Aktualności

Jazz na Starówce
Marek Napiórkowski Sextet
5.07.2017 (sobota), godz. 19.00
Rynek Starego Miasta
Warszawa
Wstęp wolny

Pozostałe koncerty:
12.08 Grzegorz Turnau – TurBikon
19.08 Christian Bakanic Trio
26.08 Josemi Carmona & Javier Colina Group

23. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce1 lipca – 26 sierpnia 2017,Warszawa, Rynek Starego Miasta

Organizator: Fundacja Jazz Art, szefowie festiwalu: Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska

Patronat medialny:
TVP Kultura, TVP3, Radio Tok Fm, Gazeta Wyborcza CJG, The Warsaw Voice, Przegląd, Jazz Forum

Partnerzy: Ambasada USA, Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury, Austriackie Forum Kultury, Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa,

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz

www.jazznastarowce.pl

Jazz na Starówce – Marek Napiórkowski SextetFirmowany przez czołowego gitarzystę zespół gwiazd zagra 5 sierpnia na Rynku Starego Miasta w Warszawie

Marek Napiórkowski – znakomity gitarzysta jazzowy i kompozytor, lider własnych zespołów i jeden z najbardziej cenionych w Polsce muzyków sesyjnych. Gra i tworzy znakomitą muzykę pełną kompozytorskiego rozmachu, wyrafinowanych harmonii i niespotykanych współbrzmień. Spełnienie marzeń o muzyce, która wymyka się gatunkowym klasyfikacjom. W jego autorskich projektach uczestniczyli m. in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stanisław SoykaiAnna Maria Jopek. Uczestniczył w niezliczonej ilości projektów i nagrań takich artystów jak: Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski.

Gitarzysta Jazzowy roku 2012, 2013 i 2014 w/g Jazz Forum, sześciokrotnie  nominowany do na­grody Fryderyka.

Sextet Napiórkowskiego to zbiór osobowości, prawdziwy „All Stars”. Ich muzyka to „wirtuozerskie improwizacje, wysublimowana liryka i żywiołowa ekspresja”:

Marek Napiórkowski - gitary
Adam Pierończyk - saksofon sopranowy i tenorowy
Henryk Miśkiewicz - klarnet basowy
Michał Tokaj - fortepian
Robert Kubiszyn - kontrabas, gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja

Marek Napiórkowki nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują jego albumy solowe: „Nap” (z udziałem m. in. Anny Marii Jopek, Leszka Możdżera i Henryka Miśkiewicza, „Wolno” (uzyskał status złotej płyty, zagrali na niej m. in. Grégoire Maret, Mino Cinelu, Michał Miśkiewicz i Robert Majewski, „KonKubiNap” (koncertowy album nagrany z Robertem Kubiszynem i Cezarym Konradem), UP! (z udziałem Clarence’a Penna, Adama Pierończyka, Krzysztofa Herdzina, Henryka Miśkiewicza, Roberta Kubiszyna i nonetu muzyków symfonicznych, „Celuloid” (duet z Arturem Lesickim).

Podczas osiemnastoletniej współpracy z Anną Marią Jopek, partycypował we flagowych projektach artystki, będąc jednocześnie jej najbliższym muzycznym partnerem. Spośród wielu przedsięwzięć z artystką należy wymienić album Pat Metheny&Anna Maria Jopek „Upojenie” orar trasy koncertowe „Jo&Co” z udziałem Richarda Bony, Mino Cinelu i Dhafera Youssefa; wspólny koncert z Ivanem Linsem oraz projekty: „Polanna” z udziałem Gonzalo Rubalcaby i Gila Goldsteina oraz „Sombremesa” z udziałem Yami, Marito Marquez czy Joao Balao. Jako współproducent i autor większości kompozycji od kilkunastu lat towarzyszy karierze Doroty Miśkiewicz.

W jego autorskich projektach uczestniczyli już m. in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stanisław Soyka, Anna Maria Jopek.

Uczestniczył w niezliczonej ilości projektów i nagrań takich artystów, jak: Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Urszula Dudziak.

Od 2010 roku jest gospodarzem Jeleniogórskiego Festiwalu Jazzowego. Jest inicjatorem orkiestrowego przedsięwzięcia będącego hołdem dla muzyki zespołu Dire Straits, który realizuje z Kubą Badachem i Krzysztofem Herdzinem oraz czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Jest jednym z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Należy do najdłuższych festiwali jazzowych w kraju i najdłuższych w Europie, trwa dwa miesiące wakacyjne, w każdą sobotę lipca i sierpnia.

www.jazznastarowce.com

Płyta miesiąca

Jarrett - Peacock - DeJohnette

After The Fall

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Portrety

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm