Aktualności

Jazz na Starówce
Young Power New Edition
6.08.2022 (sobota), godz. 19:00
Rynek Starego Miasta
Warszawa

Wstęp wolny

Jazz na Starówce – Young Power New EditionLegendarny polski zespół jazz-rockowy zagra na Rynku Starego Miasta w Warszawie, sobota 6 sierpnia

W najbliższą sobotę, na festiwalu Jazz na Starówce wystąpi legendarny polski zespół jazz-rockowy. Po wielu latach grupa wznowiła działalność w nowej odsłonie jako Young Power New Edition. Oprócz dawnych członków grają również najzdolniejsi z najmłodszego jazzowego pokolenia. Jak mówią „young power” ma się na całe życie.

Zespół powstał w 1986 roku z inicjatywy wybitnego flecisty Krzysztofa Popka i perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego (Walk Away). Był atrakcją największych festiwali i entuzjastycznie odbierany przez branżę i publiczność w kraju i za granicą. Już sama nazwa zespołu zawierała w sobie manifest i wyzwanie.

Pierwszym sukcesem zespołu był udział w festiwalu „Jazz nad Odrą” w 1986 roku, po którym krytycy zaczęli mówić o Young Power w kontekście „zmiany warty” na polskiej scenie jazzowej. Potwierdzeniem umiejętności i aspiracji zespołu okazał się debiut płytowy z 1987 roku „Young Power” – a miesięcznik Jazz Forum określił zespół jako big band roku, a jego lidera – Krzysztofa Popka wybrał muzykiem roku.

W latach 1986-87 wystąpili na Jazz Jamboree już jako Young Power Second Edition z repertuarem opartym głównie o własne kompozycje i aranżacje. Koncertował także za granicą w RFN i Szwecji.

W roku 1990 zespół nieoczekiwanie zawiesił działalność, a wielu muzyków zespołu, zdecydowało się utworzyć własne grupy. Liderem i autorem większości repertuaru Young Power był Krzysztof Popek, wybitny flecista, kompozytor i aranżer. (Od 1988 roku Popek rokrocznie wybierany jest przez miesięcznik Jazz Forum flecistą roku. Do dziś nagrywa, współpracując z wybitnymi muzykami).

Dokumentem aktywności artystycznej zespołu są albumy: „Young Power” (1987), „Nam Myo Ho Renge Kyo” (1988), „Man of Tra” (1989) z gościnnym udziałem Tomasza Stańko i Michała Urbaniaka, wspominkowy „Young Power” z 1990 roku oraz wznowiony w wersji cyfrowej CD oraz kolekcjonerskim LP- albumie debiutancki rarytas serii „Polish Jazz”.

Zespół w składzie:

Krzysztof Popek - flute, lider
Jorgos Skolias - vocals
Włodzimierz Kinior Kiniorski - tsax
Alek Korecki - asax
Józek Ziut Gralak - tp
Bronek Duży - tb
Grzegorz Kapołka - gitara
Marcin Pospieszalski - bas
Adam Lemańczyk - keyboard
Jerzy Małek - tp
Cyprian Baszyński - tp
Marta Wajdzik - asax
Przemek Florczak - tsax
Tomas Sanchez - prc
Paweł Dobrowolski - perkusja

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm