Aktualności
David Murray
fot. NaturscyJAZZGRAFIE

JFW dniach od 23 marca do 24 kwietnia  br. w Galerii „Piętro Wyżej” w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, w ramach 4. Śląskiego Festiwalu Jazzowego, prezentowana jest wystawa fotograficzna Moniki i Wiktora Naturskich.

„To nasza wizualna opowieść o jazzie” – mówią autorzy wystawy, której dali tytuł „Jazzgrafie”. „Ideą przyświecającą nam podczas wykonywania i wyboru prac, było oddanie klimatu, atmosfery i energii muzyki, jaką jest jazz. Nie jest to reporterska rejestracja wydarzenia muzycznego.”

Wystawa jest zbiorem portretów wykonanych podczas licznych festiwali i koncertów oraz sesji zdjęciowych organizowanych przy ich okazji. Fotografie są jednak bardziej portretem jazzu niż konkretnych muzyków. Pokazują emocje artystów towarzyszące koncertom, jak i obrazy z perspektywy słuchacza, gdzie muzyk, instrument i jazz stanowią jedno.

Portrety sesyjne w zaaranżowanym studio, są bardziej intymne, pozwalają podglądnąć muzyka poza scena, odnaleźć jego relacje z instrumentem, członkami zespołu czy ... fotografem. To takie ulotne jazzowe spotkania.

Prezentowane zdjęcia powstały w ciągu ostatniego roku podczas festiwali i koncertów takich jak: Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz i Okolice, Śląski Festiwal Jazzowy, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Krakowska Jesień Jazzowa, Jesień Jazzowa w Bielsku-Białej, Jazz Raz Po Raz.

Monika i Wiktor Naturscy są parą fotografów, od ponad dziesięciu lat zajmują się wykonywaniem zdjęć komercyjnych i artystycznych. Ich prace były publikowane m.in. w JAZZ FORUM.

Wernisaż  wystawy we wtorek 24 marca o  godz. 18.00, finisaż w piątek 24 kwietnia o godz. 20.00. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 – 17.00, Górnośląskie Centrum Kultury, Galeria „Piętro Wyżej”, Pl. Sejmu Śląskiego 2.

www.naturscy.pl

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm