Aktualności
Esbjörn Svensson, fot. Katarina Grip HöökEsbjörn Svensson soloW listopadzie br. ukaże się solowy album legendarnego pianisty z nagraniami odnalezionymi przez jego żonę.

Album pt. „HOME.S” wydany zostanie nakładem niemieckiej wytwórni ACT. Premiera 18 listopada br. Materiał ten został nagrany w domu Esbjörna Svenssona zaledwie kilka tygodni przed jego nagłą śmiercią podczas nurkowania 14 czerwca 2008 roku. Ponad dekadę później odkryła go jego żona Eva Svensson. Jak sama stwierdziła: „Kiedy te nagrania zostały znalezione w naszym domu, czułam się jakby ktoś przeszmuglował wiadomość od niego przez granicę. To było przesłanie miłości, przestrzeni, wieczności i nieskończonego tworzenia”.

„HOME.S” to także seria wydarzeń, podczas których można będzie posłuchać i wspomnieć Esbjörna Svenssona. Jego muzykę będzie można usłyszeć podczas serii koncertów audiowizualnych w Sven-Harry’s Art Museum w Sztokholmie w dniach 15-18 września, z udźwiękowieniem Åke Linton i światłami Andersa Amréna. 17 listopada na platformie internetowej shortly.film rozpocznie się wydarzenie stworzone przez reżysera filmowego Davida Tarrodiego. Bardzo osobista książka autorstwa Evy Svensson ukaże się na początku 2023 roku.

Esbjörn Svensson był jednym z najważniejszych europejskich muzyków jazzowych ostatnich kilkudziesięciu lat. Do dziś wielu pianistów pozostaje pod jego wpływem. Trio E.S.T., w którym występował i nagrywał, osiągnęło ogromną popularność dorównującą gwiazdom rocka czy popu.

Więcej informacji na temat „HOME.S” i nadchodzących wydarzeń na www.esbjornsvensson.se, profilach ACT na Facebooku i Instagramie oraz na www.actmusic.com

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Jazz a Vienne 2013

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm