Aktualności
Leszek Możdżer



JAZZ JAMBOREE 2008: KLASYKA I JAZZ

JF



Uroczysty koncert w niedzielę 7 grudnia br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie wieńczy 50. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2008. Zatytułowany „Klasyka i Jazz”, złożony będzie z utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów w interpretacji czołowych muzyków jazzowych oraz Orkiestry Kameralnej miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Wśród specjalnie na tę okazję opracowanych przez Andrzeja Jagodzińskiego utworów na orkiestrę smyczkową
i solistów jazzowych znajdzie się podarowana przez Krzysztofa Pendereckiego festiwalowi Jazz Jamboree  jego kompozycja Ciaccona in Memoria Giovanna Paolo II.

Koncert „Klasyka i Jazz” złożony będzie z dwóch części:

Część I

  • Lena Ledoff-Janusz Brych Project w interpretacji utworów Fryderyka Chopina
  • Włodzimierz Nahorny z zespołem w interpretacji utworów Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza
  • Leszek Możdżer w interpretacji utworów Witolda Lutosławskiego

Część II

  • Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz  Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyr. Marka Mosia

Kompozycja Krzysztofa Pendereckiego Ciaccona in Memoria Giovanna Paolo II, wykonywana dotychczas w wersji instrumentalnej przez orkiestrę kameralną, została teraz – za zgodą kompozytora – rozbudowana przez Andrzeja Jagodzińskiego o nowe partie, w których pozostawiono miejsce na stricte jazzową improwizację. Wypada przypomnieć, że sam Penderecki nie tylko w czasach studenckich interesował się muzyką jazzową. Interpretacja utworu Ciaccona in Memoria Giovanna Paolo II nawiązuje do tradycji łączenia muzyki klasycznej i współczesnego jazzu, która modna była w latach 60. jako Trzeci Nurt, który to kierunek prezentowany na kilku kolejnych festiwalach Jazz Jamboree wzbudzał wówczas ogromne zainteresowanie.

Wówczas to Włodzimierz Kotoński, Bogusław Schaeffer, Mateusz Święcicki i Krzysztof Penderecki przecierali drogę dla nowych form współczesnego jazzu, który odchodził od swego klasycznego wzorca opartego na tradycyjnych standardach i kierował się w stronę nowych technik kompozytorskich, zacierając wyraźną dotychczas granicę miedzy tymi rodzajami muzyki.
 
W tej części koncertu usłyszymy także cykl kompozycji Krzysztofa Komedy, którego sława sięgnęła daleko poza Europę. Andrzej Jagodziński przygotował oryginalne opracowania tematów Komedy na orkiestrę symfoniczną i solistów. W programie znajdą się także kompozycje Astora Piazzolli oraz Igora Strawińskiego.

Solistami będą:
Jagwiga Kotnowska - flet  (Esqualo, A. Piazzolla)
Henryk Miśkiewicz - saksofon (Svantetic, K. Komeda)
Andrzej Jagodziński - fortepian  (Piertuszka, I. Strawiński)
Grażyna Auguścik ( Rosemary’s Baby, K. Komeda) 
Ewa Bem (Crazy Girl, K. Komeda)
Agnieszka Wilczyńska (Samotne Wyspy, K. Komeda, A.Osiecka)

Bilety do nabycia w Filharmonii Narodowej, kasach MPiK oraz przez internet: Eventim

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm