Aktualności
John Crawford

John Crawford
sobota 14.06.2014
Jazz Cafe POSK
38-246 King Street
Londyn W6 ORF
John Crawford w Jazz Cafe POSK

Tomasz FurmanekBrytyjski pianista John Crawford wystąpi w sobotę 14 czerwca w Jazz Cafe POSK w Londynie.

John Crawford posiada niezwykłą zdolność wyrażania ognistej dynamiki muzyki latynoamerykańskiej oraz flamenco poprzez klawisze swojego fortepianu. Ten ceniony pianista i aranżer oraz jego zespół zabiorą publiczność Jazz Cafe POSK w muzyczna podróż, która rozpocznie się w gdzieś w południowej Ameryce, prowadzić będzie przez hiszpańskie rytmy flamenco i bałkańskie wibracje aż po Izrael... Oprócz własnych kompozycji muzycy zaprezentują wybrane utwory takich mistrzów jak Paco De Lucia, Avishai Cohen czy Pat Metheny.

John Crawford słynie zarówno z niezwykłego wyczucia rytmu, jak i talentu do komponowania pięknych wyrazistych melodii, jest również doskonałym improwizatorem. Wszystkie te atuty sprawiają, ze jego interpretacje utworów latynoamerykańskiej są porywające i zdaniem wielu krytyków wręcz niezrównane, a ponadto pełne bardzo optymistycznego przekazu.

Skąd u tego urodzonego w Londynie muzyka taka pasja do muzyki latynoskiej? „Mój ojciec, Anglik, kochał bluesa, natomiast moja matka, która jest Hiszpanką, uwielbiała muzykę latynoską i południowoamerykańska. Kiedy miałem 8 lat, przeprowadziliśmy się do Leeds, gdzie szybko zaprzyjaźniłem się z chilijską rodziną państwa Carrasco, którzy nauczyli mnie jak grać takie piosenki jak „Guantanamera”, „Gracias a la Vida” czy „Suenos con Serpientes” Byłem wtedy bardzo młody i tak właśnie zaczęła się moja miłość do muzyki latynoskiej. Muzykę flamenco słyszałem z płyt moich rodziców, bardzo wyraźnie pamiętam, kiedy po raz pierwszy usłyszałem album „Paco De Lucia interpreta a Manuel de Falla”, miałem wtedy 14 lat i pomyślałem: to jest muzyka którą muszę grać!”.

Wydany w 2012 roku album tego artysty zatytułowany „Ulia River of Time” został nominowany w USA do Independent Music Awards jako najlepszy album roku w kategorii Jazz: „To wspaniale uczucie otrzymać taką wiadomość o nominacji, aczkolwiek pewnym zaskoczeniem był fakt, ze płytę nominowano w kategorii jazzowej. Album był również doskonale przyjęty w Wielkiej Brytanii, otrzymał doskonale recenzje w poważnych magazynach muzycznych oraz sprzedał się cały nakład płyty, co jest dla mnie wielkim sukcesem i spełnieniem marzeń”.

Specjalnym gościem Johna Crawforda podczas koncertu w Cafe POSK będzie wokalistka Gila Chaya. Zapytałem Johna, czym kierował się w swoim wyborze, oto co powiedział: „Gila Chaya to cudowna wokalistka z RPA o żydowskich korzeniach, którą podobnie jak mnie pasjonuje muzyka Avishai Cohena. W efekcie przygotowaliśmy własną aranżacje jego piosenki Madrid z tekstem w języku hebrajskim. Występowałem juz wcześniej z Gila w Londynie, ona sama koncertowała wielokrotnie ze swoim zespołem zarówno w RPA jak i w UK”.

Muzyczne kolaboracje Johna Crawforda nie ograniczają się wyłącznie do jazzu czy muzyki folk, współpracował on z wieloma wybitnymi artystami z kręgu muzyki popularnej. Jedną z ciekawszych współpracy na tym polu był wspólny projekt z Björk. Jak do tego doszło?:

„Dobrych kilka lat temu zwróciła się do mnie agencja muzyczna poszukująca muzyków specjalizujących się w muzyce latynoskiej, potrzebni byli do nagrań z Björk. Pomysł polegał na tym, żeby nagrać piosenki z jej albumu „Post” w całkowicie akustycznym stylu – z fortepianem, gitarą akustyczną, perkusją, kontrabasem i instrumentami perkusyjnymi i sekcja instrumentów smyczkowych – w celu wydania specjalnej wersji tego albumu. Muzykę zaaranżował nikt inny niż sam Eumir Deodato, legenda muzyki brazylijskiej, który również dyrygował sekcją smyczków. Była to nie tylko niesamowicie ekscytująca sesja nagraniowa, ale także dzięki temu zdarzeniu  nawiązałem później współpracę z wieloma innymi wykonawcami, jak chociażby Andy Williams, Kristy McCall, Tanita Tikaram czy Michael Bolton.”

Jednak w POSK-u, w sobotę 14 czerwca możemy liczyć na klasycznego Johna Crawforda, zafascynowanego pulsująca muzyka Latynoską: „Zaprezentujemy piosenki z mojego albumu „Ulla River of Time” – mieszankę latynoskich rytmów, jazzu, folku południowoamerykańskiego, piosenek z Europy Wschodniej i Izraela oraz, oczywiście, trochę flamenco. Dodamy też kilka nowych utworów, które znajda się na moim nowym albumie, który będę nagrywał latem tego roku. Zapraszam!”

Tomasz Furmanek

 

John Crawford
sobota 14.06.2014
Jazz Cafe POSK
38-246 King Street
Londyn W6 ORF

Drzwi otwarte: 19:30
Rozpoczęcie koncertu: 20:30
Bilety: £7 przy wejściu lub na www.wegottickets.com

www.johncrawfordpiano.com

www.jazzcafeposk.org  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm