Aktualności
Jazz Jantar – lato
Koncerty w ogrodach gdańskiego Klubu Żak w sobotnie wieczory lipca i sierpnia, 18.07 - 22.08

Lato 2020 zapamiętamy na pewno na długo, ale warto mieć dobre wspomnienia, bo lato w mieście może być ciekawe i inspirujące, zwłaszcza, jeżeli zajrzycie do Wrzeszcza, do Klubu Żak. W sobotnie wieczory będzie można posłuchać jazzu w pięknych okolicznościach przyrody, czyli w ogrodzie Klubu Żaka. W letnie sobotnie wieczory odbywać się tu będą plenerowe koncerty prezentujące polską scenę jazzową. Odwołane marcowe koncerty Festiwalu Jazz Jantar zostały przeniesione na wrzesień.

Program:
18.07.2020, godz. 20.00

Wojciech Jachna Squad / ELEMENTS
Wojciech Jachna - trumpet, flugelhorn, shaker
Marek Malinowski - guitar
Jacek Cichocki - piano and electric piano, Vermona electric piano, Moog synthesizer, fx
Paweł Urowski - double bass
Mateusz Krawczyk - drums, percussion


fot. Dariusz Bareya

Trębacz Wojciech Jachna, nazywany przez dziennikarzy „szarą eminencją polskiej sceny jazzowej” (Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Mordy, Innercity Ensemble, Sundial, współpraca m.in. z Jacaszkiem, Irkiem Wojtczakiem, Pawłem Szpurą, Rafałem Gorzyckim, Kubą Ziołkiem, Jackiem Mazurkiewiczem, Tomkiem Gadeckim), bardzo dobrze znany żakowej publiczności powołał do życia kolejny projekt – Wojciech Jachna Squad, który właśnie zadebiutował płytą „Elements”. Skąd pomysł na kolejny zespół? „W nowym projekcie jest tak, że to ja jestem odpowiedzialny za jego aktywność i podejmuję wszelkie kluczowe decyzje. Jestem również kompozytorem, co nie znaczy, że nie korzystam z talentów moich kolegów – bo te są ogromne – informuje Wojciech Jachna. „Elements” wyrasta z jazzu, ale klasycznie jazzowe tematy w wielu miejscach pączkują wyraźnie w kierunku innych stylistyk. Tytuł w luźny, ale jednocześnie trafny sposób oddaje charakter wydawnictwa. (…) Powstały swego rodzaju puzzle muzyczne, które jednak są dowodem na krystalizację własnego stylu. To dla mnie najważniejsze, choć mam świadomość, że jest to proces, który nie skończy się na jednej płycie” – podsumowuje Jachna.

25.07, godz. 20.00 

The Flash!  
BUJAKA W GUMIAKACH
Sławek Pezda - sax 
Alan Wykpisz - bass 
Max Olszewski - drums


fot. Marlena Faerber

The Flash! założył w 2014 roku w Krakowie saksofonista Sławek Pezda wraz z gitarzystą Kubą Dworakiem i perkusistą Maxem Olszewskim. W swojej muzyce łączą różne gatunki jak rock, drum’n’bass, punk, jazz czy noise. W 2015 roku wystąpili w Żaku pod szyldem #jazzjantar (Młoda Scena Jazzowa) i po ich koncercie Jarosław Kowal napisał, że „kiedy po krótkiej przerwie scenę przejął tercet The Flash!, hałas kompletnie zatarł pamięć po wcześniejszym występie i mam na myśli hałas, któremu dobrowolnie pozwala się wywołać uszczerbek na słuchu. Sławek Pezda ma w sobie coś z Matsa Gustafssona (zarówno jeżeli chodzi o emisję dźwięków, jak i zachowanie na scenie), dzięki czemu już po kilku dźwiękach trudno oderwać od niego wzrok, ale na szczęście towarzyszy mu niezwykle charyzmatyczna i piekielnie głośna sekcja rytmiczna. (…) Trudno uwierzyć, że zaledwie trzy osoby mogą dokonać spustoszenia, które zawstydziłoby niejedną z orkiestr. The Flash! to zdecydowanie najbardziej interesujący zespół, jaki w tym roku wystąpił na Młodej Scenie Jazzowej, a jego potencjał wykracza daleko poza krajową skalę. Jedyne, czego im jeszcze trzeba, to odrobina szczęścia, które pozwoliłoby zaistnieć na zagranicznych scenach.” (Facebook.com/JazzJantar)

W 2019 roku muzycy w krakowskim klubie Alchemia zarejestrowali materiał na nowy album „Bujaka w gumiakach”, który ma ukazać się jesienią w wytwórni Hevhetia. Na gdańskim koncercie Kubę Dworaka zastąpi Alan Wykpisz.

8.08, godz. 20.00

Lemiszewski / Olter - Post Refference II / przedpremiera
Jakub Lemiszewski - gitara 
Teo Olter - perkusja


fot. Krzysztof Paw

Album duetu Lemiszewski / Olter „Post Refference” ukazał się w 2018 roku, „Post Refference II” (tytuł roboczy) ma zmaterializować się jesienią tego roku. O pierwszym Jacek Szczęsny na nowamuzyka.pl pisał: „Muzyka staje się rzadsza, dzięki czemu Olter ma okazję zdekompletować rytmikę gitary swoimi partiami. Duet zyskuje tym samy sporo przestrzeni, a i traci jednoznaczność wyznaczoną początkiem albumu. Natomiast słuchacz może pozostać w pozycji horyzontalnej.​ (…) Żelazna konsekwencja w grze Lemiszewskiego budzi szacunek.  (…) Metaliczny pogłos, rozedrgane tło, perkusyjne migawki są wielce elektryzujące. Leżąc można łatwiej podziwiać gitarowe wzory, lepiej znosić noise’owe ataki, a co szczególnie ważne, wychwycić wszystkie smaczki Olterowej perkusji. To nie przypadek stworzył tę muzykę, a niepohamowany apetyt improwizatorski jej twórców. Słychać ich rozeznanie, ale i brak jakichkolwiek hamulców, aby zgubić jednoznaczność dźwiękową na rzecz próby skonstruowania nowej jakości. Nawet jeśli w całości się to nie udaje, to i tak docenić warto krążek, a już pominąć go nie sposób. Okładka „Post Refference” skłania do wykonania skłonu, co niniejszym czynię, nisko kłaniając się autorom tej bardzo dobrej płyty.”

Na koncercie w Żaku Lemiszewski i Olter zagrają swój nowy materiał.

22.08, godz. 20.00

O.N.E. Quintet - ONE
Monika Muc - saksofon
Dominika Rusinowska - skrzypce
Pola Atmańska - fortepian
Kamila Drabek - kontrabas
Patrycja Wybrańczyk - perkusjaO.N.E. Quintet tworzą przedstawicielki młodego pokolenia polskiego jazzu: saksofonistka Monika Muc (laureatka nagrody indywidualnej konkursu Powiew Młodego Jazzu 2017), znana gdańskiej publiczności skrzypaczka Dominika Rusinowska (pierwsza Polka w finale Konkursu im. Zbigniewa Seiferta, w 2016 roku, na którym zdobyła nagrodę publiczności), pianistka Paulina Atmańska (finalistka Jazz Juniors 2014, w 2016 roku trzecia nagroda w konkursie B-Jazz w Belgii), kontrabasistka Kamila Drabek (laureatka ubiegłorocznego konkursu Jazzowy Debiut Fonograficzny) i perkusistka Patrycja Wybrańczyk (uczennica Wydziału Jazzu ZPSM w Warszawie w klasie Krzysztofa Gradziuka).

Muzyka, którą tworzą, korzeniami tkwi we współczesnym jazzie, hip-hopie i etno i właśnie ukazał się ich album „One”, o którym Bogdan Chmura w magazynie JAZZ FORUM pisał, że jest „znakomity – dojrzały, bezkompromisowy, obalający mity, łamiący konwencję”.

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, a także przy wsparciu GIWK, Grupy Żywiec, Firmy Ziaja i Toyota Carter Gdańsk.

www.jazzjantar.pl

Koncerty odbędą się w plenerze, w ogrodzie Klubu Żak - liczba miejsc ograniczona do 150, udział w koncercie przy zachowaniu dystansu i w masce.

Karnety Festiwalowe 2020 - należy zrobić rezerwację na adres kasa@klubzak.com.pl - po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy należy odebrać wejściówkę do g.19.30 w dniu koncertu.
Bilety: 10 zł - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny; 20 zł - super zniżka* na Kartę do Kultury; 30 zł - bez zniżek
Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl
Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00(w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117
Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm