Aktualności
Happy Birthday to Ilona Damięcka!Znakomita jazzowa pianistka, wokalistka i kompozytorka obchodzi dzisiaj urodziny.  

Urodziła się 18 marca 1976 roku. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jedna z pierwszych pianistek, która ukończyła fortepian jazzowy na tamtejszej Akademii pod okiem Wojciecha Niedzieli. Laureatka konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku – III nagroda za utwór „Bossa for Bosa” do tekstu Andrzeja Schmidta. 

Od najmłodszych lat rozwijała się pod kierunkiem Wojciecha Niedzieli, u którego zdobywała wiedzę na temat harmonii i improwizacji oraz stylów jazzowych. Uczestniczka warsztatów jazzowych w Puławach i Chodzieży, gdzie wykładali tacy pianiści jak: Kuba Stankiewicz, Artur Dutkiewicz, Wojciech Niedziela, Bogdan Hołownia.

Pod koniec studiów przeprowadziła się do Krakowa. Tam też, przez okres dwóch lat, współpracowała z saksofonistą Januszem Muniakiem, od którego uczyła się pracy w zespole. Współpracowała ze środowiskiem jazzowych muzyków Krakowa (New Bone). Po dwóch latach zmieniła  miejsce zamieszkania i przeprowadziła  się do Trójmiasta, gdzie zaczyna współpracować z tamtejszymi muzykami.Ilona Damięcka na swoim koncie cztery płyty:
Pierwsza autorska „Hurry up”  (Siloe Records), nagrana ze wspaniałymi muzykami takimi jak Jerzy Małek, Darek Herbasz, Adam Żuchowski, Tomasz Sowiński;
Druga płyta „Fifth Side – Live in Radio Gdańsk”  (Siloe Records)  –projekt międzynarodowy (Francesca Bertazzo Hart i Helga Plankensteiner, Beppe Pilotto, Marcin Jahr)
Trzecia płyta „Monk’s Midnight” ( Hevhetia ) z kompozycjami Theloniousa Monka,  projekt wokalno- instrumentalny (Francesca Bertazzo Hart, Paweł Urowski , Eric Allen).
Czwarta płyta ukazała się w styczniu tego roku „Pieśni Polskie vol. 1” (Tomasz Licak Music) – kolejny wspólny projekt z saksofonistą Tomaszem Licakiem. Nagranie live in Radio Gdańsk (Tomasz Licak , Michał Jan Ciesielski , Paweł Grzesiuk, Adam Golicki). 

Na jesieni ukaże się kolejna, druga autorska płyta Ilony Damięckiej, tym razem nagrana w trio z Pawłem Urowskim i Krzysztofem Szmańdą.Ilona Damięcka współpracowała z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Andrzej Cudzich, Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Małek, Henryk Miśkiewicz, Marcin Pospieszalski, Przemek Dyakowski, Ewa Uryga, Natalia Niemen, Mieczysław Szcześniak, Eric Allen, Francesca Bertazzo Hart, Helga Plankensteiner, Tomasz Licak, i z wieloma innymi wspaniałymi, których lista jest bardzo długa Również koncertowała z muzykami z Dani i Włoch. Śpiewała w chórze Gospel „Trzecia Godzina Dnia”  i z Big Bandem Aleksandry Tomaszewskiej na Sopot Jazz Festival. 

Długa jest też lista festiwali i tras koncertowych, na których występowała w kraju i za granicą. Ilona Damięcka jest bardzo wszechstronną artystką, która zarówno jako pianistka, jak i wokalistka porusza się w środkowym nurcie jazzu, także w muzyce free jazzowej, open impro. Jak ktoś napisał: „piękna, zdolna, wrażliwa, o ciepłej barwie głosu…”

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm