Aktualności
Piotr Wojtasik: podwójny laureat
fot. John GuilleminGRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2007

JFW piątek 6 czerwca w Łodzi odbyła się doroczna gala nagród Grand Prix Jazz Melomani 2007. Podczas koncertu w wypełnionej do ostatniego miejsca sali Teatru Wielkiego wręczone zostały statuetki w kilku różnych kategoriach. Jerzy Woźniak, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, odebrał Grand Prix za całokształt działalności, a to w związku z jubileuszem 60-lecia słynnej Filmówki, która tworząc polską szkołę filmową miała udział w kształtowaniu polskiej szkoły jazzu, w czasach, gdy do głosu doszło pokolenie Melomanów: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda Trzciński, Andrzej Kurylewicz, Witold Sobociński. Statuetkę Nadzieja Melomanów Roku 2007 odebrał skrzypek Mateusz Smoczyński, nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego Jazzmana 2007 otrzymał Maciej Tubis, zaś po statuetkę w kategorii Krytyk Dziennikarz Roku 2007 – zgłosił się cały team dziennikarzy z Radia Jazz – stacji, która jest ewenementem w skali międzynarodowej. Aż dwie statuetki odebrał Piotr Wojtasik, za Płytę Roku - „Circle” (SO Jazz Records) i jako Artysta Roku. Powtórzyła się więc historia z tegorocznej gali Fryderyków, gdzie nasz znakomity trębacz uhonorowany został kompletem nagród w dziedzinie jazzu.

I znowu, jakby na bis, Wojtasik dostał dwie piękne, wielkie i ciężkie – można powiedzieć wielkiej wagi – statuetki. Odbierając nagrody dziękował w szczególności dwóm osobom, bez których projekt płyty „Circle” nie byłby możliwy – prezydentowi Szczecina za sponsoring i Andrzejowi Jagodzińskiemu za aranżacje.

Należy dodać, że nagranie to stanowi część przewodu habilitacyjnego Piotra Wojtasika w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Częścią tego przewodu jest również opublikowana niedawno książka pt. „Język współczesnego jazzu w oparciu o wykonawczo-interpretacyjne możliwości trąbki”. Na 200 stronach tej publikacji Wojtasik dokonuje dogłębnej analizy formy, struktur harmonicznych, melodycznych i rytmicznych poszczególnych utworów i całej koncepcji muzyki na płycie „Circle”.

W programie wieczoru Grand Prix Jazz Melomani była oczywiście i muzyka. Amerykańskiej wokalistce Harriet Lewis towarzyszyła Jazz Band Ball Orchestra z Wojtkiem Karolakiem na organach Hammonda B-3. Grał legendarny brytyjski klarnecista Mr. Acker Bilk and his Paramount Jazz Band, a także Kyle Eastwood, syn Clinta, basista jazzowy, który ze swoim zespołem przedstawił utwory z dwóch autorskich płyt: „Now” i „Paris Blue”.

Organizatorem gali było jak zawsze Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani”, czyli mówiąc po prostu: Ireneusz Kowalewski.
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm