Aktualności
Piotr Damasiewicz Into the Roots
fot. Danuta Naugolnyk



Damaś zwycięzcą Nowej Tradycji



Trębacz Piotr Damasiewicz z grupą Into The Roots zdobył Grand Prix 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia

Konkurs Muzyki Folkowej organizowany jest od 1998 roku z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. Jego podstawowym celem jest aktywizowanie polskiego środowiska muzycznego czerpiącego inspiracje z folku, muzyki ludowej, tradycyjnej i mniejszości narodowych, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, występy artystów odbywały się przed publicznością w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

W tym roku jury spośród 70 zgłoszeń wyłoniło do konkursowych przesłuchań 12 wykonawców: Bree, Drëszë, Hajda Banda/Гайда Банда, Hurnawice z Brodą, Kadabra Dyskety Kusaje, Kosmiczni Warszawa, KOSY, Michalove, Naphta, Piotr Damasiewicz – „Into The Roots”, Sekunda, Zarysy. 

Grand Prix – nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w wysokości 15 tysięcy złotych) – jury przyznało zespołowi Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’ za porywającą muzyczną opowieść, brawurowe wykonanie i stworzenie przestrzeni do wrażliwego, organicznego współistnienia muzycznych światów. Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’ to projekt muzyczny stworzony przez trzech wykonawców: Piotra Damasiewicza w roli trębacza, Zbigniewa Kozerę – kontrabasistę oraz perkusistę Pawła Szpurę. Ich muzyczne utwory są połączeniem trzech różnych stylów, które wzajemnie się uzupełniają i zachwycają naturalnym brzemieniem głosów i instrumentów.

Kolejne wyróżnienia otrzymali:

dwie równorzędne II nagrody w wysokości po 7000 PLN każda – zespół Sekunda za muzyczną wrażliwość, precyzję wykonawczą i umiejętne połączenie świata klasyki z tradycją oraz zespół Michalove za stylowe i przekonujące odczytanie wschodnich tradycji wokalnych

III nagroda – grupa Hajda Banda za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego.

Wyróżnienie dla zespołu Kosy za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną.

Nagroda Programu 2 Polskiego Radia przyznana została zespołowi Sekunda. Nagrodę radiowej Jedynki odebrali muzycy grupy Michalove, a nagroda przyznana przez Czwórkę trafiła do Kadabra Dyskety Kusaje za spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości. Nagrodą specjalną im. Czesława Niemena jury uhonorowało Piotra Damasiewicza z zespołu Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’. Natomiast nagroda dla najlepszego instrumentalisty „Złote Gęśle” trafiła do Pawła Szpury z zespołu Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’.

Nagrody przyznało jury w składzie:
Ifi Ude – przewodnicząca, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i producentka
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor-redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia
Ewa Grochowska – wokalistka, skrzypaczka, badaczka kultury tradycyjnej
Marcin Kusy – dyrektor-redaktor naczelny radiowej Jedynki
Maciej Szajkowski – muzyk, dziennikarz, producent, współpracownik Polskiego Radia
Jakub Knera – dziennikarz muzyczny, recenzent Radiowego Centrum Kultury Ludowej
Piotr Kędziorek – redaktor naczelny RCKL.

W niedzielę, 15 maja, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się finał Festiwalu „Nowa Tradycja” 2022. Podczas uroczystego wieczoru zaprezentowali się laureaci Konkursu Muzyki Folkowej. Wystąpił również polsko-ukraiński projekt Babooshki z programem „Zustrich/Spotkanie”.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej, organizator wydarzenia, zaprasza do obejrzenia koncertu laureatów, który odbył się w niedzielę, 15 maja.

Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dostępna jest online – w mediach społecznościowych i na kanale YouTube RCKL oraz Festiwalu. 





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm