Aktualności
Ron Carter
fot. Henryk MalesaGREEN TOWN OF JAZZ

Andrzej WiniszewskiPiąta, jubileuszowa odsłona zielonogórskiego Festiwalu Green Town of Jazz, w dn. 23 - 25 kwietnia 2009 r., stać będzie pod znakiem różnorodnych jazzowych wydarzeń. Od samego początku ten festiwal, to nie tylko koncerty, ale także spotkania polskiego środowiska jazzowego. Na przestrzeni ostatnich lat, to właśnie w Zielonej Górze, spotykali się dziennikarze muzyczni zajmujący się promocją jazzu na antenach radiowych w całej Polsce, a w ostatnim roku zawitali na festiwal polscy wydawcy i przedstawiciele wytwórni fonograficznych w Polsce specjalizujących się w jazzie by rozmawiać o możliwości współpracy z mediami i bezpośrednio dziennikarzami.
Gościem festiwalu była Tatiana Balakirsky z popularnego rosyjskiego jazzowego portalu jazz.ru

Zielonogórski Festiwal to także niecodzienne inicjatywy w tym zwłaszcza jazzowe wystawy (np. Winylowa Historia Polskiego Jazzu – wystawa okładek płyt) czy tego roku Dzień Zbigniewa Seiferta w 30. rocznice śmierci tego genialnego jazzowego skrzypka połączony ze specjalnym, jednorazowym koncertem galowym pod hasłem „Polish Violin Summit” z udziałem polskich skrzypków jazzowych. Green Town of Jazz to także miejsce promocji jazzowych wydawnictw. Co roku pojawiają się tu premierowo najnowsze pozycje książkowe dotyczące tematyki jazzowej. Tego roku znakomity muzyk, dziennikarz i animator krakowskiego życia jazzowego Antoni Krupa będzie promował swoją książkę „Miasto błękitnych nut…”, pojawi się także album Marka Karewicza „This Is Jazz”.

Gwiazdą tegorocznego Green Town of Jazz będzie kwartet Rona Cartera (może warto przypomnieć, że wielki kontrabasista uczestniczył w sesji płytowej „Passion” Zbyszka Seiferta jako członek kwintetu smyczkowego). Warto także podkreślić, że gościem honorowym tegorocznego Festiwalu będzie żona Zbigniewa Seiferta Agnieszka Seifert. Organizatorem festiwalu, już po raz piąty jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe (www.zsj.pl)


Program Festiwalu:

23 kwietnia

Inga Lewandowska/Kuba Stankiewicz  „Miesiące”
Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego p/k J. Szymaniuka

24 kwietnia

Ron Carter Quartet
Przemek Dyakowski Sekstet

25 kwietnia

Polska premiera filmu „Passion”
(z gościnnym udziałem autorki filmu Erin Harper)
Polish Violin Summit – Maciej Strzelczyk, Mateusz Smoczyński, Adam Bałdych


Andrzej Winiszewski 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm