Aktualności
Adam JędrzejowskiJazz OutsiderPowstaje film dokumentalny Janusza Majewskiego o legendarnym perkusiście Adamie Jędrzejowskim

W filmie wystąpią m.in. Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Andrzej Dąbrowski, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Wojciech Gogolewski, Maciej Obara, Sonia Bohosiewicz, Dorota Miśkiewicz.

Adam Jędrzejowski – dziewięćdziesięcioletni perkusista należący do czołówki twórców polskiego jazzu nowoczesnego. W „złotej epoce” na przełomie lat 50/60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego czasu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego, uczestnicząc w nagraniach fundamentalnych dla polskiego jazzu płyt – „The Andrzej Trzaskowski Quintet”(1965) i The Andrzej Trzaskowski Sextet featuring Ted Curson „Seant”(1967). Współpracował z  Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Romanem Dylągiem, Wojciechem Karolakiem i innymi wielkimi osobowościami „polskiej szkoły jazzu”.


Opis filmu

W filmie będziemy towarzyszyć Adamowi Jędrzejowskiemu w studiu w jego posiadłości w Ciechocinku, podczas prób z zespołem „Sunny Side. Do muzyków dołączą gwiazdy polskiego jazzu, z którymi Adam Jędrzejowski pracował na różnych etapach kariery: m.in. Michał Urbaniak i  Zbigniew Namysłowski. Spotkanie przyjaciół po latach będzie okazją do opowiedzenia nie tylko fascynującej historii Bohatera, ale też „polskiej szkoły jazzu”. Film upamiętni także zmarłego na kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć, wybitnego muzyka jazzowego i aranżera Wojciecha Karolaka.


Michał Urbaniak i Janusz Majewski

W filmie zobaczymy również kolejne pokolenia polskich muzyków jazzowych. W warszawskim klubie jazzowym Jassmine ze swoim kwartetem wystąpi wybitny saksofonista, przedstawiciel średniego pokolenia jazzmanów Maciej Obara oraz klarnecista Joaquin Sosa, natomiast w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina zagra studencki Chopin University Big Band pod kierownictwem perkusisty Piotra Kostrzewy. Podczas występów, wśród publiczności zasiądą nasi Mistrzowie, którzy dołączą do młodszych muzyków. Wszyscy zagrają razem, udowadniając, że jazz to muzyka wszystkich pokoleń.

Muzycznym motywem przewodnim filmu jest popularny standard jazzowy „Our Love Is Here to Stay” George’a Gershwina, który usłyszymy w wykonaniu muzyków biorących udział w filmie. Dodatkowo, w występach udział wezmą wokalistki Sonia Bohosiewicz oraz Dorota Miśkiewicz.


Marcin Grabowski,  Zbigniew Namysłowski, Marek Marszałek

Film nawiązuje do dwóch dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60. „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Adam Jędrzejowski znowu grają razem, jak przed półwiekiem. I wreszcie Bohater filmu Adam Jędrzejowski, człowiek mimo wieku pełen sił i pogody ducha, dziwnym zbiegiem okoliczności powiela swoim prawdziwym życiem fikcyjne losy Fabiana Apanowicza, bohatera filmu fabularnego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Tak jak Apanowicz, wraca do kraju po wielu latach emigracji, jak Apanowicz osiada w Ciechocinku, zakłada zespół, aby grać jazz i cieszyć ludzi swoją muzyką.


Twórcy i muzycy  bohaterowie filmu „Jazz Outsider" w klubie Jassmine
 fot. Jarek Wierzbicki

REŻYSERIA

Janusz Majewski  
Arystokrata polskiego kina, lwowiak, pisarz, scenarzysta, reżyser wielu kultowych filmów. Miłośnik muzyki jazzowej.  Urodził się w 1930 roku we Lwowie. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Wydziały Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyser ponad stu filmów i spektakli Teatru Telewizji. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do wielu nagród. Jego najwybitniejsze filmy to m.in.: „Błękitny pokój” (1965), „Sublokator” (debiut pełnometrażowy – 1966), „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (1969), „Zazdrość i medycyna” (1973), „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977), „Lekcja martwego języka” (1979), „Królowa Bona” (1980), „C.K. Dezerterzy” (1985), „Po sezonie” (2005), „Mała matura 1947” (2010), nagrodzony Srebrnymi Lwami w Gdyni film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015), „Czarny mercedes” (2019).
Projekt „Jazz Outsider” jest ukoronowaniem i podsumowaniem motywów muzyki jazzowej i szerzej rozumianej „kultury jazzu” w twórczości Janusza Majewskiego. Film jest wyrazem miłości Reżysera do jazzu i całego kulturowego otoczenia tej muzyki. 

ZDJĘCIA

Arkadiusz Tomiak
Jeden z najbardziej utalentowanych i najciekawszych operatorów filmowych. Urodził się w 1969 roku w Koszalinie. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Swoją karierę zawodową rozpoczynał na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego. Jako samodzielny operator zadebiutował w filmie „Przystań” Jana Hryniaka. Jako jeden z najmłodszych w historii zdobył nagrodę za zdjęcia na FPFF w Gdyni za film „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego. Laureat Złotej Żaby na Camerimage Festival za film „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, laureat Nagrody PSC oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za zdjęcia do filmów „Obława” Marcina Kryształowicza i „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza. Z Januszem Majewskim pracował przy realizacji filmu dokumentalnego „Ostatni klezmer” oraz filmu fabularnego „Czarny mercedes”.

W filmie „Jazz Outsider” zostało użytych kilka kamer, tak, aby obecność realizatorów była jak najmniej widoczna. Skupiają się oni na rzetelnym wyborze kadrów oraz nieprzypadkowym tle dla nagrywanych rozmów. Światło zostało użyte w sposób bardzo subtelny, tak aby wydobyć klimat naturalnego wnętrza, w którym przebywają nasi muzycy. Wszystkie te narzędzia służą bliższemu poznaniu Bohatera i jego świata.

LOKACJE FILMU

Ciechocinek – perła uzdrowisk w Polsce. W mieście znajdują się tu m.in. sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, pijalnia wód mineralnych. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków i skwerów. Podstawą rozwoju są wody lecznicze, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych.
Dzięki bogactwu naturalnemu Ciechocinek stał się jedną z bardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce i Europie.
Z głównych atrakcji miasta, które warto zobaczyć, można wymienić m.in.: Park Zdrojowy w stylu krajobrazowym z licznymi gatunkami drzew i krzewów (także egzotycznymi). Na uwagę zasługuje również XIX-wieczny Teatr Letni. Jest jednym z trzech tego typu obiektów w Europie, a jedynym w Polsce. Tężnie – unikatowe i największe w Europie konstrukcja drewniane do odparowywania wody z solanki. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle.

Warszawa
Klub jazzowy Jassmine. Kameralny lokal, którego nazwa wiąże się z pachnącymi jaśminem, nowoorleańskimi początkami jazzu, a muzyka, w nim grana – podobnie jak roślina – równie kojąco działa na ciało i duszę. Dzieląc mury budynku z jednym z najbardziej ekskluzywnych, stołecznych hoteli, Jassmine służy za pomost łączący salonowy wizerunek jazzu, jakim obrósł on u schyłku zeszłego wieku, z dancingowymi korzeniami tego gatunku.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – publiczna akademicka uczelnia artystyczna, jest najstarszą i największą uczelnią muzyczną w Polsce, a także jedną z najstarszych w Europie.

Reżyseria: Janusz Majewski
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koprodukcja: NBHW Sp. z o.o.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Wsparcie finansowe: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Fotografie Olaf Tryzna / WFDiF

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm