Aktualności
Jazz Juniors 2018 – podsumowanie

Jazz JuniorsKoncertem „Tribute to Tomasz Stańko” zakończyła się 42. edycja krakowskiego festiwalu

Piszą organizatorzy:

Festiwal Jazz Juniors 2018 z wielu względów był wyjątkowy i przełomowy. W programie znalazły się koncerty wspaniałych artystów i gwiazd: Marcin Wasilewski Trio, Jun Xiao Quintet, Wójciński/Szmańda Quartet oraz wspomniany projekt „Tribute to Tomasz Stańko”. Po raz kolejny sięgnęliśmy po formułę showcase’u, w ramach której odbyły się cztery premiery (i przedpremiery) płytowe. Obserwowane przez polskich i zagranicznych partnerów zespołu otrzymały liczne zaproszenia na międzynarodowe festiwale i prestiżowe sceny klubów jazzowych nie tyko Europy. Z pomocą międzynarodowego jury, skupiającego ważne postaci rynku muzycznego wyłonione zostały wschodzące gwiazdy jazzu, ze zwycięzcą konkursu Jazz Juniors 2018 – zespołem Marcin Pater Trio na czele.


Trubite to Tomasz Stańko

Zgodnie z oczekiwaniami „Tribute to Tomasz Stańko” nie pozostawił nikogo obojętnym. Obecność na scenie tak genialnych osobowości współczesnego jazzu: trębacza Avishaia Cohena, basisty Joe’ego Martina oraz, jak podkreślił Adam Pierończyk, autorytetu dla wszystkich wymienionych, na muzyce którego się wychowywali, perkusisty Jeffa „Taina” Wattsa, była niezwykłym przeżyciem dla publiczności. Muzycy wykonali program, w całości składający się z utworów najbardziej cenionego polskiego trębacza. Mogliśmy podziwiać wielkie indywidualności, ale również zespół, sceniczny organizm, dzięki któremu świat muzyki Tomasza Stańki stał się jeszcze bliższy i piękniejszy. Z pewnością, wczorajszy wieczór zapisze się w historii Jazz Juniors, jako jeden z najważniejszych momentów festiwalu.


Jeff 'Tain' Watts

Tuż po gali „Tribute to Tomasz Stańko” w klubie Piec Art Acoustic Jazz Club odbył się ostatni koncert showcase’owy. Premierowo, materiał z wydanego niedawno albumu „Star Cadillac”, zaprezentowała grupa Weezdob Collective. Zespół charakteryzuje niekonwencjonalne instrumentarium, a przede wszystkim połączenie brzmienia harmonijki ustnej, saksofonu i gitary. Wszystko to porwało zgromadzoną w klubie publiczność, która długimi owacjami domagała się od zespołu kilku bisów. 


Weezdob Collective

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm