Aktualności
Eliane Elias
fot. Andrzej BernatKALISZ 2009

JFW ostatni weekend tego miesiąca, w dn. 27 - 29 listopada, odbędzie się w ekscytującej obsadzie 36. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu.

Zza oceanu przybędą do Kalisza dwie „Jazz Ladies”. Występ Kwartetu Eliane Elias to punkt kulminacyjny i zarazem zwieńczenie tegorocznego festiwalu. Światowej sławy brazylijska pianistka i wokalistka, od prawie 30 lat mieszkająca w Stanach, świętować będzie półwiecze bossa novy, która zrodziła się na plaży w Rio i stała się, jak jazz, własnością całego świata.

Helen Sung to „młoda lwica” jazzu amerykańskiego. Urodzona w Teksasie w rodzinie chińskich emigrantów, jest artystką hołubioną i wychwalaną przez takich luminarzy jak Herbie Hancock, Wayne Shorter, Wynton Marsalis i Clark Terry  za „absolutnie mistrzowskie opanowanie fortepianu, radość grania, inteligencję, a przede wszystkim za serce i oddanie”.

Przykuwają uwagę nazwiska kontrabasistów wspomagających obie liderki, 
w Kwartecie Eliane Elias – Marc Johnson, który zapisał się w historii jako ostatni basista nieodżałowanego Billa Evansa, w Triu Helen Sung –  Lonnie Plaxico, wieloletni kierownik muzyczny Cassandry Wilson, a wcześniej, w pierwszej połowie lat 80. członek grupy Jazz Messengers Arta Blakeya.

Nazwiskiem największego kalibru jest „stary tygrys” Lee Konitz, który – podobnie jak Eliane Elias i Helen Sung – przybędzie do Kalisza prosto z Nowego Jorku. 82-letni saksofonista jest dziś jednym z nielicznych żyjących jeszcze uczestników epokowych sesji „Birth of the Cool” sprzed 60 lat. W najnowszej ankiecie krytyków „Down Beatu” został uznany za najlepszego saksofonistę altowego na świecie!

Partnerem weterana saksofonu będzie o pół wieku od niego młodszy amerykański pianista. Dan Tepfer i Lee współpracują ze sobą już od trzech lat. Owocem tej kolaboracji jest wydany właśnie album „Duos With Lee”. 27-letni muzyk to nowe objawienie jazzowej pianistyki, zwycięzca Montreux Jazz Festival Piano Solo Competition w 2006 roku, o którym Martial Solal powiedział: „to niezwykle utalentowany, prawdziwie oryginalny pianista –  czeka go wspaniała przyszłość”.

Podobnie entuzjastyczne recenzje zbiera nowa gwiazda jazzu belgijskiego
Jef Neve, niezwykle obiecujący młody pianista, który – jak pisał znany krytyk – ma szansę stać się „jednym z najważniejszych głosów jazzu europejskiego”. Występy jego tria są podobno tak ekscytujące, że przybierają formę niemal religijnego przeżycia.

Austrię reprezentuje ze swoim triem Martin Reiter, utalentowany klawiszowiec, zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, m.in. Austrian Young Lions.

Nasz „młody kot” Paweł Kaczmarczyk z zespołem Audiofeeeling właśnie na festiwal w Kaliszu zapowiedział oficjalną koncertową premierę swojego najnowszej płyty „Complexity In Simplicity”. Wygląda na to, że pierwszy polski lider, który podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią ACT, stoi  u progu międzynarodowej kariery.

Pokaże się też ze swoją grupą Mainstreet Quartet urodzony w Kaliszu łódzki pianista Witold Janiak, laureat wielu konkursów, m.in. tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Z kolei Ilona Damięcka to nasza polska „Jazz Lady”, pianistka i kompozytorka natchnionych utworów, która ze swoją pierwszą autorską płytą „Hurry Up” spieszy się, by dołączyć do polskiej czołówki. Z jej Kwartetm zagra gościnnie nasz mistrz saksofonu tenorowego, Maciej Sikała.

Festiwalową paradę dopełnia trio jednego z naszych najwybitniejszych pianistów średniego pokolenia, który tu właśnie 30 lat temu debiutował, zdobywając w kaliskim konkursie jedną z głównych nagród. Artur Dutkiewicz zaprezentuje wydany już na płycie program „Niemen/Improwizacje”, dedykowany Czesławowi Niemenowi – w 70. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci wielkiego artysty. Mijający wkrótce rok 2009 był rokiem jubileuszy Komedy, Seiferta i Niemena. Spojrzenie za siebie jest jednocześnie spojrzeniem w przyszłość.

PROGRAM FESTIWALU

27 listopada, piątek – godz. 19.00 

WITOLD JANIAK MAINSTREET
Witold Janiak  - fortepian, Michał Kobojek - saksofon altowy, Marcin Błasiak - gitara basowa, Emil Waluchowski – perkusja

MARTIN REITER e BAND (Austria)
Martin Reiter - fortepian akustuczny i elektryczny, Martin Eberle - trąbka, Jojo Lackner - gitara basowa, Peter Kronreif - perkusja

LEE KONITZ & DAN TEPFER DUO (USA)
Dan Tepfer - fortepian, Lee Konitz  - saksofon altowy

28 listopada, sobota – godz. 18.00

PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND
Complexity In Simplicity
Paweł Kaczmarczyk -fortepian, Jerzy Małek -trąbka, Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy, klarnet basowy, Radek Nowicki - saksofon tenorowy i sopranowy, Wojciech Pulcyn - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja

JEF NEVE TRIO (Belgia)
Jef Neve - fortepian, Piet Verbist - kontrabas, Teun Verbruggen - perkusja 
 
HELEN SUNG TRIO (USA)
Helen Sung - fortepian, Lonnie Plaxico - kontrabas, E.J. Strickland - perkusja

Koncert dodatkowy, w klubie Wanatówka – godz. 23.00

ILONA DAMIĘCKA QUARTET FEAT. MACIEJ SIKAŁA
Ilona Damięcka - fortepian, śpiew; Maciej Sikała - saksofon, Marcin Gawdzis - trąbka, Andrzej Święs - kontrabas, Sebastian Frankiewicz - perkusja

29 listopada, niedziela – godz. 18.00

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO
Niemen/Improwizacje
Artur Dutkiewicz - fortepian, Andrzej Święs - kontrabas, Sebastian Frankiewicz - perkusja

ELIANE ELIAS QUARTET (Brazylia/USA)
Eliane Elias - fortepian, śpiew; Marc Johnson - kontrabas, Rubens De La Corte - gitara, Rafael Mendes Barata - perkusja

Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (dyr. Barbara Fibingier)

www.ckis.kalisz.pl

 
JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Ostatni koncert Jarka Śmietany

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm