Aktualności
Michel Legrand



JAZZ JAMBOREE 2008

Mikołaj Lipowski



29 października odbył się w Sali Kongresowej PKiN koncert inaugurujący pięćdziesiąte, jubileuszowe Jazz Jamboree, na którym wystąpił Al Jarreau – najwybitniejszy wokalista współczesnej sceny jazzowej, „akrobata scatu”. Sygnał festiwalowy Swanee River na saksofonie tenorowym solo zagrał Jan Ptaszyn Wróblewski.

15 listopada (w sobotę), w Sali Kongresowej PKiN o godz. 19:00 rozpocznie się koncert Michela Legranda – wybitnego francuskiego pianisty i genialnego kompozytora. Artysta przyjeżdża do Polski po raz drugi (po raz pierwszy był u nas bardzo dawno temu – miał koncert na Rynku Starego Miasta w Warszawie podczas Dni Francuskich – jeszcze w PRL-u). Legrand tym razem ze swoim triem przygotował dla polskiej publiczności program stricte jazzowy. Z tej okazji japońska firma Kawai udostępni
mu najwspanialszy fortepian – Fabioli F 278, co powinno zaowocować niezwykłym brzmieniem i czystością dźwięku.

W drugiej części koncertu usłyszymy nie tylko Trio Michela Legranda, któremu będzie towarzyszyć zespół muzyków z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, ale również dwoje polskich wokalistów – Marię Sadowską i Janusza Szroma. Legrand ich wybrał i zaprosił z przedstawionej mu przez organizatorów festiwalu wieloosobowej grupy naszych czołowych wokalistów jazzowych.

Dwa dni później – 17 listopada (w poniedziałek) o godz. 19:00 w warszawskiej Stodole odbędzie się „Turniej Jazzowy” dla miłośników jazzu tradycyjnego, od bardzo dawna nie goszczącego na Jazz Jamboree. Zagrają dwa czołowe polskie zespoły z ponad 40-letnim stażem – Jazz Band Ball Orchestra z Krakowa i Old Timers z Warszawy. Zmagania zespołów uświetni znakomity czarnoskóry trębacz z Nowego Orleanu – Leroy Jones. Atrakcją tego wieczoru miał być benefis dwóch radiowych redaktorów muzycznych: Marka Gaszyńskiego i Witolda Pogranicznego, z okazji przypadającej w tym roku 50-tej rocznicy ich pracy zawodowej. Niestety, nie zobaczymy już śp. Witka Pogranicznego, który po ciężkiej chorobie dołączył do orszaku „Wszystkich Świętych” na kilkanaście dni przed swoim jubileuszem. Z tego powodu ten koncert będzie również muzycznym pożegnaniem red. Pogranicznego, o którym zawsze będą pamiętać wszyscy miłośnicy jazzu i Programu III (ostatnio również Programu I) Polskiego Radia.

18 listopada (wtorek) o godz. 20:00 w Palladium wystąpi Arturo Sandoval ze swoim zespołem – światowej sławy wirtuoz trąbki pochodzący z Kuby, który od 1991 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Na tym koncercie będziemy mogli również usłyszeć Mid West Quartet Krzysztofa Urbańskiego z Wrocławia – wschodzące gwiazdy polskiego jazzu.

Dziesięć dni później, 28 listopada, również w Palladium, wystąpi Matt Dusk – kanadyjski wokalista śpiewający w stylu Złotej Ery Swingu. Krytycy uważają go za współczesnego następcę takich wielkich gwiazd tamtego okresu jak Frank Sinatra, Bing Cosby i Nat King Cole.

Na tym koncercie miał również wystąpić Wojciech Karolak z Jarosławem Śmietaną. Wojciech Karolak podobnie jak festiwal Jazz Jamboree, obchodzi w tym roku pięćdziesiątą rocznicę swojej obecności na polskiej scenie jazzowej.  Organizatorzy festiwalu informują, że publiczność będzie mogła jedynie spotkać się z dostojnym Jubilatem, bo los tak sprawił, że artyście musiano zagipsować lewą rękę z powodu złamania.

7 grudnia (w niedzielę) o godzinie 19:00 rozpocznie się w Filharmonii Narodowej koncert jubileuszowy pod nazwą „Klasyka i Jazz”. To spotkanie będzie ostatnią imprezą koncertową tegorocznego Jazz Jamboree. Na estradzie zobaczymy i usłyszymy całą plejadę polskich artystów jazzowych w repertuarze najwybitniejszych polskich kompozytorów. Wystąpią Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny oraz Lena Ledoff-Janusz Brycht Project, a także soliści: Ewa Bem, Jadwiga Kotnowska, Grażyna Auguścik, Agnieszka Wilczyńska, Henryk Miśkiewicz. Włodzimierz Nahorny zagra ze swoim Sekstetem. Na estradzie zobaczymy także Trio Andrzeja Jagodzińskiego wraz z Orkiestrę Kameralną AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

W jazzowej interpretacji usłyszymy muzykę skomponowaną przez Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Największym wydarzeniem wieczoru z całą pewnością będzie światowa prapremiera, w jazzowej interpretacji, utworu Krzysztofa Pendereckiego Ciaccona in memoria Giovanni Paolo II. Wybitny współczesny polski kompozytor napisał ten utwór w hołdzie dla naszego Papieża Jana Pawła II. Kompozycja ta była, w różnych instrumentacjach, wykonywana na wielu estradach całego świata, ale jeszcze nie miała jazzowej transkrypcji. Penderecki osobiście wskazał ją organizatorom Festiwalu i wyraził zgodę, aby Andrzej Jagodziński nadał mu jazzową formę.

13 grudnia (w sobotę) o godz. 21:00 w kinie Muranów odbędzie się epilog tegorocznego festiwalu JJ. Znany polski reżyser Andrzej Wasylewski przedstawi przedpremierowy maraton filmowy „Jazzowe dzieje Polski”, składający się z 10 odsłon (dziesięciu 30-minutowych odcinków). Dzieło to powstawało przez ostatnich kilka lat przy wydatnej pomocy Grzegorza Nowińskiego i Przemysława Adamskiego – artystów grafików i ich komputerowej pracowni.

Mikołaj Lipowski




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm