Aktualności

JazzState
Gadt, Chojnacki, Gradziuk – Renaissance
17.10.2018, godz. 21.00
SPATiF
Al. Ujazdowskie 45
Warszawa

Bilety: 30-50 zł
Kup bilet






Gadt Chojnacki Gradziuk w SPATiFie



17 października w ramach warszawskiego cyklu JazzState trio zaprezentuje materiał z płyty „Renaissance”

Anna Gadt – wokalistka jazzowa, improwizatorka i kompozytorka. Wydała pięć autorskich albumów. Współpracowała m.in.: z Pawłem Mykietynem (opera „Czarodziejska Góra”, „Wyliczanka”), zespołem Kwadrofonik (S.Reich - „Music for 18 musicians”), triem RGG, Nikolą Kołodziejczykiem, Włodzimierzem Nahornym. Z zespołami koncertowała m.in..: w NFM (Wrocław), radiowym studiu im. A. Osieckiej w Trójce, Teatrze Wielkim, Sali Kongresowej a także za granicą (m.in.: Francja, Niemcy, Szwajcaria, Łotwa, Słowacja). Uczestniczyła także w Polish Stage w ramach European Jazz Conference. W 2018 roku nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku. Doktor wokalistyki jazzowej, pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Stały współpracownik międzynarodowego festiwalu Voicingers dla muzyków śpiewających.

Zbigniew Chojnacki – akordeonista, improwizator, który muzykę i dźwięki postrzega swobodnie i umownie, bo najistotniejszy jest dla niego dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką. Jak sam mówi: stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące.

Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i improwizowanej m.in. Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Troyem Millerem, Otto Williamsem czy z Warsaw Improvisers Orchestra. Na stałe współtworzy grupę Backspace, która określa swoją grę jako improwizowaną muzykę współczesną.

Krzysztof Gradziuk – esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęguje wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry określając artystę mianem jednego z bardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.

Album „Renaissance” zawiera utwory należące do kanonu dzieł kompozytorskich epoki renesansu. Psalmy, pieśni liturgiczne, utwory świeckie stanowią modelowy przykład ówczesnego spojrzenia na świat, relację człowieka z Bogiem, narodziny humanizmu i reformacji. Epoka zachwycająca się istotą człowieka, rozumem i podkreślająca niezwykłą potrzebę godności oraz swobodnego rozwoju, zaowocowała dziełami niełatwymi i często zaskakującymi dla współczesnych muzyków.

Dla muzyków improwizujących wyzwaniem staje się odczytanie na nowo mocno określonych renesansowych kompozycji i spojrzenie na nie przez pryzmat całkowitej swobody wypowiedzi. Zaprezentowane będą utwory Wacława z Szamotuł, Mikołaja z Krakowa, Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja Gomółki i Jana z Lublina

Współczesna dysonansowa harmonia, sonorystyka, odmienne gospodarowanie czasem i przestrzenią, a także oryginalny dobór i wykorzystanie instrumentów pozwalają tłumaczyć renesansową rzeczywistość na współczesny język wykonawczy.

Po koncercie zwyczajowo odbędzie się jam session.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm