Aktualności
Kacper Smoliński w Jazz.PLWirtuoz harmonijki zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty 17 grudnia w radiowej Dwójce i online

Kacper Smoliński będzie bohaterem najbliższego koncertu z cyklu „Jazz.PL”. Grający na harmonijce ustnej artysta zaprezentuje muzykę ze swojego pierwszego, autorskiego albumu. Premiera wydarzenia w piątek, 17 grudnia 2021 roku, o godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Koncert będzie dostępny również – w streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz stronie dwojka.polskieradio.pl. Wydarzenie z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na słuchaczy czekają zaproszenia – można je zdobyć słuchając Dwójki.

Kacper Smoliński gra na harmonijce ustnej, jest kompozytorem oraz reżyserem dźwięku. Edukację rozpoczął od studiów na wydziale Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2009 roku, gdzie kształcił się pod kierunkiem realizatora nagrań Piotra Madziara. Skończył studia licencjackie na kierunku Kompozycja z Aranżacją w klasie Krzesimira Dębskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz studia na Universität der Künste Berlin. Podczas pobytu w Berlinie miał okazję pracować pod okiem takich muzyków, jak: Peter Weniger, Kurt Rosenwinkel, Greg Cohen, Geoffroy de Masure, Gerard Presencer, Hendrik Meurkens. Równolegle do studiów w Berlinie, ukończył harmonijkę jazzową na studiach II stopnia w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jest laureatem licznych nagród w Polsce i zagranicą. Zwyciężył w ankiecie Jazz Top 2019 magazynu „Jazz Forum” w kategorii instrumentów różnych. Współtworzy doceniany na wielu festiwalach i konkursach zespół WeezdobCollective (m.in. Grand Prix Jazz nad Odrą 2018, Grand Prix Blue Note Jazz Competition 2016), z którym w 2020 roku wydał album „Komeda, Ostatnia Retrospekcja…”. Jest także członkiem grupy Jazz Forum Talents, skupiającej młode talenty polskiego jazzu. Współpracuje z Włodkiem Pawlikiem, zespołem Dagadana, jest także członkiem Poznan Jazz PhilharmonicOrchestra. Koncertował z takimi artystami, jak: Leszek Możdżer, Billy Cobham, Krzysztof Herdzin, Agnieszka Duczmal, Marcin Pospieszalski, Jean-Luc Ponty, Stanley Jordan.

Podczas piątkowego wieczoru Kacper Smoliński wystąpi z autorską grupą: Krzysztof Lenczowski – wiolonczela, Tomek Sołtys – fortepian, Bartek Miler – instrumenty perkusyjne, Łukasz Żyta – perkusja. Koncert poprowadzi Andrzej Zieliński.

Cykl „Jazz.PL”, organizowany przez radiową Dwójkę, stanowi najbogatszą ofertę koncertową w Polsce skierowaną do miłośników muzyki jazzowej. W piątkowych audycjach można usłyszeć cały przekrój rodzimego środowiska jazzowego. W cyklu występują legendarni artyści, którzy pisali historię tego gatunku muzycznego w Polsce, a także największe gwiazdy współczesnej sceny jazzowej i przedstawiciele młodego pokolenia jazzmanów będących u progu wielkiej kariery. „Jazz.PL” emitowany jest na falach Programu 2 oraz online na: Facebooku, kanale YouTube stacji i dwojka.polskieradio.pl.

Początek koncertu Kacpra Smolińskiego – w piątek, 10 grudnia, o godz. 18.00.

Zaproszenia do zdobycia na antenie Dwójki w audycjach: „Poranek Dwójki”, „Teraz jazz” i „Wybieram Dwójkę”.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm