Aktualności
fot. Filip Błażejowski

Thank You For The Music! Dudusiowi - Młoda Fala
20.09.2018 (czwartek), godz. 21.30
Mercure Gdynia Centrum
ul. Armii Krajowej 22
Gdynia

Wstęp: na zaproszenie

Dudusiowi – Młoda Fala20 września w Gdyni odbędzie koncert z okazji 90. urodzin legendy polskiego jazzu Jerzego Matuszkiewicza

Legenda polskiego jazzu, nazywany lwem saksofonu, albo po prostu: jazzman i kompozytor muzyki filmowej. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz obchodzi w tym roku 90. urodziny, które trójmiejskie środowisko postanowiło uczcić wyjątkowym koncertem podczas bankietu Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Szkoły Wajdy na 43. FPFF.

Czym byłyby filmy „Janosik”, „Czterdziestolatek”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” czy „Alternatywy 4”, gdyby nie muzyka Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza? Saksofonista, który z Krzysztofem Komedą zakładał zespół Melomani, jest jednym z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej do niemal 200 polskich filmów i seriali. Ale to także „Duduś” napisał muzykę do takich szlagierów jak „Czterdzieści lat minęło”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki Szybki Bill” czy „Wojna domowa”. Muzyk w swojej twórczości łączy przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście święta polskiego filmu w Gdyni. Najważniejsze jednak, że przez kilkadziesiąt lat stworzył tyle wspaniałych kompozycji, a jego twórczość jest powszechnie znana zarówno starszemu jak i młodszemu pokoleniu.

Dlatego mówimy „Thank You For The Music! Dudusiowi – Młoda Fala” i zapraszamy na wieczór szkół filmowych, którego punktem wyjścia jest twórczość tego wybitnego jazzmana i kompozytora filmowego. Specjalnie na tę okazję nasze zaproszenie przyjęli muzycy polskiej sceny jazzowej: Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofony), Zbigniew Namysłowski (saksofony), Przemek Dyakowski (saksofony, prowadzenie koncertu), Wojciech Karolak (organy), Piotr Lemańczyk (kontrabas), Marcin Wądołowski (gitary, śpiew), Adam Czerwiński (perkusja, kierownictwo muzyczne), Sonia Bohosiewicz (śpiew), Joanna Knitter (śpiew), L.U.C (śpiew, rap, elektronika), Vadim Brodski (skrzypce), DJ J i zaproszeni goście.

Koncert zaplanowano na czwartek 20 września i będzie to część imprezy szkół filmowych, która co roku odbywa się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jej organizatorami są: Gdyńska Szkoła Filmowa oraz Szkoła Wajdy.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm