Aktualności
John Coltrane – Blue World!Pod koniec września ukaże się nowy album giganta saksofonu z niewydanym wcześniej nagraniem z 1964 roku.

Podczas sesji w Van Gelder Studios w 1964 roku klasyczny Kwartet Johna Coltrane’a nagrał nowe wersje jego najpopularniejszych kompozycji. Nagranie to, zremasterowane z oryginalnej analogowej taśmy, wydane zostanie na CD, winylu i w wersji cyfrowej.

https://Verve.lnk.to/BlueWorldVideo

W 1964, roku powstania epokowej płyty „A Love Supreme”, Coltrane został zauważony przez filmowca z Quebeku Gillesa Groulx, który pracował nad swoim filmem „Le chat dans le sac, love story”  z politycznym tłem. Groulx był wielkim fanem twórczości Coltrane’a i udało mu się – z pomocą basisty Jimmy’ego Garrisona – przekonać mistrza do udziału w projekcie.

Tym oto sposobem miedzy sesjami nagraniowymi do „Crescent” i „A Love Supreme” w czerwcu 1964 roku Coltrane zebrał swój kwartet z Jimmym Garrisonem, Elvinem Jonesem i McCoy Tynerem w Van Gelder Studios, aby opracować i nagrać ponownie swoje wcześniejsze kompozycje.

Gilles Groulx był obecny podczas nagrań w studio. Do dziś nie jest jasne, jaki ostatecznie wpływ miał filmowiec na kształt sesji, ani jakie towarzyszyły temu emocje, ale bez wątpienia mamy tu do czynienia z materiałem wyjątkowym.

Nagrana na 1/4" analogowej taśmie sesja została zmiksowana przez Rudy’ego Van Gelder w Van Gelder Studios 24 czerwca 1964. Groulx zabrał taśmę matkę ze sobą do Kanady, ale ostatecznie w filmie zostało użyte jedynie 10 minut z 37 minutowego materiału.„Blue World” zostało zremasterowane z oryginalnej analogowej taśmy matki przez Kevina Reeves w Universal Music mastering w Nowym Jorku. Wersja winylowa przez Rona McMaster w Capitol Studios.

„Blue World” pokazuje osobisty progres Coltrane’a, a także ewolucje charakterystycznej interakcji miedzy członkami kwartetu, będącą ich „znakiem firmowym” w 1964 roku.  Znaczące jest to ze materiał ten powstał  w okresie, gdy Coltrane z kwartetem nagrywali dwie najważniejsze płyty w historii swojej działalności, które ukształtowały dalszy kierunek rozwoju Coltrane’a.

Wydany nakładem wytwórni Impulse! „Blue World” to kolejny album wydany po olbrzymim sukcesie zaginionych taśm  „Both Directions At Once: The Lost Album”, odnalezionego albumu z niewydanymi wcześniej kompozycjami  Coltrane’a i jego kwartetu z 1963 roku. „Both Directions”  uplasował się na #21 miejscu Billboard Top 200, (najwyższe miejsce w historii).  Nagranie szybko podbiło listy sprzedażowe na świecie i dotarło do pierwszej dwudziestki min w: UK, Francji, Niemczech, Japonii, Austrii, we Włoszech i w wielu innych. Globalna sprzedaż do dnia dzisiejszego przekroczyła ćwierć miliona sztuk na całym świecie.

Preorder Blue World & listen “Blue World” now: https://Verve.lnk.to/BlueWorld

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm