Aktualności

Jerry & The Pelican System
9.05.2019, otwarcie drzwi 19.00, start 20.00
Teatr Capitol
ul. Marszałkowska 115
Warszawa

Otwarcie drzwi: 19:00 
Start koncertu: 20:00 
Bilety: 25zł kupisz na:
https://teatrcapitol.biletyna.pl/event/view/id/105812
www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/jerry-and-the-pelican-system

Jerry & The Pelican System – Teatr Capitol, Warszawa10 maja premierowy koncert zespołu Jerzego Mączyńskiego, którego album ukazuje się w serii Polish Jazz!

Debiutancka płyta „Jerry & The Pelican System” jest najnowszą pozycją kultowej serii Polish Jazz, w której znajdują się albumy tak wybitnych artystów jak: Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, czy Michał Urbaniak.

Zespół Jerry & The Pelican System powstał w 2018 roku. Założyciel i lider projektu Jerzy Mączyński zaprosił do współpracy młodych muzyków o otwartych głowach. Na debiutanckim albumie nie znajdziemy klasycznych rozwiązań, które dadzą się zaszufladkować.  Jeśli mają Państwo płyty ułożone w domowej fonotece według gatunków, dla tej 83. w serii Polish Jazz, proszę zrobić po prostu osobne miejsce.  Bo muzyka Jerry’ego jest międzygatunkowa do szpiku jego połyskującego saksofonu.  Skład nie jest przypadkowy właśnie przez wzgląd na możliwość swawolnej wędrówki pomiędzy dźwiękami.
To artyści, którzy mają silny background jazzowy, jednak sam Mączyński nie chce kwalifikować swojej muzyki jako jazz. Z pewnością jednak można ją nazwać muzyką improwizowaną. A improwizacja jest czystym przekazem emocji w danej chwili.
Aleksandra Budka / Polskie Radio

Jerry & The Pelican System:
Jerzy Mączyński - saksofon
Marcin Elszkowski - trąbka
Marcel BalinsKi - fortepian, microKORG
Franciszek Pospieszalski - kontrabas
Wiktoria Jakubowska - perkusja, flet

Jerzy Mączyński (ur.17.03.1995) – polski saksofonista i kompozytor. Od najmłodszych lat kształcony w Szkołach Muzycznych w klasach jazzu i muzyki klasycznej (m.in. „Bednarska” w Warszawie). Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ostatni rok studiów licencjackich spędził na stypendium w Danii, gdzie doskonalił swój warsztat muzyczny w Syddanskmusikkonservatorium. Od września 2018 roku, rozpoczął studia magisterskie w prestiżowej szkole Berklee College of Music na kierunku contemporary music performance.

Współzałożyciel freejazzowego kolektywu P.E. Quartet, z którym w roku 2018 wydał album zatytułowany „Cokolwiek”. Leader zespołu konceptu muzycznego Jerry&ThePelcianSystem z którym w maju 2019 wydaje swój debiutancki album. W swojej dotychczasowej karierze muzyk zagrał na wielu polskich i międzynarodowych scenach m.in: na festiwalach muzycznych: Jazz Jamboree, Ferrara Buskers Festival ,Jazztopad, w Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach EXPO2017. Kształcił się u takich osobowości jak Greg Osby, Perico Sambeat ale też Michał Kulenty czy Zbigniew Namysłowski. Jest czynnie koncertującym muzykiem i współpracował z muzykami z całego świata min z: Thomasem de Perquery, Nitin Sawhneyem. Cały czas poszukuje najróżniejszych brzmień. Jego styl jest silnie zakorzeniony w europejskiej awangardzie.

Czego można się spodziewać po grupie Jerry & The Pelican System” na scenie, podczas występu na żywo?  Niech rekomendacją będzie fragment recenzji Czesława Romanowskiego z Festiwalu Jazz Jantar 2019:

„Podstawowym jednak czynnikiem, który wzbudził mój entuzjazm były same kompozycje piekielnie utalentowanego saksofonisty Jerzego Mączyńskiego. Był to oczywiście jazz, ale jazz podany w tak cudownie młodzieńczo-nowatorski, mozaikowy i niekonwencjonalny sposób, że ręce same rwały się do oklaskiwania kolejnych zwrotów akcji, z którymi mieliśmy do czynienia.(…) Zespół raz to energicznie napędzał atmosferę - a to znakomitymi, czerpiącymi też z muzyki klasycznej, motywami granymi przez Balińskiego, a to solowymi wypadami lidera, a to jego duetami z trębaczem Marcinem Elszkowskim (który też miał kilka chwil własnej chwały) – raz to zwalniał, pozwalając na chwilę wytchnienia, acz cały czas trzymając publiczność za twarz, bo każde wyciszenie mogło skutkować (i tak najczęściej bywało) kolejną stylistyczną woltą. Całość zaś opatrzona była rytmicznym znakiem jakości w postaci sekcji Jakubowska-Pospieszalski.

(…) Skoro istnieje tak wielobarwna muzyka, wykonywana w porywający sposób przez tak utalentowanych instrumentalistów, jazz z pewnością szybko nie przejdzie do lamusa. A na zapowiadaną na maj, debiutancką płytę zespołu, czekam jak na żadną inną”.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm