Aktualności
Herdzin na Festiwalu MozartowskimKrzysztof Herdzin i Orkiestra Instrumentów Dawnych MACV na gali inauguracyjnej w Filharmonii Narodowej 7 maja.

Festiwal Mozartowski w Warszawie potrwa od 7 maja do 10 lipca 2022 r.

To 31. edycja największego na świecie Festiwalu dedykowanego wyłącznie Mozartowi. Gala Inauguracyjna Festiwalu – 7 maja 2022 r. w Filharmonii Narodowej. W trakcie Gali odbędzie się premiera wydawnictw płytowych Warszawskiej Opery Kameralnej.

Mozart – Uwertury

W pierwszej części zaprezentowane zostaną uwertury Wolfganga Amadeusza Mozarta, które wykona Orkiestra Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej prowadzona od skrzypiec przez Radosława Kamieniarza. Uwertury, zwłaszcza w dojrzalszych operach, skupiają w sobie najważniejsze muzyczne elementy, pojawiające się później w trakcie całego dzieła. Orkiestra MACV, która posiada w swoim repertuarze przede wszystkim barokowe i klasyczne tytuły operowe, jest wyjątkowo predestynowana do przekazu owych niuansów operowej ekspresji. Zebranie niemalże wszystkich uwertur do dzieł scenicznych mistrza z Salzburga i chronologiczne ich uporządkowanie daje unikatową możliwość przekrojowego potraktowania tematu. Jest to swoista podróż w czasie, podczas której słuchacz towarzyszy Wolfgangowi w rozwoju jego twórczej osobowości.

Płyta CD „Uwertury” W.A. Mozarta dostępna jest już we wszystkich sklepach muzycznych i serwisach internetowych oraz na operakameralna.pl, natomiast już od 1 czerwca w przedsprzedaży także na płytach winylowych.

Cykl Jazz z MACV: Krzysztof Herdzin

W drugiej części Gali będzie można usłyszeć XVII koncert fortepianowy G-dur KV 453 W. A. Mozarta (z kadencjami jazzowymi K. Herdzina) oraz Chopiniana con delizia w wykonaniu Krzysztofa Herdzina oraz Orkiestry Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej.

Chopiniana con delizia powstała w 2009 roku na zamówienie akordeonisty Huberta Giziewskiego. Pierwotnie została rozpisana na dwa akordeony, klarnet i orkiestrę smyczkową. My dostajemy wersję smyczkową z fortepianem w roli głównej. Jeżeli w kadencjach u Mozarta Herdzin jedynie flirtował z przeszłością, tutaj twardo stąpa po ziemi. Jest rasowym jazzmanem, który buduje współczesną fantazję na tematy Chopinowskie. Jego erudycja nie zna granic: tu mazurek, tam etiuda. Herdzin wiąże motywy Chopina w trzyczęściowy błyskotliwy, salonowy cykl. Raz zainspiruje go rytm, innym razem ledwie kilkudźwiękowy motyw. Chopin, który lubił improwizować, byłby zachwycony. Dawne instrumenty MACV nadają całości miękkości i słodyczy. Premiera płyty przewidziana jest na koniec czerwca.

Festiwal Mozartowski – powołany do życia w 1991 roku to fenomen w skali światowej. Na przestrzeni lat wykonano w jego ramach wszystkie dzieła sceniczne kompozytora. Warszawska Opera Kameralna była jedyną instytucją, która posiadała je w stałym repertuarze, wielokrotnie prezentując je poza granicami i podbijając serca melomanów m.in. Japonii, Omanu, Libanu i niemal całej Europy.

Więcej informacji, bilety oraz możliwość zakupu płyt na stronie: https://operakameralna.pl


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm