Aktualności
Jan Garbarek i The Hilliard EnsembleJAN GARBAREK PONOWNIE W POZNANIU

JFPo pięciu latach, 13 października br., ponownie zawita do Poznania norweski saksofonista Jan Garbarek! Tym razem towarzyszyć mu będzie kwartet wokalny The Hilliard Ensemble.

Podczas poprzedniego występu artysty w stolicy Wielkopolski, organizowanego przez nas w Auli UAM w czerwcu 2006 roku, towarzyszyli mu: pianista Rainer Bruninghaus, basista Eberhard Weber oraz hinduski 'czarodziej' instrumentów perkusyjnych Trilok Gurtu.)

Koncert odbędzie się w kościele OO. Dominikanów, w ramach Jazz Great Gallery – elitarnego cyklu muzycznego, zainicjowanego w 2009 r., którego celem jest prezentowanie największych jazzowych sław, niekwestionowanych mistrzów gatunku. Dotychczas, w ramach cyklu wystąpili: Branford Marsalis, Take 6 i Richard Galliano.

JAN GARBAREK & THE HILLIARD ENSEMBLE „OFFICIUM NOVUM”

Jan Garbarek to jedna z najbardziej niezwykłych postaci europejskiego jazzu i world music. Norweski artysta o polskich korzeniach od ponad 40 lat pojawia się ze swoją muzyką zarówno na jazzowych estradach, w filharmoniach, katedrach, jak i na komercyjnych listach bestsellerów. Jest główną gwiazdą prestiżowej wytwórni płytowej ECM, a zarazem współtwórcą jej charakterystycznego stylu.

Fascynuje go twórczość ludowa i etniczna, uwielbia muzyczne podróże w czasie i przestrzeni – to ubarwia jego muzykę, ale także prowokuje do spotkań z artystami różnych kultur i stylistyk. Stąd zapoczątkowana wiele lat temu współpraca z The Hilliard Ensemble, a pomysł połączenia brzmienia saksofonu z wielogłosową muzyką wokalną rodem ze średniowiecza i renesansu okazał się, komercyjnie i artystycznie, niezwykle trafiony. Pierwszy wspólny album – wydany w 1993 roku „Officium” – zebrał entuzjastyczne recenzje i znalazł ponad milion nabywców. Brytyjski „Evening Standard” napisał, że płytę wypełnia „najpiękniejsza muzyka, jaka kiedykolwiek została nagrana”. „Herald Tribune” nazwał ją „niezwykle kojącą, unoszącą ducha pod niebiosa”, „New York Observer” pisał o „zniesieniu wszelkich podziałów między jazzem a klasyką, sferą sacrum a profanum, muzyką dawną a współczesną”. Podwójny album „Mnemosyne” (1998), był rozwinięciem pierwotnego pomysłu, a obok muzyki średniowiecza znalazł się na nim również repertuar współczesny.

„Officium Noum” jest trzecią wspólną płytą Garbarka i Hilliard Ensemble.
Została ona nagrana na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku w austriackim klasztorze St. Gerold, pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera. Tym razem większość wydawnictwa wypełnia tradycyjna muzyka Armenii, a pomysł na kształt albumu zrodził się w trakcie podróży muzyków The Hilliard Ensemble w rejon Kaukazu, gdzie natknęli się na opracowania tradycyjnych pieśni sakralnych autorstwa etnomuzykologa i kompozytora Komitasa Vardapeta (1869-1935) i muzykę bardów Kaukazu.

Poza muzyką ormiańską w repertuarze „Officium Novum” znalazł się wykonany a capella utwór „Most Holy Mother of God” Arvo Pärta, śpiewy bizantyjskie, dwa utwory Jana Garbarka, w tym nowa wersja „We are the stars”, a także hiszpańska pieśń dworska „Tres morillas”. „Officium novum” jest dowodem na to, jak bardzo muzycy rozwinęli się w trakcie siedemnastu lat współpracy. Saksofon sopranowy Garbarka tworzy piąty, kontrapunktujący względem partii czterech śpiewaków, głos. Jego gra, oparta na harmonice i skalach używanych w muzyce ormiańskiej, jest pełna pasji i inwencji improwizatorskiej. Interpretacje są pełne swobody, a wokaliści, podobnie jak saksofonista śmiało improwizują na bazie gotowych kompozycji.


Jan Garbarek - saksofony sopranowy i tenorowy

The Hilliard Ensemble:  David James - kontratenor, Rogers Covey-Crump - tenor, Steven Harrold  - tenor,  Gordon Jones - baryton

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm