Aktualności
High Definition Quartet – Dziady!Muzyczna interpretacja II części dramatu Adama Mickiewicza. Premiera albumu: 22 listopada

Płyta ukaże się nakładem nowego labelu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Anaklasis”. Na krążku, oprócz muzyków kwartetu, usłyszymy takich gigantów ambientu o światowej renomie jak:

William Basinski (USA)
Krzysztof Knittel
Robert Rich (USA)
Christian Fennesz (Austria)
Igor Boxx z duetu Skalpel.Koncepcja Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” zakłada unikalną próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć i rozterek postaci z tekstu. Stworzone przez zaproszonych gości sety elektroniczne przeciwstawione są fragmentom granym przez High Definition Quartet, przez co muzycznie oddany jest podział na ludzką i duchową sferę.

Zarejestrowany materiał to wyjątkowa, międzygatunkowa suita, niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesną elektroniką. Kompozycje Orzechowskiego oraz zaproszonych muzyków, a także żywe, często burzliwe improwizacje zespołu, skutkują tu mieszanką o zupełnie nieobliczalnym rezultacie artystycznym.

„(...) Mamy tu do czynienia z muzyką uwalniającą ekstrema, w które – wydaje się – nie zapuścił się dotąd żaden z czterech członków zespołu. Kulminacje nie rozwiązują się, a kolejne partie nie znajdują szczęśliwych finałów, bo celem muzyków jest ekstaza i wywołanie ducha. To badanie na żywo możliwości jazzu, a zarazem test możliwości emocjonalnych człowieka.”
Jarek Szubrycht, Gazeta Wyborcza, Gazeta MagnetofonowaHigh Definition Quartet
„Dziady”
Prenmiera: 22 listopada 2019
Wydawca: Anaklasis/PWM

Wykonawcy:
High Definition Quartet
Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy
Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja

Elektronika:
Krzysztof Knittel
William Basinski (USA)
Fennesz (Austria)
Igor Boxx
Robert Rich (USA)

Koncepcja i kompozycje dla kwartetu: Piotr Orzechowski
Reżyseria dźwięku: Michał Kupicz

Tracklista:
1. Upiór (feat. Krzysztof Knittel)
2. Przygotowania
3. Aniołki (feat. William Basinski)
4. Kocioł wódki
5. Pan i ptaki nocne (feat. Fennesz)
6. Wianek
7. Dziewczyna (feat. Igor Boxx)
8. Zakończenie
9.Widmo (feat. Robert Rich)
10. Epilog

Projekt powstał we współpracy z Agencją Artystyczną GAP, a jego koncertowa premiera odbyła się w ramach programu wydarzeń kulturalnych towarzyszących Kongresowi Open Eyes Economy Summit  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm