Aktualności

Kalendarium

Spring Break - 23-25 kwietnia
Jazzahead - 23-26 kwietnia
The Great Escape- 14-16 maja
Liverpool Sound City – 21-24 maja
Primavera Sound  - 27-31 maja

Więcej informacji na:
dontpanic.culture.pl/
facebook.com/dontpanicwerefrompoland


Don’t Panic! We’re from Poland

Magdalena MichPod flagową marką Instytutu Mickiewicza muzyka polska promowana będzie na najważniejszych festiwalach.

Don’t Panic! We’re from Poland to marka, która międzynarodowej branży muzycznej kojarzy się z najciekawszymi trendami i zjawiskami w polskiej muzyce aktualnej. Projekt DPWFP został zainicjowany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2008 roku i od tej pory charakterystyczne hasło stało się już synonimem młodej, ciekawej i najwyższej jakości muzyki z Polski. Swoją pozycję zawdzięcza współpracy i aktywnej obecności na najważniejszych festiwalach, targach i konferencjach muzycznych.

W tym roku polską muzykę i o polskiej muzyce usłyszą uczestnicy m.in. Primavera Sound w Barcelonie, The Great Escape w Brighton, Liverpool Sound City oraz Jazzahead. W 2015 roku DPWFP gościł już na festiwalu Eurosonic, MENT i Tallin Music Week, a sezon letni rozpocznie wydarzeniem w Polsce – na poznańskim festiwalu showcase’owym Spring Break. W ramach showcase’u Don’t Panic! We’re from Poland zagrają Soniamiki, Olivier Heim i Iza Lach. Culture.pl, flagowa marka Instytutu Adama Mickiewicza, jest także partnerem konferencji.

Od 23 kwietnia polska muzyka promowana będzie na najważniejszych targach jazzowych w Europie – Jazzahead. Stoisko Culture.pl (zaprojektowane przez Grupę Gdyby) dzięki przemyślanej konwencji, ciekawemu designowi i uniwersalnemu przekazowi, służyć będzie, jako wieloletnia platforma promocji Polski i polskiej muzyki. Jazzahead to jednak nie tylko najważniejsze w Europie targi, ale także festiwal jazzowy, na którym co roku inny kraj prezentuje swoich muzyków. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy wystąpią polscy artyści - w oficjalnym programie showcase’owym znalazł się zespół Atom String Quartet.

W maju Don’t Panic! We’re from Poland powróci na brytyjski festiwal The Great Escape, na którym po sukcesie podczas poprzednich edycji ma już coraz bardziej ugruntowaną pozycję. W tym roku w Brighton zagrają Julia Marcell, Fismoll, Olivier Heim oraz Sonar Soul. Oprócz showcase’u DPWFP, każdy z artystów zagra koncert w głównym line-upie festiwalu. Delegaci z Polski wezmą także udział w sesjach networkingowych. Aktywny udział w The Great Escape - największym festiwalu showcase’owym w Europie – to szansa na zaistnienie polskiej muzyki na rynku brytyjskim i pozyskanie nowych partnerów. DPWFP obecny jest na tym festiwalu od 2010 roku.

Kolejne miejsce na mapie festiwali, gdzie Don’t Panic! We’re from Poland buduje mocną markę polskiej muzyki aktualnej to Barcelona. Już po raz piąty polska muzyka zabrzmi w programie Primavera Sound - jednego z największych w Hiszpanii i najbardziej opiniotwórczych festiwali muzyki aktualnej na świecie. Showcase DPWFP odbędzie się w klubie Apolo, zapowiadając główną część festiwalu, a następnie polscy muzycy wystąpią na scenie H&M Pro w głównej części Festiwalu. Hiszpania co roku bardzo ciepło przyjmuje polskie zespoły. Na tegoroczną edycję Primavera Sound zostało zaproszonych czterech artystów z Polski: Rebeka, Zamilska, Stara Rzeka i Thaw. Zgodnie z ideą projektu Don’t Panic! We’re from Poland ich wyboru dokonał m.in. przedstawiciel festiwalu - Alberto Guijarro - dyrektor artystyczny Primavery, który na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza regularnie gości na katowickim OFF Festivalu.

Wiosenny set festiwalowy zakończy obecność polskich delegatów na Liverpool Sound City. Regularne pojawianie się na najważniejszych branżowych targach i opiniotwórczych festiwalach pozwala na zaistnienie polskiej muzyki na zagranicznych rynkach muzycznych i pozyskanie nowych partnerów. Jesienią DPWFP pojawi się m.in. na festiwalu Reeperbahn w Hamburgu i targach Womex w Budapeszcie.

Don’t Panic! We’re from Poland to kompleksowy program promocji polskiej muzyki aktualnej. Tworzą go koncerty, showcase’y, panele i konferencje. Równie ważne jak prezentacja muzyków jest tworzenie przyjaznej przestrzeni do działań networkingowych. W tym roku do tej listy dodane zostanie bardzo ważne narządzie – bazy muzyków dostępne na dontpanic.culture.pl. Jako pierwsza uruchomiona zostanie baza jazzowa, a wkrótce potem baza pop/alternatywa.

W ciągu sześciu lat dynamicznego rozwoju projektu Don’t Panic! We’re from Poland, polscy muzycy na stałe zagościli w programach najważniejszych europejskich, amerykańskich i azjatyckich festiwali m.in. SXSW, CMJ, Culture Collide w Stanach Zjednoczonych, The Great Escape, Liverpool Sound City w Wielkiej Brytanii, Reeperbahn Festival, C/O Pop w Niemczech, Eurosonic Noorderslag w Holandii, Waves Vienna w Austrii, Tallinn Music Week w Estonii, Primavera Sound w Hiszpanii czy Tokyo Jazz Festival w Japonii. W 2014 roku projekt gościł także m.in. w Stambule, Hamburgu i Seulu. W sumie mamy na koncie ponad 50 wydarzeń w 15 krajach, promujących ponad 90 starannie wyselekcjonowanych wykonawców.

Hasło Don’t Panic! We’re from Poland oraz charakterystyczny niebiesko-różowy królik stało się synonimem młodej, ciekawej i najwyższej jakości muzyki z Polski. W ramach projektu ukazały się wydawnictwa płytowe, m.in. dwie składanki Don’t Panic! We’re from Poland z muzyką aktualną (2014).

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm