mu swój program jazzowych interpretacji utworów Chopina.
 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm