Aktualności

Bilety: www.ticketpro.pl oraz Blue Note/ CK Zamek

Sponsor Strategiczny: Aquanet S.A.

Dyrektor Ery Jazzu: Dionizy Piątkowski

Współpraca: PAP, Jazz Forum, Gazeta Wyborcza, VIVA , Radio Merkury, Jazz Soul, WTK, E-Poznań, KmH Media, GM Records, Enjoy, The Warsaw Voice, Uroda Życia,  Co Jest Grane, Merkuriusz, Info Music, Universal Music, IKS, Jazz Gazeta, Ticketpro

Produkcja: Gruv Art - Blue Note Poznań - CK Zamek 

Projekty Graficzne: Brandy Brand

Organizator: Era Jazzu 

Więcej:  
www.jazz.pl
www.facebook.com/erajazzu





Festiwalowa Era Jazzu



Tydzień z gwiazdami jazzu w Poznaniu, 13 - 19 października: m.in. Stacey Kent, Oregon, John Abercrombie, Carmen Souza

Era Jazzu to jeden z najważniejszych projektów jazzowych: klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa to najważniejsze propozycje Ery Jazzu. Autorski projekt realizowany jest przez Dionizego Piątkowskiego – krytyka i entuzjastę jazzu, autora pierwszej polskiej Encyklopedii Jazzu. Partnerem strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.

„Era Jazzu wystartowała w Poznaniu jesienią 1998 roku – mówi Dionizy Piątkowski, dyrektor Ery Jazzu – zaskakując wtedy publiczność zestawem wielkich gwiazd, które – co na tamte czasy niebywałe – pojawiły się na klubowej estradzie Blue Note. Naturalnie przez lata zrealizowaliśmy ponad dwieście koncertów z udziałem chyba wszystkich wielkich gwiazd jazzu – od Herbie’ego Hancocka i Diany Krall po Wayne’a Shortera i Cassandrę Wilson, Dionne Warwick i Marcusa Millera. Ale specyfiką Ery Jazzu zawsze było promowanie doskonałej muzyki. Często zapraszałem artystów, którzy koncertowali u nas po raz pierwszy i od tych koncertów rozpoczęła się ich popularność i uznanie w naszym kraju. Także teraz festiwalowa Era Jazzu kroczy tym samym rytmem: prezentacji najlepszej muzyki i wybitnych artystów.

Era Jazzu wraca tej jesieni z tygodniowym festiwalem gwiazd do entuzjastycznie nastawionego do imprezy Poznania. Program październikowego festiwalu (13-19.X) obejmuje zarówno koncerty światowych gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych muzycznych zjawisk i trendów. Ekskluzywność koncertów Ery Jazzu to prezentacja najwybitniejszych twórców oraz ich jedynych koncertów w Polsce. Wśród gwiazd m.in. Stacey Kent – najpopularniejsza wokalistka dzisiejszego jazzu, gitarzyści John Abercrombie, Ralph Towner i David Gilmore, egzotyczna artystka z Cape Verde – Carmen Souza, „pierwsza dama dzisiejszej bossanowy” – Paula Morelenbaum, genialny pianista Marc Copland, mistrz perkusji Joey Barron, legendarny saksofonista Paul McCandless, wirtuoz gitary basowej Reggie Washington, trębacz „new jazzu” – Joo Kraus oraz charyzmatyczny wokalista Vinx.


PROGRAM 



Vinx - śpiew, instrumenty perkusyjne
Jacek Szwaj - fortepian 
Kacper Smoliński - harmonijka 
Dawid Kostka - gitara 
Damian Kostka - gitara basowa 
Mateusz Brzostowski - perkusja

Vinx należy do grona najpopularniejszych solistów-wokalistów, którzy pojawiają się na estradach całego świata. Obdarzony charyzmą estradowca i talentem na miarę Bobby’ego McFerrina jest gwiazdą ostatniego Montreal Jazz Festival i klubowych koncertów w nowojorskim Blue Note. Nadto jest wykładowcą prestiżowej The Berklee College of Music w Bostonie oraz autorem rozlicznych, autorskich projektów. Amerykański wokalista Vinx De’Jon Parrette to także bohater koncertów i nagrań z największymi jazzu i estrady. Do współpracy zapraszają go Stevie Wonder, Sting, Herbie Hancock, Sheryl Crow, Branford Marsalis, Ernie Watts, Taj Mahal, Ricki Lee Jones, Cassandra Wilson, Brenda Russell ale także Cher,Tom Jones i Will Downing. W ramach festiwalowej Ery Jazzu realizowany jest wspólny Poznań Jazz Project: koncert wybitnego wokalisty z warsztatowa formacją znamienitych, poznańskich muzyków.



Carmez Souza - gitara, śpiew 
Theo Pascal - kontrabas 
Shane Forbes - perkusja
Nat Facey - saksofony

Carmen Souza jest spadkobierczynią popularności swojej wielkiej mentorki i jest przedstawiana jako następczyni Cesarii Evora - legendarnej piosenkarki z Cape Verde. Jest coś magicznego w śpiewie tej egzotycznej wokalistki. W jednej chwili słyszymy i etniczny zaśpiew jaki do muzyki wniosła Cesaria Evora, w drugiej jawi się brzmienie aksamitnego głosu jazzowej legendy Billie Holiday. To specyficzne połączenie obu stylistyk zbudowało sztukę wokalną pochodzącej z Cape Verde charyzmatycznej i wybitnej artystki. Carmen Souza kulturę i muzykę wyniosła z rodzinnego domu w Lizbonie, gdzie rodzice-emigranci z Wysp Zielonego Przylądka pielęgnowali tradycję „sodade”, porozumiewali się specyficznym dialektem portugalskich Kreoli i mieszkańców Cape Verde. Wychowana w takiej tradycji Carmen Souza włączyła się także w muzyczny rytm by dzisiaj być gwiazdą wielkich festiwali, a jej amerykańską trasę festiwalową okrzyknięto wielkim sukcesem. Nagrania wokalistki nominowane są do najważniejszych nagród (od German Record Critic’s Award i World Music Charts Europe po nominacje do Grammy Award for Best Contemporary World Music Album), a „Protiged” uznano za „Best World Music Album”.



Paula Morelenbaum - śpiew 
Joo Kraus - trąbka 
Ralf Schmid - fortepian

Paula Morelenbaum to dzisiaj jedno z najważniejszych nazwisk na współczesnej scenie bossa novy, brazylijskiego stylu muzycznego który przebojem podbił cały świat. Niezwykle utalentowana, obdarzona cudownym głosem wokalista wraz z trębaczem Joo Krausem (znanym z zespołów Tab Two i De Phazz – ikon nu-jazzu) i pianistą Ralfem Schmidem (z zespołów Randy’ego Breckera, Natalie Cole, Dionne Warwick i Eliane Elias) w autorskim trio Bossarenova prezentują fenomenalną syntezę samby, bossa-novy, jazzu, muzyki klasycznej i nowych brzmień. Paula Morelenbaum określana jest „nową Astrud Gilberto” i to dzisiaj jej muzyka jest synonimem klasycznej bossa novy, wokalnego jazzu latynoskiego w nowoczesnych aranżacjach i brzmieniu naszej dekady.



John Abercrombie - gitary
Marc Copland - fortepian
Drew Gress - kontrabas
Joe Baron - perkusja

Nowy kwartet amerykańskiego gitarzysty Johna Abercrombie to zespół jazzowych gwiazd. Pianista Marc Copland, basista Drew Gress oraz perkusista Joey Baron – to elita dzisiejszego jazzu i artyści z ogromnym dorobkiem koncertowym i płytowym. John Abercrombie należy do grona wybitnych twórców jazzu, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wylansowania charakterystycznego „brzmienia powyżej ciszy” wytwórni ECM. Obok Pata Metheny’ego i Terje Rypdala należy do elity wirtuozów tej oficyny dla której zrealizował większość swoich płyt. Z nowym kwartetem – który zagra w Poznaniu - gitarzysta nagrał „39 Steps”, jedną z najlepszych swoich płyt i pokazał ponownie, że jest najwybitniejszym twórcą i gitarzystą nowoczesnego jazzu. Również Marc Copland zrealizował dla ECM swój najnowszy projekt „Now This” (Gary Peacock - Marc Copland - Joey Baron) proponując nastrój subtelnego, elokwentnego, jazzowego trio z brzmieniem i nostalgią przywodząca na myśl najpiękniejsze nagrania Trio Evansa, Jarretta, Bleya. Te albumy są forpocztą jesiennych koncertów Ery Jazzu. 



Reggie Washington - gitara basowa, śpiew 
David Gilmore - gitara
DJ Grazzhoppa - turntable
Patrick Dorcean - perkusja

Reggie Washington to nadworny muzyk zespołów gwiazd (od Raviego Cotrane’a, Cassandry Wilson, Wallace’a Roneya i  Branforda Marsalisa po George’a Duke’a, Ala Jerrau, Erykah Badu, The Roots i Billy’ego Joela). Basista jest nie tylko doskonałym instrumentalistą, ale także wspaniałym artystą, który realizuje swoje autorskie pomysły we własnych zespołach. Najnowszym albumem „Rainbow Shadow” potwierdza swą doskonała technikę, szacunek do jazzowej, bluesowej i funkowej tradycji a nade wszystko syntezę swojej muzyki ze sztuką  Marcusa Millera. Dyskografia Reggie Washingtona obejmuje kilkadziesiąt albumów i jest tak po prawdzie historią jego kariery znaczona współpracą z największymi jazzu i estrady (Lenny White, Roy Hargrove, Terri-Lyne Carrington, Salif  Keita, Steve Coleman, Don Byron, Mike Mainieri, Meshell N’degeocello, Kenny Kirkland, World Saxophone Quartet, Chico Hamilton oraz awangardziści Lester Bowie, Will Smith & Arthur Blythe). Na festiwalowej Era Jazzu basista przedstawi nowy kwartet z gitarzystą Davidem Gilmorem oraz DJ Grazzhoppa.



Ralph Towner - gitara, fortepian 
Paul McCandless - saksofony
Mark Walker - perkusja 
Paulino Della Porta - kontrabas

Oregon to bodaj najstarszy zespół jazzowy, który bez specjalnych przerw i artystycznych zawirowań nagrywa i koncertuje od blisko pół wieku. Charakterystyczna, subtelna muzyka kwartetu na wiele dekad zbliżyła entuzjastów  jazzowej tradycji oraz charakterystycznego brzmienia zespołu. To ewenement formalny i stylistyczny w historii muzyki jazzowej, ale także doskonały dowód na wierność artystyczną projektu, znanego na całym świecie jako Oregon. Najnowsze albumy kwartetu („In Stride”, „Prime”, „Family Tree”) niosą w sobie sporą dawkę eklektyki Oregonu. Są doskonałym przykładem dla amerykańskiej koncepcji nowoczesnego jazzu obudowanego romantyczną nutą i melodyką, dla której pomysły i artystyczne wyzwania muzyków kwartetu są najwspanialsza zabawą. To „druga młodość” Oregonu, jak zgodnie określili nagranie krytycy i najwspanialszy aromat dzisiejszego, wielopłaszczyznowego jazzu, dla którego klasyka, muzyka etniczna, improwizacja oraz wrażliwość i emocja twórcza są elementami najważniejszymi. Po 16 latach kwartet Oregon (z Paulem McCandlessem i Ralphem Townerem) powraca do Poznania, na tę samą, klubową estradę Blue Note!





Stacey Kent - śpiew
Jim Tomlinson - saksofony 
Graham Harvey - fortepian 
Joshua Morrison - perkusja
Jeremy Brown - kontrabas

Amerykańska wokalistka Stacey Kent swoją subtelna sztuką zdobyła zarówno bastion jazzu jak i muzyki rozrywkowej. Stała się – zaledwie w ciągu paru sezonów – jedną z najważniejszych i najciekawszych wokalistek młodego pokolenia. „Każdy, kto słucha śpiewu Stacey Kent ma wrażenie, że śpiewa wyłącznie dla niego” – pisali krytycy komplementując aksamitny głos amerykańskiej wokalistki i opisując atmosferę intymności, jaka tworzy się pomiędzy nią a słuchaczami na każdym koncercie. Urodzona i wychowana w Stanach, przeniosła się do Londynu i tam, w połowie lat dziewięćdziesiątych, rozpoczęła światową karierę. Wszystkie płyty Stacey Kent okazały się bestsellerami, honorowane są prestiżowymi nagrodami a popularna wokalistka koncertuje w największych i najbardziej zacnych salach koncertowych na świecie (od nowojorskiej Carnegie Hall  po paryską Olimpią). Stacey Kent będzie gwiazdą koncertu galowego festiwalowej Ery Jazzu.



Jakub Skowroński - saksofony
Adam Zagórski - perkusja
Max Mucha - kontrabas
Artur Tuźnik - fortepian

Bohaterem wieczoru wieńczącego w Blue Note tegoroczny festiwal będzie laureat nagrody Ery Jazzu - Zagórski/Skowroński Project. Poznański  kwartet jest dowodem doskonałej współpracy młodych muzyków, którzy już dzisiaj dysponują imponującymi osiągnieciami i współpracą z wybitnymi muzykami oraz katalogiem znamienitych nagród. Saksofonista Jakub Skowroński jest laureatem m.in. Jazzu nad Odrą, Novum Jazz Festiwal, European Jazz Contest, Jazz Juniors i koncertował z L. Możdżerem, K. Dębskim, P. Damasiewiczem. Perkusista Adam Zagórski jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, z wyróżnieniem ukończył studia w prestiżowej akademii Syddansk Musikkonservatiorum w Odense (Dania) i był stypendystą w Prins Claus Conservatorie w Groningen (Holandia). Basista Maksymilian Mucha kształci się w Jazz Institut Berlin Klasycznie wykształcony pianista Artur Tuźnik ukończył studia Konserwatorium Południowej Danii w Odense oraz magisterskie na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm