Aktualności

Jerzy Małek International Quintet
12.07.2018 (czwartek), godz. 20.30
Kuźnia Kulturalna
ul. Kostki Potockiego 24
Warszawa

Bilety: 90 zł


Jerzy Małek International Quintet w Warszawie12 lipca w Kuźni Kulturalnej z naszym czołowym trębaczem zagrają m.in. Adam Nussbaum i Andy Middleton

Jerzy Małek International Quintet to wyjątkowy projekt trębacza, w którym biorą specjalni goście specjalni z USA – legendarny perkusista Adam Nussbaum (Sonny Rollins, Michael Brecker, Dave Liebman, Gary Burton, Toots Thielemans), saksofonista Andy Middleton (Ralph Towner, Dave Holland, Kenny Wheeler) oraz czołowi polscy muzycy – pianista Marcin Wasilewski (Tomasz Stańko, Arild Andersen, Manu Katche) basista Sławomir Kurkiewicz (Tomasz Stańko, Piotr Wojtasik)

Podczas koncertu usłyszymy głównie kompozycje lidera, a także utwory Adama Nussbauma i Andy’ego Middletona. Repertuar łączy w sobie bogatą melodykę i wysublimowaną harmonię z nowymi trendami. Innowacją stają się rytmy łączące jazz  z  współczesną muzyką począwszy od sceny alternatywnej aż po pop. Jerzy Małek będąc twórcą nowego materiału muzycznego,  nie zdradza dotychczasowych idei jazzowych jako najwyższej wartości we współczesnej muzyce improwizowanej. Daje pełną wolność interpretacji swoich kompozycji muzykom których zaprosił do współpracy zwłaszcza w zakresie  niczym nie skrępowanej improwizacji.  Czyni to z pełną premedytacją ponieważ zaprosił do współpracy wielkie indywidualności.

Jerzy Małek International Quintet:
Jerzy Małek - trumpet, flugelhorn
Andy Middleton - tenor, soprano sax  (USA)
Marcin Wasilewski - piano
Sławomir Kurkiewicz - bass
Adam Nussbaum - drums  (USA)

Najnowszy projekt Jerzego Małka jest wydarzeniem wyjątkowym na polskim rynku aspirującym do wydarzeń tego typu w Europie zachodniej oraz USA zarówno ze względu na poziom artystyczny jak i koncepcję artystyczną.

Jerzy Małek
Trębacz, kompozytor, producent muzyczny oraz wykładowca akademicki, pracujący na Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytecie muzycznym im. Fryderyka Chopina W warszawie.  Urodzony w Elblągu w 1978 roku zaczął uczyć się na trąbce w wieku 13 lat grając w lokalnej orkiestrze dętej. Następnie rozwijał swój talent w toku edukacji klasycznej w Liceum Muzycznym w Elblągu a potem na studiach w Katowickiej Akademii Muzycznej, które ukończył z wyróżnieniem.

Jerzy Małek jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zarówno w roli sidemana jak i  kompozytora. Należą do nich między innymi: Grand Prix na Jazz and Blues Musical Contest in Gdynia 1998, International  Jazz Contest Katowice 2000, Klucz do Kariery podczas Pomorskiej Jesieni Jazzowej 1999, Grand Prix na  Jazz Juniors 1999 gdzie uznany został za najlepszego solistę i kompozytora. Jerzy zdobył prestiżowe trzecie miejsce  w międzynarodowym  konkursie Jazz  Struggle 2004 w którym udział wzięli muzycy z całej  Europy a zdobywcą pierwszej nagrody został nominowany do nagrody Grammy amerykański trębacz Keyon Harrold.

Większość nagród i wyróżnień była wynikiem licznych konfrontacji jeszcze w czasie studiów muzycznych, jednak na rozpoznawalność Jerzy zapracował sobie kształtowaniem  własnego indywidualnego stylu gry oraz współpracą z ikonami jazzu polskiego takimi jak: Michał Urbaniak, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Zbigniew Wegehaupt, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Staszek Soyka, Janusz Skowron, Krzysztof Herdzin, Eryk Kulm, Jarek Śmietana, Cezary Konrad, Michał Tokaj, Hanna Banaszak, Henryk Miśkiewicz, Adam Pierończyk, Maciej Sikała, Michał Miśkiewicz, Leszek Kułakowski, Marcin Masecki, Michał Barański i wielu innych.

Międzynarodowe uznanie zyskał dzięki współpracy z takimi artystami jak: Maria Schneider, Gary Bartz, Billy Harper, Ed Cherry, Al Mcdowell, Femi Temowo,Steve Logan, Dan Tepfer, Eric Allen, Ziw Rawitz, lucas Pino, Troy Miller, Mircea Tiberian, Andy Middleton i wielu innych.

Przez prawie 20 lat Jerzy jest także twórcą swojej własnej muzyki którą wykonuje na żywo podczas koncertów. Jego kompozycje zarejestrowane zostały w formie nagrań które od razu znalazły uznanie wśród fanów i krytyki. 

Oprócz działalności jazzowej Jerzy Małek ma na swoim koncie bogate doświadczenie w tworzeniu muzyki do teatru i filmów. Pomimo młodego jeszcze wieku Jerzy Małek został już doceniony za całokształt działalności artystycznej zdobywając nominacje do nagrody Fryderyk 2012 aż w dwóch kategoriach: „Najlepszy kompozytor jazzowy” i  „Jazzowy muzyk roku”.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm