Aktualności
Jazz Point OrchestraJAZZ POINT ORCHESTRA

JF, Piotr Iwicki20 kwietnia w warszawskim klubie Jazz Point (w Złotych Tarasach, dawniej Akwarium) wystąpi Jazz Point Orchestra. Koncert rozpoczyna się o godz. 19.30, wstęp wolny.

Orkiestrę tą tworzą muzycy związani z klubem, którzy postanowili powrócić do popularnej w czasach świetności muzyki jazzowej idei wspólnego muzykowania w większym zespole – big bandzie. Do współpracy zostali zaproszeni również najlepsi studenci z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Policealnego Studium Jazzu. Zespół będący jednocześnie muzyczną wizytówką klubu tworzą pasjonaci grający jednocześnie w wielu projektach. Jazz Point jest dla nich możliwością wspólnego grania w dużym składzie a dla klubu znakomitą okazją by gościć na swojej scenie nietypową jak na warszawska scenę formację.

Repertuar obejmuje utwory poczynając od typowo swingowych i rozrywkowych, takich jak dawne i nowe aranżacje kompozycji Duke’a Ellingtona, przez największe hity epoki swingu wykonywane wspólnie z wokalistami, aż po elektryczne rytmy latin jazzu i awangardowe kompozycje Gila Evansa.

Grupa wystąpi w 18-osobowym składzie pod kierownictwem artystycznym Ryszarda Borowskiego. W styczniu tego roku w podobnym składzie grali dla Programu Pierwszego Polskiego Radia, a koncert na żywo był transmitowany na cały kraj. Ich występy na ogólnopolskich festiwalach były wysoko oceniane przez publiczność i krytyków.


Ryszard Borowski - kierownik artystyczny

sekcja saksofonów – Marcin Kania, Wojciech Psiuk, Szymon Nidzworski, Daniel Grzeszykowski, Mateusz Majchrzak, Bartosz Kowalik (flet)

sekcja trąbek – Jakub Waszczeniuk, Filip Mazur, Daniel Orlikowski, Dominik Gawroński

sekcja puzonów – Robert Żelazko, Tomasz Dworakowski, Piotr Wróbel, Rafał Korzeniewski

sekcja rytmiczna – Wawrzyniec Prasek - p, Krzysztof Lenczowski - g, Artur Woźniak – b,  Wojciech Bylica – dr

A oto relacja Piotra Iwickiego z niedawnego koncertu tej orkiestry występującej w podobnym składzie, ale pod szyldem Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie:

W sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, czyli po prostu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina z okazji półwiecza katedry instrumentów dętych tej szacownej uczelni, wystąpił ze specjalnym programem Big Band p/k Ryszarda Borowskiego. Z uczelnianą orkiestrą gościnnie grało trzech solistów – mistrzów saksofonu tenorowego: Piotr „Bocian” Cieślikowski, Radek Nowicki oraz Paweł Gusnar.

W wypełnionej po brzegi sali (nadkomplet publiczności – melomani wypełnili szczelnie nawet schody przeznaczone dla chóru na tyłach estrady!) zabrzmiały standardy jazzu, jak i kompozycje oryginalne członków big bandu. Wszystko to zgodnie z tytułem „Koncert trzech tenorów – czyli lekko łatwo i przyjemnie”, ku uciesze słuchaczy, którzy zgotowali orkiestrze, solistom i liderowi owację.

Orkiestra ta nie jest tworem efemerycznym. W dużej mierze odwołuje się do personalnego składu Big Bandu Jazz Clubu Akwarium, aktualnie działa jako Jazz Point Big Band (ta sama lokalizacja klubu co do niedawna Akwarium, w Złotych Tarasach, obok Dworca Centralnego). A dla szefa, gratulacje! Zebrać w jednym miejscu blisko dwudziestkę świetnych muzyków na zasadach woluntariatu to nie lada sztuka!

Piotr Iwicki 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm