Aktualności

Jazz w Pałacu
11.08.2022 (czwartek)
18:30 Orange Trane
20:15 Igor Zaakus & Usein Bekirov
Teatr Muzyczny w Toruniu
ul. Żeglarska 8
Toruń

Bilety: Orange Trane - 40 zł, Igor Zaakus & Usein Bekirov - 20 zł, karnet na oba koncerty – 50 zł.

Link do wydarzenia: https://bit.ly/3vnXvx3
Bilety: https://bit.ly/3Q0QdHo

Jazz w Pałacu –  po polsku i ukraińskuOrange Trane oraz Igor Zakus & Usein Bekirov w Teatrze Muzycznym w Toruniu, 11.08

Podczas kolejnego wydarzenia z cyklu „Jazz w pałacu”, na toruńskiej scenie Teatru Muzycznego, 11 sierpnia, odbędą się aż dwa koncerty. Wystąpi zespół Orange Trane tworzony przez najlepszych, polskich muzyków jazzowych, a następnie duet z Ukrainy – Igor Zakus i Usein Bekirov, których twórczość przepełniona jest ukraińską ludowością oraz emocjami.

Zespół Orange Trane powstał w 1994 roku w Kartuzach, a jego skład tworzyli wówczas młodzi muzycy z lokalnego środowiska muzycznego. Swą muzyką zespół wpisywał się w nurt współczesnego jazzu, łącząc tradycję i nowoczesność z ekspresją i melodyjnością. Grupa koncertowała w klubach jazzowych na terenie całego kraju oraz na największych jazzowych festiwalach, zdobywając wiele wyróżnień i nagród. Po latach nieobecności, Piotr Lemańczyk oraz Tomasz Łosowski reaktywowali zespół w 2011 r.

Aktualnie kwartet tworzą muzycy uznawani nie tylko w Polsce, ale i za granicą:
Piotr Lemańczyk - kontrabas, gitara basowa
Dominik Bukowski - wibrafon
Tomasz Łosowski - perkusja
Szymon Łukowski - saksofon altowy, sopranowy, klarnet basowy

Orane Trane ma na swoim koncie kilka płyt, a także ciekawe współprace m.in. z Soweto Kinchem – brytyjskim saksofonistą i raperem oraz z Eskaubei – polskim raperem, z którym w ostatnim czasie stworzyli płytę „Wolność”.

Tuż po koncercie polskich jazzmanów, wystąpią artyści pochodzący z Ukrainy – Igor Zakus i Usein Bekirov. Skomponowana przez nich muzyka, to prawdziwy jazz nasycony elementami etnicznymi i ukraińską ludową nutą. Jest pełna emocji wywołanych przez brutalną wojenną rzeczywistość. Igor Zakus to jeden z najlepszych basistów jazzowych na Ukrainie. Jest także kompozytorem, liderem zespołu, pedagogiem i współzałożycielem Jazz Koło Projektu. Ceniony w Europie wirtuoz gitary basowej występował w Polsce m.in. jako gwiazda Bass & Beat Festival, a ostatnio w cyklu „Cały ten JAZZ!”. Ma na koncie kilkanaście autorskich płyt. Towarzyszyć mu będzie Usein Bekirov – krymski Tatar, kompozytor, pianista oraz lider własnych zespołów. W swoich kompozycjach wykorzystuje melodie ludowe Tatarów Krymskich, Ukraińców, Azerów i ludów Bałkanów.   

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm