Aktualności

48. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
25 - 28 listopada 2021

czwartek, 25.11.2021, godz. 19.00
„Jego Portret” – mini-recital i spotkanie z Włodzimierzem Nahornym. Spotkanie prowadzi redaktor Jan Cegiełka. Wstęp wolny

piątek, 26.11.2021, godz. 19.00
Aleksandra Mońko-Allen Trio
Aki Takase - Daniel Erdmann (Japonia/Niemcy)
Krzysztof Herdzin Quartet

Nocny Klub Festiwalowy – Calisia One
Witold Janiak Hammond Trio
Grzegorz Ziółek Quartet

sobota, 27.11.2021, godz. 18.00
Aga Derlak Septet
Martin Listabarth - p (Austria)
Orrin Evans Trio (USA)

Nocny Klub Festiwalowy – Calisia One
Witold Janiak Hammond Trio
Kuba Banaszek Quartet

niedziela, 28.11.2021, godz. 18.00
RGG
Tania Giannouli Trio (Grecja)
Helen Sung Quartet (USA) + Atom String Quartet

Miejsce głównych koncertów
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna 6

Nocny Klub Festiwalowy – Calisia One, ul. Chopina 9

KARNETY i BILETY
Karnet obowiązuje na wszystkie koncerty Festiwalu czyli łącznie 9 koncertów w ciągu 3 dni Festiwalu.
Bilet obowiązuje na wszystkie koncerty w danym dniu Festiwalu czyli 3 koncerty.

CENA KARNETU
1) dla Osób legitymujących się unijnym certyfikatem COVID: 290,00 zł
2) dla Osób nielegitymujących się unijnym certyfikatem COVID: 310,00 zł

CENA BILETU
1) dla Osób legitymujących się unijnym certyfikatem COVID: 110,00 zł
2) dla Osób nielegitymujących się unijnym certyfikatem COVID: 120,00 zł

Zakup karnetów oraz biletów:
• online www.ckis.kalisz.pl
• kasa CKiS tel. 62 765 25 52 (kasa czynna w godz. 15.00-21.00)

Zasady uczestnictwa w 48. Międzynarodowym Festiwalu  Pianistów Jazzowych.
Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym jest nabycie biletu.
Wprowadza się do sprzedaży dwa rodzaje biletów:

bilety ulgowe – dla osób posiadających Unijny Certyfikat COVID (wersja papierowa lub w aplikacji mObywatel);
bilety standardowe – dla osób nieposiadających Unijnego Certyfikatu COVID.

Bilet należy okazać obsłudze przed wstępem. Osoba, która nabyła bilet ulgowy jest zobowiązana do okazania wraz z biletem dowodu osobistego oraz Unijnego Certyfikatu COVID. Obsługa potwierdza autentyczność okazanego dokumentu Unijnego Certyfikatu COVID porównując dane z danymi z dowodu osobistego lub skanując kod QR i porównując dane z państwowej bazy danych z danymi z dowodu osobistego. Nieokazanie Unijnego Certyfikatu COVID uniemożliwia wstęp.

Uczestniczący w wydarzeniu kulturalnym są zobowiązani do realizowania nakazu zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, z wyjątkiem osób zwolnionych z tego obowiązku przez obowiązujące przepisy prawa.

Powyższe zasady uczestnictwa mogą ulec zmianie w wypadku zmiany obowiązujących przepisów prawa w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Festiwal Pianistów Jazowych w Kaliszu 2021W dn. 25 - 28 listopada zagrają w Kaliszu m.in.   Helen Sung + ATQ,  Orrin Evans, Aki Takase, Tania Giannouli 

W dn. 25 - 28 listopada br. odbędzie się 48. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu! Jeszcze tylko dwa oczka brakują mu  do złotej pięćdziesiątki. To jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych polskich festiwali jazzowych. Z tych długowiecznych jedyny, który przez te wszystkie lata odbywał się nieprzerwanie. Nawet ów owiany legendą, przerwany festiwal w stanie wojennym, choć zerwany w połowie, jednak się odbył. Odbył się także w warunkach pandemii ten zeszłoroczny, aczkolwiek tylko w formacie online. Kaliski festiwal ma bogatą historię, cechuje go niepowtarzalna atmosfera, przewinął się tu istny panteon światowej i polskiej (nie tylko) pianistyki.

Festiwal otworzy w czwartek 25 listopada mini-recital i spotkanie z jubilatem Włodzimierzem Nahornym, a zwieńczy w niedzielę 28 listopada podwójny kwartet: zespół amerykańskiej pianistki Helen Sung i Atom String Quartet w specjalnym programie „Quartet+”, łączącym tradycję jazzu z muzyką klasyczną.


Włodzimierz Nahorny fot. R Clement

Cały festiwal zapowiada się na plus. Gwiazdą sobotniego koncertu będzie afroamerykańskie trio pianisty Orrina Evansa, a dzień wcześniej po raz pierwszy w Kaliszu pojawi się zjawiskowa japońska pianistka Aki Takase w duecie z niemieckim saksofonistą Danielem Erdmanem. Niezwykły klimat stworzą Tania Giannouli Trio z Grecji i austriacki pianista Martin Listabarth, który wystąpi solo.

Polski kontyngent: RGG Trio, Aga Derlak Quintet + Jerzy Małek, Barbara Derlak, Krzysztof Herdzin Quartet, Aleksandra Mońko-Allen Trio. Na dwóch nocnych koncertach w nowym klubie festiwalowym Calisia One zagrają laureaci dwóch ostatnich konkursów Jazz nad Odrą: Kuba Banaszek Quartet i Grzegorz Ziółek Kwartet, a na nocnych jamach dyżurować będzie Witold Janiak Hammond Trio.

Oto program tegorocznej edycji:

czwartek, 25.11.2021, godz. 19.00
„Jego Portret” – mini-recital i spotkanie z pianistą, kompozytorem, aranżerem Włodzimierzem Nahornym. Spotkanie prowadzi redaktor Jan Cegiełka. Wstęp wolny

piątek, 26.11.2021, godz. 19.00
Aleksandra Mońko-Allen Trio
Aleksandra Mońko Allen - p, Konrad Żołnierek - b, Marcin Jahr - dr

Aki Takase - Daniel Erdmann (Japonia/Niemcy)
Aki Takase - p, Daniel Erdmann - ts, ss


Aki Takase - Daniel Erdmann

Krzysztof Herdzin Quartet
Krzysztof Herdzin - p, Marek Podkowa - ts, Robert Kubiszyn - b, Cezary Konrad - dr

Nocny Klub Festiwalowy – Calisia One
Witold Janiak Hammond Trio
Witold Janiak - Hammond organ, Błażej Ludwiczuk - g, Mirosław Skowroński - dr

Grzegorz Ziółek Quartet
Grzegorz Ziółek - p, Piotr Narajowski - b, Marcin Elszkowski - tp, Miłosz Berdzik - dr

sobota, 27.11.2021, godz. 18.00
Aga Derlak Septet
Aga Derlak - p, Marcin Kaletka - sax, Wojciech Lichtański - sax, Michał Kapczuk - b, Szymon Madej - dr oraz Basia Derlak - voc, Jerzy Małek - tp

Martin Listabarth (Austria)
Martin Listabarth - p

Orrin Evans Trio (USA)
Orrin Evans - p, Jonathan Michel - b, Mark Whitfield, Jr. - dr


Orrin Evans

Nocny Klub Festiwalowy – Calisia One
Witold Janiak Hammond Trio
Witold Janiak - Hammond organ, Błażej Ludwiczuk – g, Mirosław Skowroński - dr

Kuba Banaszek Quartet
Kuba Banaszek - p, Marcin Konieczkowicz - sax, Tymon Trąbczyński - b, Maksymilian Olszewski - dr

niedziela, 28.11.2021, godz. 18.00
RGG
Łukasz Ojdana - p, Maciej Garbowski - b, Krzysztof Gradziuk - dr

Tania Giannouli Trio (Grecja)
Tania Giannouli - p, Andreas Polyzogopoulos - tp, Kyriakos Tapakis 

Helen Sung Quartet (USA) + Atom String Quartet
Helen Sung - p, John Ellis - sax, fl, Vicente Archer - b, Obed Calvaire - dr
Atom String Quartet: Dawid Lubowicz - vln, Mateusz Smoczyński - vln, Michał Zaborski - vla, Krzysztof Lenczowski - cello


Helen Sung 


W tegorocznym programie można odczytać kilka różnych wątków. Liderkami ponad połowy zespołów występujących w Centrum Kultury i Sztuki są  kobiety. Jazz ladies są nie tylko coraz bardziej widoczne i przejmują inicjatywę,  ale należą do najbardziej twórczych artystów współczesnej sceny. Zestaw jest prawdziwe międzynarodowy, globalny –  mamy muzyków amerykańskich, reprezentujących główny nurt jazzu z Nowego Jorku, a także rozwijających idiom jazzu artystów z Japonii, Grecji, Austrii i Niemiec. I nasz wspaniały  rodzimy kontyngent.

Otwierające festiwal czwartkowe spotkania Jana Cegiełki z ikonami polskiego jazzu to już kilkuletnia tradycja. Bohaterem tegorocznego prologu jest Włodzimierz Nahorny, legenda polskiego jazzu, muzyk, który obchodzi w tym roku 80. rocznicę urodzin. Zwieńczeniem zaś będzie sensacyjny, jeden jedyny w Polsce koncert w obsadzie, która powstała na zamówienie festiwalu  –  projekt amerykańskiej pianistki i kompozytorki Helen Sung, która zaprezentuje podwójny kwartet – swój własny, jazzowy, oraz kwartet smyczkowy, w której to roli pojawi się nasz Atom String Quartet. Ten autorski program pochodzi z jej najnowszej płyty „Quartet+”.

Ale cały tegoroczny program jest „na plus”. Prawdziwy amerykański jazz bez kompromisów („no nonsense”) pokaże ze swoim triem występujący u nas po raz pierwszy Orrin Evans (pianista, którego jeszcze niedawno podziwialiśmy w super triu The Bad Plus). Kultowa japońska pianistka Aki Takase w duecie z niemieckim saksofonistą Danielem Erdmanem zabierze nas w swój własny, fascynujący świat dźwięków, w którym jest miejsce zarówno na odniesienia do historii jazzu, jak i na współczesną abstrakcję. Grecka pianistka i kompozytorka Tania Giannouli ze swoim triem o niezwykłym instrumentarium wciągnie nas do bajkowej krainy „snów o wieczności”. Własne opowieści snuć będzie w solowym recitalu pianista austriacki Martin Listabarth.

Niemniej frapująco zapowiada się muzyka, którą przedstawią polscy muzycy.

Swoje tajemnice odsłoni przed nami jeden z naszych najwybitniejszych pianistów Krzysztof Herdzin w programie z płyty „The Book of Secrets”. Tajemniczo brzmi również tytuł płyty „Mysterious Monuments On The Moon” super tria RGG, które w Kaliszu zamknie rok obchodów 20-lecia działalności. 

Pełen zagadek, nieoczekiwanych zwrotów akcji i zaskakujących rozwiązań będzie przygotowywany na płytę rozpisany na septet nowy program wschodzącej gwiazdy polskiego jazzu – Agi Derlak. Po raz pierwszy powitamy na naszej scenie znakomitą pianistkę z Wybrzeża Aleksandrę Mońko-Allen.

Koncertowe emocje będą nam towarzyszyły jeszcze „po godzinach”  w Nocnym Klubie Festiwalowym Calisia One (nowe miejsce dla jazzu!), gdzie przez dwa wieczory dyżurować będzie Witold Janiak Hammond Trio, i gdzie również wystąpią świeżo upieczeni laureaci ogólnopolskich  konkursów – Grzegorz Ziółek Quartet oraz Kuba Banaszek Quartet.

We foyer CKiS zawisną abstrakcyjne grafiki malowane na żywo podczas koncertów przez niemieckiego artystę i krytyka jazzowego Henninga Bolte. Tytuł ekspozycji „DrawNotes – Live Drawings” mówi wszystko: rysowane na żywo notatki koncertowe (albo rysowane nuty). 


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm