Aktualności
Fryderyk 2020 – jazz i muzyka rozrywkowaOgłoszenie laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej odbędzie się 1 października na żywo w Internecie

Laureaci najważniejszych polskich nagród muzycznych – Fryderyków – w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną ogłoszeni 1 października podczas konferencji prasowej transmitownej na żywo w Internecie na portalu interia.pl, antenie Radia Zet oraz w mediach społecznościowych Fryderyk Festiwal.

Uroczyste wręczenie statuetek Fryderyka 2020 zostało przewidziane na specjalny koncert honorujący wyróżnionych Artystów w czasie przyszłorocznej edycji konkursu.

Przypomnijmy, iż laureatami Złotego Fryderyka 2020 są: Muzyka jazzowa – Czesław Bartkowski, Muzyka poważna – Krzysztof Jakowicz, Muzyka rozrywkowa – zespół Perfect i Tomek Lipiński.

Oto nominacje w kategoriach Muzyki Jazzowej (w porządku alfabetycznym):

Album Roku Jazz – Adam Bałdych „Sacrum Profanum” (ACT), Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński „Wilcze Jagody” (Studio Realizacji Myśli Twórczych), Algorhythm „Termomix” (Alpaka Records), Maciej Obara „Three Crowns” (ECM Records), Marek Napiórkowski „Hipokamp” (Agora)

Artysta Roku Jazz – Adam Bałdych, Jazz Band Młynarski-Masecki, Marek Napiórkowski, Maciej Obara, Kuba Więcek

Debiut Roku Jazz – Andrzej Kowalski Quartet, Kamila Drabek, Michał Zaborski, Natalia Kordiak, Szymon Sutor.

Mówi Andrzej Puczyński, przewodniczący zarządu ZPAV.

Plany związane z tegoroczną, 26. edycją nagród Fryderyk, tak jak z wieloma innymi wydarzeniami artystycznymi, zostały przez wybuch pandemii COVID-19. Tuż przed wprowadzeniem zakazu organizacji koncertów Akademia Fonograficzna nagrodziła laureatów Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej podczas niezapomnianej uroczystości w katowickim NOSPR. Natomiast zaplanowana na 14 marca br. uroczystość wręczenia statuetek w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej została odwołana ze względu na rosnące zagrożenie epidemiczne oraz decyzję administracyjną, cofającą zezwolenia na organizację imprez masowych.

W oczekiwaniu na zmianę wytycznych związanych z organizacją koncertów organizatorzy konkursu wstrzymywali się z ogłoszeniem laureatów, uważnie analizując bieżącą sytuację. Te kilka miesięcy dały jasny obraz tego, jak skutki pandemii wyjątkowo boleśnie dotykają sektor muzyczny, uświadamiając jednocześnie niepewną przyszłość branży koncertowej. To największy od dziesięcioleci kryzys, z jakim musi mierzyć się całe środowisko. Funkcjonując w tych trudnych warunkach, zarząd Związku Producentów Audio Video (organizatora konkursu) poszukiwał najlepszych możliwych scenariuszy, które zagwarantowałyby godne i adekwatne do rangi nagrody zwieńczenie tegorocznej edycji.

Po wielu analizach i konsultacjach zdecydowaliśmy o ogłoszeniu laureatów tegorocznych nagród jeszcze w tym roku, podczas uroczystej konferencji prasowej transmitowanej online na kanałach naszych oraz naszych partnerów. Wręczenie statuetek zaplanowaliśmy natomiast jako specjalne prestiżowe wydarzenie, które odbędzie się w ramach przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal – mówi Andrzej Puczyński, przewodniczący zarządu ZPAV.

Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video i Akademia Fonograficzna.
Partnerzy merytoryczni: Związek Artystów Wykonawców STOART i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Patroni medialni: Radio Zet i Interia.pl


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm