Aktualności

Dziady/The Forefathers’ Eve by Piotr Orzechowski Pianohooligan
High Definition Quartet feat. Igor Boxx (live electronics)
Dobry Wieczór Jazz
6.01.2018, godz. 19.30
Teatr Muzyczny ROMA
ul. Nowogrodzka 49
Warszawa

Bilety: bilety.teatrroma.pl

Dziady/The Forefathers’ Eve by Piotr OrzechowskiFascynujący projekt Piotra Orzechowskiego 6 stycznia w Teatrze Roma – High Definition Quartet feat. Igor Boxx

Projekt DZIADY | THE FOREFATHERS’ EVE, który zostanie  zaprezentowany na Novej Scenie warszawskiego Teatru Roma w ramach cyklu Dobry Wieczór Jazz,  to bezprecedensowe spotkanie dwóch muzycznych światów – akustycznej muzyki improwizowanej i współczesnej muzyki elektronicznej. W ramach projektu Piotr Orzechowski wraz z High Definition Quartet i Igorem Boxxem z grupy Skalpel, podejmują się próby muzycznej interpretacji starosłowiańskiego obrzędu, opisanego w II części ponadczasowego dramatu Adama Mickiewicza.

Fabuła tekstu źródłowego oddana zostaje poprzez zestawienie przeciwstawnych sobie sfer: ludzkiej (improwizacja) i duchowej (elektroniczne sety). W rolę uczestników rytuału wciela się kwartet jazzowy, a Igor Boxx w kolejnych przybyszy z zaświatów. Nowy projekt w wykonaniu High Definition Quartet i Igora Boxxa to jednak nie tylko rozmowa dwóch sfer, ale również próba oddania poprzez muzykę stanów emocjonalnych ich przedstawicieli.

Premiera projektu odbyła w listopadzie 2017 r. w ICE Kraków w ramach OEES Open Eyes Economy Summit realizowanego przez Fundację GAP pod patronatem prof. Jerzego Hausnera.

HIGH DEFINITION QUARTET
Mateusz Śliwa - saksofon
Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja

Jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia (m.in. Grand Prix na Jazz Hoeilaart w Belgii, 2011). Po głośnym debiucie albumem „Hopasa” (EmArcy/Universal, 2013) odbył rezydencję w Nowym Jorku i podjął współpracę z amerykańskim gigantem jazzowej trąbki Randym Breckerem (trasy po Polsce i krajach Zatoki Perskiej). Z materiałem z drugiego albumu „Bukoliki” (ForTune, 2015) występował na całym świecie, od Jazz Utsav w Delhi / Indie; poprzez Rochester Jazz Festival / USA; Edmonton Jazz Festival / Kanada, po Ubud Jazz / Bali.

IGOR BOXX 

Igor Pudło znany również jako Igor Boxx – polski DJ, producent muzyczny i inżynier dźwięku, znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w ramach najważniejszego duetu nowej polskiej elektroniki – Skalpel. Współtworzony wraz z Marcinem Cichym wrocławki nu-jazzowy duet wydaje dla kultowej wytwórni muzycznej Ninja Tune. Debiutancki solowy album producenta zatytułowany „Breslau” (2010) również ukazał się pod szyldem tego londyńskiego wydawnictwa. Muzyk współpracował z takimi wykonawcami jak: Apteka, Hurt, Lech Janerka oraz L.U.C. Pudło współtworzy ponadto projekt Nervy m.in. wraz z perkusistą Janem Młynarskim.

www.highdefinitionquartet.com

www.pianohooligan.com

www.igorboxx.bandcamp.com

PRASA O PROJEKCIE:

W efekcie skomplikowanego procesu twórczego i długich przygotowań powstało dzieło unikatowe – dziesięcioczęściowa suita, a właściwie rodzaj muzycznego misterium, scalającego w jedno dźwięki, elementy scenografii i grę świateł.
Bogdan Chmura, Jazz Forum

Koniec końców, w krakowskim Centrum Kongresowym miało miejsce prawdziwe, muzyczne wywoływanie duchów. Siła ekspresji, potęga improwizacji i wizjonerski chaos złożyły się na najciekawszy projekt muzyczny tego roku w Krakowie, a pewnie i całej Polsce.
Łukasz Pytko, Radiofonia

Było bardzo dobrze, a chwilami jeszcze lepiej. Stricte jazzowe partie reprezentujące świat żywych przepleciono elektroniką, brzmieniem zaświatów, czasem – na krótko, ale zawsze niegłupio – łącząc oba żywioły. Dużo muzycznych wątków w „Dziadach” Orzechowskiego, zmian akcji, wrażeń – więc mam nadzieję, że będę miał jeszcze okazję obcować z tym materiałem. Niech to będzie kolejny koncert, ale liczę też na to, że powstanie płyta.
Jarek Szubrycht, Gazeta Magnetofonowa

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm