Aktualności
Jesienne nowości w serii Polish Jazz!Reedycje „Sounds and Colours” Jarosława Śmietany i „Young Power” oraz Maciej Gołyżniak Trio „The Orchid”

Jesienią seria Polish Jazz powraca w nowej odsłonie! Już 18 września dostępne będą reedycje dwóch albumów historycznych: Jarosława Śmietany „Sounds and Colours” oraz „Young Power”. Do panteonu gwiazd serii Polish Jazz dołącza perkusista Maciej Gołyźniak, który wraz ze swoim triem zaprezentuje swoją najnowszą płytę „The Orchid”. Jest to zaledwie czwarta płyta lidera-perkusisty w serii! 
Połączeniem „dźwięków i kolorów” z „młodą siłą” pragniemy pokazać, że seria-jubilatka jest wciąż młoda duchem i silna swą jakością! Intrygująca, demokratyczna, odważna i wolna. Do posłuchania dla wszystkich – nie tylko dla miłośników jazzu! Taka jest również premiera w serii.

Tak, to już 55 lat!

Wszystkie nowości ukażą się na kolorowych krążkach. Po raz pierwszy zostaną opatrzone współczesnym komentarzem również winyle – treść książeczki CD wraz ze zdjęciami została wydrukowana na wewnętrznej kopercie winyla. A krążki wytłoczone w gramaturze 180.

Jarosława Śmietany nie trzeba przedstawiać. Był niewątpliwie jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny jazzu ostatnich kilku dekad - artystą nadzwyczaj otwartym na odbiorców. Pełen temperamentu, tryskający pomysłami, zarażający energią swoich muzycznych partnerów, zawsze dbał o komunikatywność przekazu i o to, by słuchacze jego koncertów współtworzyli wydarzenie. Album „Sounds and Colours”, nagrany w 1987 roku, niejako podsumowuje doświadczenia Extra Ballu – zespołu, który był wizytówką młodego pokolenia jazzmanów lat 70. W pomysłach stylistycznych „Sounds and Colours” idzie jednak znacznie dalej, czerpiąc z modnych wówczas, nurtów określanych ogólnie jako „easy listening jazz” czy (to już wynalazek współczesności) „smooth jazz”. Kolorystyczne dodatki, realizowane przez Jarosława Śmietanę, Piotra Barona i Antoniego Dębskiego, nadają całości rys szlachetności i powodują, że mimo wielu lat, jakie minęły od daty nagrania, album broni się znakomicie. Do posłuchania dla wszystkich. Dużo ciepła i pozytywnej energii. Prawdziwy jazz!Kolejnym bohaterem w serii jest grupa Young Power i jej „Young Power” vol. 72. To pierwszy album tej formacji, która przebojem wdarła się na polską scenę jazzową w połowie lat 80. Już sama nazwa zespołu zawierała w sobie manifest i wyzwanie. W panującej u nas po stanie wojennym atmosferze apatii, szarzyzny, ogólne zastoju i rozczarowania pojawienie się Young Power oznajmiało zryw młodego pokolenia, zastrzyk świeżej krwi, energii, witalności, fantazji i humoru. W kilkunastoosobowej orkiestrze spotkali się studenci jazzu katowickiej uczelni, muzycy zespołów Pick Up Foramtion, Walk Away, D-Box, Tie Break, Stan d’Art i uczelniane New Presentation – wszyscy pod wodzą Krzysztofa Popka. A muzyka? Było w niej wszystko, czego słuchali, czym się fascynowali, czym byli nasyceni. To stylistyczny misz-masz, kalejdoskop wielu różnych elementów. Jazz-rock i fusion, free i modal, rhythm and blues, soul, rock and roll, heavy-metal, punk rock, rytmy afro-kubańskie, reggae. Duch rock and rolla, atomowy wykop, freejazzowa wolność, bluesowy feeling, hardbopowa finezja i latynoska zwiewność. Po prostu „Young Power”! Sprawdźcie jak wciąż jest młoda!

Premierowym albumem w serii jest „The Orchid” nagrany przez Maciej Gołyźniak Trio. Do realizacji swojego autorskiego projektu perkusista Maciej Gołyźniak zaprosił znakomitych instrumentalistów: Roberta Szydło (bas), Łukasza Damrycha (piano) oraz gościnnie w czterech utworach Łukasza Korybalskiego (flugelhorn). Co znajdziemy w środku?
„To zdecydowanie nostalgiczna płyta. Muzyczna podróż z Polski do Stanów, z przystankiem w mojej ulubionej Skandynawii. Z jednej strony ulubione przeze mnie ostinato, współczesny hiphopowy groove, ale jednak jazzowe harmonie. I produkcja, którą zaanektowałem na potrzeby tej płyty z dotychczasowych doświadczeń. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem.”

Nowości dostępne w przedsprzedaży na empik.com oraz allegro

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm