Aktualności

Jazz w Ruinach 2017
4-12 sierpnia
Ruiny Teatru Victoria
Gliwice

Wstęp wolny

Jazz w Ruinach 201713. edycja festiwalu odbędzie się w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach w dn. 4-12 sierpnia

Na festiwalu zaprezentowanych zostanie w sumie osiem koncertów oraz wystawa najciekawszych twórców grafiki plakatowej młodego pokolenia z całego świata. Koncerty odbywają się w piątki i soboty, po dwa każdego dnia (pierwszy o 19.00, drugi o 21.00).

Piątek, 4 sierpnia, godz. 18.00
Przemarsz przez miasto i koncert na tarasie Ruin Teatru Victoria Zespołu Jazzowego Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach pod kierownictwem Jarosława Spałka.

Piątek, 4 sierpnia, godz. 19.00
Otwarcie wystawy grafik i plakatów młodych artystów z całego świata. W tym roku tematem zadanym artystom zgłaszającym swoje pracy będzie hasło „Oblicza jazu”.Piątek, 4 sierpnia, godz. 19.20

Szymon Łukowski Quintet
Szymon Łukowski - saksofony tenorowy, altowy, sopranowy, klarnet basowy
 Bartek Pieszka - wibrafon, marimba
Adam Żuchowski - kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja
Hannes Riepler - gitara (gościnnie)

Nowy projekt saksofonisty, kompozytora i aranżera związanego z trójmiejskim i bydgoskim środowiskiem muzycznym. W grudniu 2014 roku powołał własny skład, w którym występują wibrafonista i marimbafonista Bartek Pieszka, kontrabasista Adam Żuchowski, perkusista Sławek Koryzno oraz Szymon Łukowski, jako leader na saksofonach tenorowym, altowym i sopranowym, w kilku utworach rozszerzając instrumentarium o klarnet basowy.

Wyjątkowość kwintetu przejawia się między innymi w tym, że rolę instrumentu harmonicznego powierza się tu naprzemiennie wibrafonowi oraz gitarze, co w połączeniu z saksofonami odświeża formułę klasycznego kwintetu i otwiera nowe przestrzenie brzmieniowe, niemożliwe do uzyskania w składzie, w którym instrumentem harmonicznym jest fortepian. Podczas koncertu, jako gość specjalny pojawił się austriacki gitarzysta Hannes Riepler, rezydujący od 10 lat w Londynie i będący czynnym uczestnikiem brytyjskiej sceny jazzowej.

Piątek, 4 sierpnia, godz. 21.00

Existenzhengste
Andreas Broger - saksofon, klarnet
Alexander Kranebetter - trąbka
Johannes Bär - tuba
Alexander Yannilos - perkusja

Trzech młodych muzyków z Vorarlbergu i jeden z Wiednia założyło w 2014 roku elektryzujący zespół, który nazwali Existenzhengste (Ogiery/Lęki Istnienia). Nazwa grupy wskazuje na jej program: pożywką dla twórczości czwórki muzyków, którzy nie chcą iść na żadne kompromisy, jest mieszanką poczucia humoru, rozpaczy i megalomanii. Na koncercie zaprezentowane zostaną wyłącznie kompozycje własne, inspirowane między innymi Swagger-Grooves, postmodernistyczną muzyką dętą i Free Jazz.

Sobota, 5 sierpnia, godz. 19.00

Ulyana Ethno Quintet
Ulyana Hedzik - wokal, skrzypce, flet alikwotowy
Patryk Rynkiewicz - trąbka, flugelhorn
Tomasz Sołtys - fortepian
Roman Chraniuk - kontrabas
Jakub Miarczyński - perkusja

Piątka znakomitych artystów, którzy z nieustającym entuzjazmem odkrywców toczą muzyczny dialog o tradycjach, zwyczajach i myślach poleskiego ludu. Nie sposób tu się unieść w świat zawiłych tańców, prostych, mocno chwytających za dusze pieśni. Najpiękniejsze melodie Polesia śpiewane w języku białoruskim, wzbogacone nowoczesnymi środkami wyrazu, lecz wciąż autentyczne i prawdziwe. Zespół powstał w Poznaniu, gdzie od czerwca 2016 muzycy rozpoczęli wspólną przygodę. Ma już na swoim koncie Nagrodę Specjalną na festiwalu Jazz Wolności 2016 w Sopocie. Debiutując, Quintet został wyróżniony w piątce finalistów, wybranych spośród 36 zespołów jazzowych! Faworyci znamienitego jurora – Michała Urbaniaka.

Sobota, 5 sierpnia, godz. 21.00

Albert Vila Trio
Albert Vila - gitara
Daniel Jonkers - perkusja
Alex Gilson - kontrabas

Albert Vila jest jednym z najlepszych hiszpańskich gitarzystów młodego pokolenia, jest laureatem nagród zdobytych w Hiszpanii, Holandi, a ostatnio został nagrodzony za swoją kompozycję pierwszą nagrodą na Jazz Hoeilaart 2012 w Belgii. Latem 2006 roku decyduje się na powrót do rodzinnej Barcelony, gdzie tworzy nowy projekt muzyczny: Albert Vila Quintet. Zespół ten wygrywa Donosti „Debajazz contest” w 2007. W tym samym roku nakładem wytwórni Fresh Sound Records wychodzi debiutancki album kwintetu „Foreground Music”. Drugi album ukazał kilka lat później, w roku 2011 („Tactile”). Rok później, w 2012 Albert Vila wydaje album ze swoim trio w składzie Jorge Rossy na perkusji i Reinier Elizarde na kontrabasie. Album ukazał się pod tytułem „Standards”. W roku 2014 Albert Vila oraz Jeff Ballard, Aaron Parks i Doug Weiss nagrywają materiał w Nowym Jorku.

8 - 9 sierpnia (wtorek - środa), godz. 11-15.00

Warsztaty gry zespołowej -  kształtowanie brzmienia zespołu jazzowego oraz podstawy improwizacji jazzowej, zastosowanie skal, artykulacja swingowa i rytmika w improwizowanych partiach solowych.
Instruktorzy: Jarosław Spałek, Jerzy Główczewski.
Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna w Gliwicach; ul. Józefa Wieczorka 6.Piątek, 11 sierpnia, godz. 19.00

Kołakowski : Wykpisz : Korelus „Schönberg”
Mateusz Kołakowski - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Bartłomiej Korelus - perkusja

Trio Kołakowski:Wykpisz:Korelus wydaje płytę zatytułowaną „Schönberg” nakładem wydawnictwa For Tune. Po raz pierwszy w historii kompozycje Arnolda Schönberga spotykają się z jazzem. Półtorej roku od debiutu zespołu na dużej scenie doczekaliśmy się premiery płytowej. Pomimo krótkiego czasu od pierwszego koncertu podczas Warsaw Summer Jazz Days, jako zwycięzcy konkursu Open Jazz, mają na swoim koncie już współpracę z takimi muzykami jak David Liebman (8. Azoty Tarnów International Jazz Contest oraz festiwal Ars Cameralis), czy Adam Pierończyk (Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu).

Piątek, 11 sierpnia, godz. 21.00

Mateusz Gawęda Trio
Mateusz Gawęda - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja

Jest to jeden z kilku zespołów reprezentujących awangardową odsłonę krakowskiej sceny jazzowej. Zespół wykonuje swój autorski program, złożony przede wszystkim z kompozycji Mateusza Gawędy, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60., muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa, które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, brzmienie, zabawa i ciemność.

Mateusz Gawęda – pomimo młodego wieku to jeden z najbardziej kreatywnych twórców na polskiej scenie jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu dr Joachima Mencla. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany podczas tak prestiżowych imprez jak: festiwal Jazz Nad Odrą, Krokus Jazz Festiwal czy festiwal Jazz Juniors. Współtworzy zespoły Cracow Jazz Collective, PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, DRAG, Silberman Trio/Quintet/Sextet. Na koncie ma kilka znakomitych albumów i współprace z tak znaczącymi postaciami jazzu jak: Billy Hart, Rusty Jones, Walter Smith III, Ralph Alessi, Kazimierz Jonkisz, Janusz Muniak, Jacek Kochan, Leszek Żądło i wielu innych.

Sobota, 12 sierpnia, godz. 18.00

Finał warsztatów – koncert uczestników wraz z pedagogami prowadzącymi warsztaty

Sobota, 12 sierpnia, godz. 19.00

Jan Kavka Trio
Jan Kavka - fortepian
Marek Dufek - kontrabas, gitara basowa
Jiří Bučánek - perkusja

Jan Kavka Trio (JKT) to akustyczny projekt, który został założony w roku 2013. W tym czasie zespół grał tylko repertuar składający się z standardów jazzowych w ostrawskim klubie "Modrá myš". Od września 2016 zespół robi występy w klubach jazzowych w całej Republice Czeskiej i także trochę w Polsce. V listopadzie 2017 zespół wyrusza w trasę koncertową po Czechach. JKT korzysta inspirację z muzyki gigantów jazzowych, ale także z muzyki popularnej i klasycznej. Repertuar tego tria tworzą kompozycje autorskie, standarty jazzowe oraz kilka aranżacji hitów pop-music (Beatles, Radiohead).

Sobota, 12 sierpnia, godz. 21.00

Monika Lidke Quartet
Monika Lidke - wokal
Łukasz Damrych - instrumenty klawiszowe
Grzegorz Piasecki - kontrabas, gitara basowa
Piotr Zarecki - perkusja

Znakomita polska wokalistka jazzowa rezydująca w Londynie. Jej piękny, subtelny głos, dar budowania wspaniałego nastroju i umiejętność nawiązywania fantastycznego kontaktu z publicznością to kwintesencja kobiecego jazzu.
Monika Lidke jest porównywana artystycznie do Stacey Kent (za krytykiem muzycznym, Markiem Duszą), Marek Niedźwiedzki z radiowej „Trójki”, który jest absolutnie zauroczony artystką, cytując fragment: „Pani Moniko, jestem Pani fanem”, zamieścił jej piosenki na Smooth Jazz Cafe 2010 i 2013, jeden z utworów artystki znalazł się również na wydawanej przez dziennikarza muzycznego Adama Dobrzyńskiego Muzyce Czterech Stron Świata vol. 2 (2015).  Nowa płyta Moniki Lidke ukazała się 17 marca 2017 nakładem Dot Time Records. Tym razem do napisania muzyki zainspirowały ją przepiękne, dojrzałe i często niepozbawione humoru teksty poety Andrzeja Ballo, twórcy, który wydał do tej pory 11 tomików wierszy oraz kilka sztuk teatralnych.

Festiwal Jazz w Ruinach skupia się na prezentacji młodych i wybitnych twórców muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej, ale także najciekawszych twórców grafiki plakatowej młodego pokolenia z  całego świata. Wszystko po to, by propagować nowe twarze, nowe zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej oraz w sztuce plastycznej, szukając jednocześnie platformy porozumienia i współpracy pomiędzy tymi dwoma światami, jako temat przewodni podając muzykę.

Organizator festiwalu: Śląski Jazz Club
Dyrektor festiwalu: Daniel Ryciak

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm