Aktualności




Grammy Jazz 2019 – laureaci



Wayne Shorter Quartet, Cécile McLorin Salvant, John Daversa, Steve Gadd, Terence Blanchard, Quincy Jones

W nocy 10 lutego, z niedzieli na poniedziałek, podczas ceremonii w Staples Center w Hollywood w Kalifornii rozdane zostały już po raz 61. doroczne nagrody Grammy. 84-letni nestor jazzu saksofonista Wayne Shorter odebrał – razem z członkami swojego Kwartetu – statuetkę w kategorii Best Instrumental Jazz Album za trzypłytowe wydawnictwo „Emanon” (Blue Note). Cécile McLorin Salvant już po raz trzeci z rzędu otrzymała Grammy za najlepszy jazzowy album wokalny – „The Window’. Trzema statuetkami uhonorowany został trębacz John Daversa za najlepszy album jazzu orkiestrowego – John Daversa Big Band „American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom” i najlepsze improwizowane solo jazzowe w utworze z tej płyty – Don’t Fence Me In oraz za „najlepszą aranżację, instrumentalną bądź a cappella” w utworze Stars and Stripes Forever. W kategorii jazzu latynoskiego zwycięzcą został Dafnis Prieto Big Band za album „Back to the Sunset”.

Muzycy jazzowi uhonorowani zostali także w kilku kategoriach ogólnych. Perkusista Steve Gadd zdobył nagrodę za najlepszy album instrumentalny – Steve Gadd Band”. Trębacz Terence Blanchard odebrał Grammy za najlepszą instrumentalną kompozycję – utwór Blood and Soil (muzyka do filmu „BlacKkKlansman”). Quincy Jones doceniony został za najlepszą muzykę filmową – „Quincy”. To już 28 statuetka Grammy w dorobku legendarnego producenta. Żaden z żyjących artystów nie może pochwalić się większą liczba zdobytych statuetek Grammy!

NOMINACJE i LAUREACI

Best Improvised Jazz Solo

SOME OF THAT SUNSHINE
Regina Carter, soloist
Track from: Some Of That Sunshine (Karrin Allyson)
 

DON’T FENCE ME IN - WINNER
John Daversa, soloist
Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

WE SEE
Fred Hersch, soloist
 

DE-DAH
Brad Mehldau, soloist
Track from: Seymour Reads The Constitution! (Brad Mehldau Trio)
 

CADENAS
Miguel Zenón, soloist
Track from: Yo Soy La Tradición (Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet)

Best Jazz Vocal Album


MY MOOD IS YOU
Freddy Cole
 

THE QUESTIONS
Kurt Elling
 

THE SUBJECT TONIGHT IS LOVE
Kate McGarry, Keith Ganz, Gary Versace
 

IF YOU REALLY WANT
Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza

THE WINDOW - WINNER
Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

DIAMOND CUT
Tia Fuller
 

LIVE IN EUROPE
Fred Hersch Trio
 

SEYMOUR READS THE CONSTITUTION!
Brad Mehldau Trio
 

STILL DREAMING
Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade
 

EMANON - WINNER
The Wayne Shorter Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album

ALL ABOUT THAT BASIE
The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
 

AMERICAN DREAMERS: VOICES OF HOPE, MUSIC OF FREEDOM - WINNER
John Daversa Big Band
Featuring DACA Artists

PRESENCE
Orrin Evans And The Captain Black Big Band
 

ALL CAN WORK
John Hollenbeck Large Ensemble
 

BAREFOOT DANCES AND OTHER VISIONS
Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Best Latin Jazz Album

HEART OF BRAZIL
Eddie Daniels
 

BACK TO THE SUNSET - WINNER
Dafnis Prieto Big Band
 

WEST SIDE STORY REIMAGINED
Bobby Sanabria Multiverse Big Band
 

CINQUE
Elio Villafranca
 

YO SOY LA TRADICIÓN
Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Best Contemporary Instrumental Album

THE EMANCIPATION PROCRASTINATION
Christian Scott aTunde Adjuah
 

STEVE GADD BAND - WINNER
Steve Gadd Band
 

MODERN LORE
Julian Lage
 

LAID BLACK
Marcus Miller
 

PROTOCOL 4
Simon Phillips

Best Instrumental Composition

BLUT UND BODEN (BLOOD AND SOIL) - WINNER
Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)
 

CHRYSALIS
Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)
 

INFINITY WAR
Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)
 

MINE MISSION
John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)
 

THE SHAPE OF WATER
Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

BATMAN THEME (TV)
Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)
 

CHANGE THE WORLD
Mark Kibble, arranger (Take 6)
 

MADRID FINALE
John Powell, arranger (John Powell)
 

THE SHAPE OF WATER
Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)

STARS AND STRIPES FOREVER - WINNER
John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

Best Music Film
LIFE IN 12 BARS

Eric Clapton, Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers


WHITNEY (WHITNEY HOUSTON)

Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers

QUINCY

Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer (WINNER)


ITZHAK

Itzhak Perlman, Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer


THE KING (ELVIS PRESLEY)

Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers





  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm