Aktualności

Jazz nad Odrą

15 września (środa), Teatr Polski
19:00   Marcin Pater Trio & Leszek Możdżer 
Rymden (Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström)

Impart, scena w podwórku
19:00 Jerzy „Wilk” Kaczmarek Quartet – Wilcze Sidła 
Błoto

16 września (czwartek), Teatr Polski
19:00 Shai Maestro Quartet 
Piotr Wojtasik Presents

Impart – scena w podwórku
Jerzy Mączyński – Jerry&ThePelicanSystem „SARIANI”
Kuba Banaszek Quartet

17 września (piątek), Teatr Polski
I finałowy koncert konkursu na Indywidualność Jazzową 2021
Reggie Washington Quintet| Nubya Garcia

18 września (sobota), Teatr Polski
II finałowy koncert konkursu na Indywidualność Jazzową 2021
Darek „Oles” Oleszkiewicz & Alan Pasqua
Gerald Clayton „Happening: Live At The Village Vanguard”

19 września (niedziela), Teatr Polski
Gala wręczenia nagród konkursu na Indywidualność Jazzową 2021
Leszek Możdżer
Bartosz Pernal Orchestra

Jazz nad Odrą 2021Gerald Clayton, Nubya Garcia, Rymden, Leszek Możdżer wśród gwiazd wrocławskiego festiwalu, 15-19 września

Po symbolicznej edycji w 2020 roku Jazz nad Odrą powraca w pełnej krasie. Pięć dni koncertów na trzech scenach, gwiazdy polskiego i światowego jazzu oraz tradycyjne jam sessions do rana – Strefa Kultury Wrocław odkrywa pierwsze karty tegorocznego programu.

Na ten moment czekali wszyscy fani wrocławskiego festiwalu – poznaliśmy pierwszych artystów, którzy we wrześniu wystąpią nad Odrą, ale także nowe miejsca tegorocznych koncertów. Scenę główną przeniesiono do Teatru Polskiego, na drugą lokalizację organizatorzy wybrali scenę w podwórku Impartu.

W trakcie festiwalu zobaczymy tam m.in. skandynawski Rymden (który wszedł do programu na miejsce wcześniej anonsowanej grupy GoGoPenguin z Wielkiej Brytanii), wrocławski kwartet Błoto z ich brzmieniem mocno osadzonym na brutalnych hip-hopowych fundamentach. „Piotr Wojtasik Presents” – pod takim szyldem wrocławski trębacz zaprezentuje nowy projekt, do którego zaprosił – swoim zdaniem –  najbardziej wartościowych i inspirujących muzyków różnych generacji. Na scenie pojawią się m.in. Viktor Tóth, Bartosz Pernal, Darek Oleszkiewicz, Leszek Możdżer, Emose Uhunmwangho, Magdalena Zawartko oraz Anna Maria Mbayo.

Do Wrocławia przyjedzie także Nubya Garcia, wielokrotnie nagradzana saksofonistka i kompozytorka, która w 2020 roku wydała swój debiutancki album „Source” inspirowany hip-hopem, dubstepem, soulem i calypso. Wraz ze swoim debiutem dla wytwórni Blue Note pojawi się także Gerald Clayton – pianista zagra utwory oryginalnie zarejestrowane na, nominowaną do nagrody Grammy, płytę „Happening: Live at the Village Vanguard”. Nie zabraknie emocjonujących przesłuchań finałowych w konkursie na Indywidualność Jazzową 2021, które zakończy uroczysta gala wręczenia nagród. Nad Odrę powrócą również laureaci poprzednich edycji konkursu – zobaczymy wspólny występ składu Marcin Pater Trio (Grand Prix 2020) z Leszkiem Możdżerem oraz koncert Kuba Banaszek Quartet (Grand Prix 2019).

Uwaga: W programie zapowiadany był także Joe Lovano z Triem Tapestry, ale ten występ w ostatniej chwili został odwołany (z przyczyn niezależnych od organizatora), a w jego miejsce odbędzie się solowy recital Leszka Możdżera. 


Szczegółowy program znajduje się na stronie www.jazznadodra.pl.

Nie jest to koniec festiwalowych ogłoszeń – nową tradycją wydarzenia jest bezpłatna scena na placu przed Impartem, która cieszy się wielką popularnością. Tam dla amatorów szeroko pojętego jazzu – szczególnie tego pod chmurką – przygotowano równie bogaty program koncertów, który organizatorzy ujawnią w kolejnych tygodniach.

Na najwytrwalszych czeka także jam session w klubie festiwalowym ulokowanym w Imparcie.

Tegoroczna 57. edycja Jazzu nad Odrą potrwa od 15 do 19 września.

Bilety dostępne na: www.jazznadodra.pl, www.strefakultury.pl oraz www.eventim.pl. 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm